Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SAWANNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SAWANNA."— Zapis prezentacji:

1 SAWANNA

2 Sawanna jest to trawiasta formacja roślinna, strefy międzyzwrotnikowej o klimacie gorącym z wyraźnie zaznaczoną porą suchą, trwającą od 3 do 9 miesięcy oraz porą deszczową. Sawanny występują na znacznych obszarach Afryki i Ameryki Południowej na północ i południe od strefy lasów równikowych, a także w Indiach, wschodniej Australii czy na pograniczu meksykańsko-amerykańskim. Sawanna nosi różne nazwy regionalne Np. campo w Brazylii, czy llanos w Wenezueli.

3 Rodzaje sawanny Sawanna trawiasta - formacja roślinna charakterystyczna dla suchych obszarów międzyzwrotnikowych. Występuje w Afryce i Ameryce Południowej .Jest to obszar trawiasty z domieszką drzew i krzewów. Bezleśność sawanny jest skutkiem niedostatku opadów. Sawanna krzewiasta- to zbiorowiska krzewiaste zwykle z domieszką drzew, na obszarach międzyzwrotnikowych o niedostatku opadów lub okresowo zalewanych. Sawanna drzewiasta - (in. sawanna ciernista, busz) - formacja roślinna charakterystyczna dla suchych obszarów podzwrotnikowych. Okres suszy wynosi 7-9 miesięcy. Występuje w Australii, Afryce i Ameryce Południowej.

4 Sawanna trawiasta Sawanna krzewiasta Sawanna drzewiasta

5 Flora Roślinność sawann jest uboga. Jest to obszar obfitujący głównie w bujnymi sucholubnymi trawami. Przykładowo trawa słoniowa, która dochodzi do 5m wysokości. Na niektórych sawannach występują nieliczne drzewa takie jak: akacje, baobaby , drzewa chlebowe czy palmy dum dum , które zrzucają liście na porę suchą . Występują także aloesy . Większe skupiska zwane, lasami galeriowymi występują tylko nad ciekami wodnymi. Rzadkie i równomierne rozmieszczenie drzew jest skutkiem konkurencji o wodę, eliminującej drzewa słabiej ukorzenione. Rośliny przystosowały się do skróconego okresu wegetacyjnego na okres pory deszczowej. Gromadzą wodę (sukulenty) i mają wydłużony system korzeniowy, który ma zdolność do pobierania wody ze znacznych głębokości. Roślinność taka nie zajmuje jednak więcej niż 10% powierzchni. Większe płaty roślinności występują w oazach. Dla tych obszarów charakterystyczne są termity i ich budowle, kształtujące siedlisko i mikroklimat.

6 Trawa słoniowa baobab Eukaliptus gałkowy akacja

7 Las galeriowy - las występujący w strefie sawanny wzdłuż rzek, w dolinach zalewowych, czerpiący wodę z płytko położonych wód gruntowych. Gdy rzeka jest wąska, korony drzew stykają się nad nią tworząc zacienioną galerię.

8 Fauna Ssaki - roślinożerne:
Wśród wielu gatunków zwierząt zamieszkujących obszar sawanny powszechne jest zjawisko mimetyzmu, czyli upodobnienia się do podłoża lub innych gatunków. Ssaki - roślinożerne: antylopy (Np. gnu pręgowane, gazele), słonie, żyrafy, nosorożce, bawoły, góralki, topi, - mięsożerne: lwy, lamparty, gepardy, serwale, likaony - padlinożerne: szakale, hieny, Ptaki sępy, strusie, marabuty, Gady węże, gekony, kameleony.

9 Ssaki Topi Likaon Nosorożec Serwal

10 Ptaki Marabut afrykański Struś afrykański

11 Warunki klimatyczne Na sawannach deszcze padają tylko latem (pora deszczowa), gdy słońce znajduje się wysoko na niebie, natomiast zima (pora sucha) jest bezdeszczowa. W porze suchej panuje bezchmurna, słoneczna pogoda i jest bardzo gorąco. W porze deszczowej temperatury powietrza są nieznacznie niższe. Im bliżej zwrotnika, tym krótsza jest pora deszczowa, a pora sucha dłuższa. W sawannie wilgotnej pora sucha trwa od 3 do 5 miesięcy, w sawannie suchej susza trwa od 5 do 7 miesięcy. Na sawannie kolczastej pora sucha trwać może nierzadko kilka lat. Ilość opadów jest bardzo zróżnicowana, choć zasadniczo waha się od 200 do 500 mm na rok. W porze suchej częstym zjawiskiem są pożary.

12 Gleby sawann stwarzają trudności w uprawie polowej, ponieważ w warunkach silnych opadów i wysokiej temperatury szybko ulegają erozji i stają się jałowe. Przy całorocznych, obfitych opadach pod roślinnością lasów równikowych wilgotnych rozwijają się czerwonożółte gleby laterytowe. Gdy pojawia się krótka pora sucha ustępują one czerwonym glebom laterytowym. W miarę wydłużania się pory suchej pojawia się sawanna pod która rozwijają się gleby brązowoczerwone a następnie sawanna sucha i pół pustynia , której towarzyszą czerwono buroziemy. Wśród gleb sawann spotyka się czarne ziemie tropikalne, utworzone zwykle w wyniku wietrzenia skał wulkanicznych.

13 Życie ludzi Życie ludzi na sawannie jest bardzo utrudnione. Głównymi problemami z jakimi musza się borykać są: suchy klimat, pustynnienie terenu, który powoduje nadmierna eksploatacja, mucha tse-tse , która przenosi wiele chorób Np. śpiączkę Afrykańską. Mieszkańcami sawanny w okolicy Sahelu są nomadzi, inaczej pasterze, którzy zajmują się hodowlą bydła. Zmuszeni są do prowadzenia życia koczowniczego przez porę suchą, która uniemożliwia wykarmienie zwierząt. Wędrują wtedy na południe, gdzie są zielone trawy i woda.

14 Arkadiusz Wielk kl. II LO a
Wykonał Arkadiusz Wielk kl. II LO a


Pobierz ppt "SAWANNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google