Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZABYTKI SOFIA Dominika Wałach. Cerkiew Aleksandra Newskiego Jest to budowla sakralna wzniesiona w przeciągu lat 1904-1912. Położona w niewielkiej odległości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZABYTKI SOFIA Dominika Wałach. Cerkiew Aleksandra Newskiego Jest to budowla sakralna wzniesiona w przeciągu lat 1904-1912. Położona w niewielkiej odległości."— Zapis prezentacji:

1 ZABYTKI SOFIA Dominika Wałach

2

3 Cerkiew Aleksandra Newskiego Jest to budowla sakralna wzniesiona w przeciągu lat 1904-1912. Położona w niewielkiej odległości od Bazyliki Św. Zofii. Nad malowidłami ściennymi zdobiącymi wnętrze świątyni pracowali najwybitniejsi malarze pochodzenia bułgarskiego oraz rosyjskiego. Godne uwagi są również wybitne rzeźby wykonane w drewnie. Podziemia budowli kryją cenne ikony oraz dzieła sztuki, w szczególności te ze złota.

4

5 Budowla jest wzniesiona w najwyższym miejscu w mieście, czyli na Placu Aleksandra Newskiego. Wybudowana prawdopodobnie w szóstym wieku. Jej trzy nawy tworzą razem kształt krzyża. Bazylika św. Zofii to jeden z bardziej istotnych budowli regionu bałkańskiego. Cerkiew Św. zofii

6

7 Cerkiew SWETA NEDELJA Budowla ta jest obecnie katedrą biskupią w Sofii. Wzniesiona prawdopodobnie w dziesiątym wieku. Nazwą odwołuje się do świętej Niedzieli, która była męczennicą z trzeciego wieku, znaną w Polsce pod imieniem świętej Kyriaki. W świątyni spoczywają prochy serbskiego króla Stefana II Milutina, co przyczyniło się do tego, że pod koniec dziewiętnastego wieku oraz na początku dwudziestego cerkiew nazywana była „Świętym Królem”.

8

9 Ko ś ciół ś w.jerzego Rotunda wybudowana przez Rzymian z czerwonej cegły w czwartym wieku naszej ery. Jej wnętrza zdobią freski powstałe w przeciągu wieków XII-XIV.

10

11 ŁAŹNIE MIEJSKIE Kolorowy budynek z licznymi mozaikami na ścianach. Łaźnie wybudowano w 1911 roku obok starych tureckich łaźni. Obecnie budynek jest restaurowany w celu zorganizowania w nim muzeum Sofii oraz uruchomienia centrum hydroterapii. Wiele mieszkańców nalewa wodę mineralną z kranów przed łaźnią.

12 Dominika Wałach Wykonała: ŹRÓDŁO: internet


Pobierz ppt "ZABYTKI SOFIA Dominika Wałach. Cerkiew Aleksandra Newskiego Jest to budowla sakralna wzniesiona w przeciągu lat 1904-1912. Położona w niewielkiej odległości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google