Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magdalena Krzysztofik Katarzyna Krawiec Angelika Dorosz Matthew Witek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magdalena Krzysztofik Katarzyna Krawiec Angelika Dorosz Matthew Witek."— Zapis prezentacji:

1 Magdalena Krzysztofik Katarzyna Krawiec Angelika Dorosz Matthew Witek

2 Kszta ł tuj ą ce się zwyczaje żywieniowe młodzieży gimnazjalnej mają ogromny wpływ na ich wybory dietetyczne dokonywane w przyszłości. Wiedza młodych ludzi w okresie dojrzewania jest często niewystarczająca, aby mogli oni podejmować świadome decyzje w tej dziedzinie.

3 Poznanie i ocena zwyczajów i nawyków ż ywieniowych uczniów na etapie gimnazjum.

4  Analizą obj ę to 167 gimnazjalistów: 74 chłopców i 93 dziewcząt – uczniów klas I i II naszego gimnazjum  Badanie przeprowadzono za pomocą kwestionariusza ankiety

5

6 Każdy z nas powinien zwracać uwagę na to, ile posiłków dziennie spożywa. Z ankiety wynika, że uczniowie naszej szkoły najczęściej spożywają 4 posiłki, co nie jest złym wynikiem. Jednakże nie zapominajmy, że najodpowiedniejszą normą dla nas jest 5 posiłków i więcej. Tego samego zdania jest u nas 32% ankietowanych.

7 Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Nasi gimnazjaliści jednak czasem o tym zapominają. W naszej szkole, aż 14% ankietowanych NIGDY nie spożywa pierwszego śniadania. Na szczęście zdecydowana większość pamięta o drugim śniadaniu, które jest równie ważne dla naszego organizmu.

8 Owoce i warzywa, mleko i jego przetwory powinny stanowić ważną część w naszej codziennej diecie. Cieszymy się, że ponad połowa ankietowanych spożywa je codziennie. Ryba zawiera pełnowartościowe białko o wysokiej przyswajalności nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę D ale również szereg składników mineralnych. Szkoda, że tylko 3 % uczniów jada ją codziennie.

9 Jak wszyscy wiemy fast-foody i coca cola źle wpływają na nasz organizm. W naszej szkole uczniowie spożywają je głównie czasami, co jest rozsądną decyzją. Oczywistą rzeczą jest, że słodycze jadane w określonych ilościach nie są szkodliwe, a wręcz potrzebne do wytwarzania energii, która jest nam bardzo potrzebna np. do poruszania naszych mięśni, które wprawiają nas w ruch. Jednakże zawsze musimy pamiętać aby jeść je z umiarem.

10 Ważnym elementem żywienia jest urozmaicanie zjadanych posiłków. Z ankiety wynika, że nasi uczniowie nie mają z tym większego problemu. Jednakże ponad połowa uczniów nie spożywa ich regularnie.

11 Po przeprowadzonej ankiecie stwierdzamy, że duża część uczniów odżywia się wystarczająco zdrowo. Starają się spożywać 5 posiłków dziennie i urozmaicać swoją dietę. Unikają niezdrowego jedzenia, zastępując je nabiałem, rybami, warzywami i owocami. Martwi nas fakt, że prawie połowa ankietowanych nie je rano śniadania, a jak każdy wie, śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Mamy nadzieję, że za rok te wyniki będą jeszcze lepsze.

12

13

14 1.Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2.Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę. 3.Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie piramidy (na dole). 4.Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery.

15 5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj też nasiona roślin strączkowych. 6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce. 7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych. 8. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów. 9. Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę. 10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

16


Pobierz ppt "Magdalena Krzysztofik Katarzyna Krawiec Angelika Dorosz Matthew Witek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google