Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fauna i flora sawanny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fauna i flora sawanny."— Zapis prezentacji:

1 Fauna i flora sawanny

2 FAUNA

3 . Zyrafa Żyrafa (Giraffa camelopardalis) - parzystokopytny ssak roślinożerny oraz najwyższe z żyjących obecnie zwierząt. Zamieszkuje afrykańskie sawanny na południe od Sahary. Jest spokrewniona z jeleniami i bydłem rogatym, jednak należy do osobnej rodziny żyrafowatych (Giraffidae), razem z najbliższym krewniakiem okapi.

4 , Słon Słoń- ssak z rodziny słoniowatych, największy ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych.

5 Nosorozec Nosorożce, nosorożcowate (Rhinocerotidae) - rodzina dużych ssaków nieparzystokopytnych

6 Bawół Bawół afrykański, bawół kafryjski lub bawół przylądkowy (Syncerus caffer) - duży ssak roślinożerny należący do rodziny krętorogich (Bovidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Syncerus Hodgson, Osiąga 1.6 metrów wysokości, 2.8 metrów długości. Przeciętnie, dorosły samiec ma 1.5 m wysokości i waży kg, podczas gdy samica jest cm mniejsza i waży kg.

7 Antylopa Na sawannach żyją też antylopy:
Adaks (Addax nasomaculatus) - afrykańska antylopa pustynna z rodziny krętorogich. Zamieszkuje Saharę od Mauretanii do Sudanu. Obecnie adaks należy do najrzadszych antylop. Bawolec (Alcelaphus buselaphus) - duża antylopa z rodziny krętorogich. Występuje w Afryce środkowej i południowej, na sawannach i stepach, na terenach równinnych i górzystych.

8 Gazela Gazele także żyją na sawannie:
Gazela edmi, gazela Cuviera (Gazella cuvieri) - ssak kopytny z rodziny krętorogich. Gazela edmi jest gatunkiem antylopy właściwej zamieszkującej północną Afrykę. Nazwa gatunkowa została nadana na cześć słynnego paleontologa i anatoma Georgesa Cuviera.

9 Lew Lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie - co do wielkości - wśród czterech ryczących, wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki - pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart).

10 Lampart Lampart (pantera, leopard, rysiec) (Panthera pardus) – ssak z rodziny kotowatych. Czwarty pod względem wielkości kot świata (po tygrysie, lwie i jaguarze), jeszcze dość liczny w swoim naturalnym środowisku.

11 Gepard Gepard (Acinonyx jubatus) — ssak z rodziny kotowatych rzędu drapieżnych.

12 Szakal Szakal - nazwa kilku gatunków średniej wielkości drapieżników z rodziny psów. Szakale są mniejsze od wilków, mają krótkie kończyny i bardziej wysmukły pysk. Żywią się drobnymi zwierzętami, padliną i roślinami. Najpospolitszym gatunkiem jest szakal złocisty, zamieszkujący północną Afrykę, Azję i Półwysep Bałkański.

13 Hiena cetkowana Hiena cętkowana (Crocuta crocuta) - gatunek ssaka z rodziny hienowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Crocuta Kaup, 1828, największa ze współczesnych żyjących hien

14 FLORA

15 Chlebowiec Chlebowiec (Artocarpus J. R. Forst. & G. Forst.) - rodzaj roślin obejmujący około 40 gatunków drzew z rodziny morwowatych. Chlebowce pochodzą z tropikalnej Azji i dostarczają jadalnych owoców.

16 Baobab Baobab, palczara (Adansonia L. ) - złożony z ośmiu gatunków rodzaj potężnych, długowiecznych drzew liściastych, znanych także pod nazwą "małpie drzewo chlebowe". Znane z przechowywania wody w obrzmiałych pniach. Wszystkie występują na obszarach suchych. Baobaby zrzucają liście w czasie pory suchej. Niektóre okazy mogą mieć nawet kilka tysięcy lat, jednak ponieważ drewno baobaba nie wykazuje cyklicznych rocznych słojów, wiek tych drzew nie został zweryfikowany. Drzewa te należą do najbardziej długowiecznych roślin

17 Akacja Akacja (Acacia Mill.) - rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny mimozowatych. Liczbę gatunków ocenia się na ok Występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej całego świata, głównie w międzyzwrotnikowej Afryce, szczególnie Etiopii, Somalii, Kongo i RPA oraz Australii i Tasmanii (tu największe bogactwo - ok. 950 gatunków). W Azji najliczniejsze w Indiach i na Półwyspie Indochińskim. Na półkuli zachodniej północna granica zasięgu przebiega przez Teksas i Nowy Meksyk. Według innej klasyfikacji mimozowate stanowią osobną rodzinę, a rodzaj obejmuje około 600 (wówczas w Australii i na Tasmanii 300 gatunków). Akacje stanowią często składnik flory stepów i sawann.


Pobierz ppt "Fauna i flora sawanny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google