Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słubice, dnia 08 sierpnia 2014 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słubice, dnia 08 sierpnia 2014 r."— Zapis prezentacji:

1

2 Słubice, dnia 08 sierpnia 2014 r.
ZAGADNIENIA ZWIĄZANE Z ZAPEWNIENIEM BEZPIECZEŃSTWA EPIZOOTYCZNEGO NA TERENIE POWIATU SŁUBICKIEGO W ZWIĄZKU Z PRZYPADKAMI WYSTĄPIENIA W POLSCE AFRYKAŃSKIEGO POMORU ŚWIŃ Słubice, dnia 08 sierpnia 2014 r.

3 Afrykański pomór świń w Polsce OPIS
Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. W przypadku introdukcji wirusa ASF do stada zwierząt zakażeniu może ulec 100% stada, śmiertelność osobników zarażonych również może sięgnąć nawet 100%. Jednakże, największe straty związane z wystąpieniem ASF związane są z zablokowaniem możliwości wywozu świń oraz mięsa wieprzowego z krajów dotkniętych ASF do krajów wolnych od tej choroby. Przenoszenie wirusa możliwe jest w drodze kontaktu bezpośredniego zwierząt wrażliwych, kontaktu pośredniego (m.in. droga alimentarna, pojazdy, ubiór, sprzęt) oraz przez wektor - kleszcze z rodzaju Ornithodoros. Rozprzestrzenianiu sprzyja odporność ASFV na działanie czynników środowiskowych i chemicznych. Wirus może znajdować się we wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego, które zostały poddane niewystarczającej obróbce termicznej. Jedną z najważniejszych dróg przenoszenia wirusa ASF jest droga alimentarna, tzn. skarmianie zwierząt produktami

4 Afrykański pomór świń w Polsce ZNACZENIE
Z uwagi na brak szczepionki przeciw ASF oraz brak możliwości leczenia choroby, zwalczanie choroby odbywa się wyłącznie metodami administracyjnymi poprzez wybijanie zwierząt, oczyszczanie i dezynfekcję pomieszczeń, nałożenie restrykcji w przemieszczaniu zwierząt. Straty bezpośrednie – związane z kosztami likwidacji choroby - mogą być duże. Pośrednie straty – związane z restrykcjami w handlu świniami i produktami wieprzowymi – mogą być znacznie bardziej dotkliwe. Zgodnie z normami międzynarodowymi restrykcje będą trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

5 Afrykański pomór świń w Polsce
Obecna sytuacja epizootyczna na terenie Rzeczypospolitej Polskiej

6 Afrykański pomór świń w Polsce
Na dzień 08 sierpnia 2014 r. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stwierdzono 12 przypadków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików.

7 Afrykański pomór świń w Polsce
Dnia 23 lipca 2014 r. stwierdzono po raz pierwszy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przypadek afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej (województwo podlaskie, powiat białostocki, gmina Gródek).

8 Afrykański pomór świń – program zwalczania
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie wprowadzenia w 2014 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”. (Dz.U. z 2014r., poz. 996).

9 Afrykański pomór świń w Polsce aktualna sytuacja epizootyczna

10 Afrykański pomór świń w Polsce aktualna sytuacja epizootyczna
Kolor czerwony – strefa IA (obszar objęty ograniczeniami) Kolor niebieski – strefa IB (obszar ochrony) Kolor żółty – strefa II (obszar nieobjęty ograniczeniami)

11 Powiat słubicki znajduje się w strefie II. Oznacza to, że:

12 Próby do badań pobiera się od świń wykazujących objawy chorobowe mogące nasuwać podejrzenie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń oraz od dzików padłych, w tym zabitych w wypadkach drogowych

13 Na terenie powiatu prowadzi się kampanię informacyjną (w tym szkolenia) w zakresie zagadnień związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa epizootycznego na terenie powiatu słubickiego w związku z przypadkami wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń dla podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną, związaną z produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego i pasz oraz dla rolników, myśliwych, władz samorządowych oraz społeczeństwa

14

15

16

17

18

19

20

21

22 Współpraca Inspekcji Weterynaryjnej z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Strażą Graniczną
Podczas narady w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Zielonej Górze, która odbyła się dnia 29 lipca 2014 r. , Zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii polecił powiatowym lekarzom weterynarii, na podstawie pisma Głównego Lekarza Weterynarii z dnia 25 lipca 2014 r., nawiązanie ścisłej współpracy z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Strażą Graniczną w zakresie kontroli transportów świń.

23 Współpraca Inspekcji Weterynaryjnej z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Strażą Graniczną
Dnia 05 sierpnia 2014 r. Główny Lekarz Weterynarii polecił powiatowym lekarzom weterynarii, za pośrednictwem wojewódzkich lekarzy weterynarii, ustalenie z powiatowymi komendantami Policji warunków wspólnych kontroli małych środków transportu (do 3,5 tony) w zakresie dobrostanu zwierząt, jak również towarzyszącej zwierzętom oraz przewoźnikom dokumentacji.

24 Wzory świadectw zdrowia dla trzody chlewnej

25 Świadectwo wystawiane do handlu wewnątrzwspólnotowego (TRACES)

26

27

28 Plan trasy wymagany przy długotrwałym (powyżej 8 godzin) transporcie zwierząt na terenie Unii Europejskiej – załącznik do Rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r.

29

30

31

32

33 Świadectwo krajowe – wysyłka do gospodarstwa

34

35 Świadectwo krajowe – wysyłka do punktu gromadzenia zwierząt

36

37

38 Utylizacja zwłok zwierzęcych w przypadku wystąpienia choroby podlegającej obowiązkowi zwalczania
Dnia 01 sierpnia 2014 r. Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wojewodów z prośbą o wyznaczenie na terenie poszczególnych gmin miejsc, w których będzie mogło odbywać się spopielenie i zagrzebanie zabijanych zwierząt.

39 Aktualne informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń będą umieszczane na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Słubicach z/s w Ośnie Lubuskim:

40

41 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Słubice, dnia 08 sierpnia 2014 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google