Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Cudze chwalimy, swego nie znamy’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Cudze chwalimy, swego nie znamy’’"— Zapis prezentacji:

1 „Cudze chwalimy, swego nie znamy’’

2 Świnice Warckie Gmina Świnice Warckie położona jest w centralnej części Polski (woj. łódzkie) w makroregionie Pradoliny Warszawsko - Berlińskiej i Niziny Wielkopolskiej, w widłach rzeki Warty i jej prawego dopływu - Neru. Graniczy ona od północy z ginami Dąbie i Grabów, od zachodu z gminą Uniejów, od południa z gminą Wartkowice oraz od wschodu z gminą Łęczyca.

3 Świnice warckie Powierzchnia gminy wynosi 9395 ha, liczba mieszkańców to około 4200 osób. Swym zasięgiem obejmuje 30 miejscowości, które stanowią 22 sołectwa. Na atrakcyjny wizerunek gminy składają się rozległe pola, łąki, lasy tworzące zaciszny, przyjazny dla człowieka krajobraz. Wiodącą gałęzią produkcji gminy jest rolnictwo, które rozwija się na bazie gospodarstw indywidualnych. Wynika to z charakteru zagospodarowania terenu gminy i uwarunkowania. Produkcja rolna jest wielokierunkowa, obok typowych upraw roślinnych i chowu zwierząt występują liczne obszary warzywniczo - sadownicze. Stopień lesistości gminy wynosi 7% i obejmuje zarówno lasy państwowe jak i należące do prywatnych właścicieli.

4 Świnice Warckie Priorytetem dla gminy jest poprawa dostępności komunikacyjnej poprzez budowę oraz modernizację dróg gminnych, chodników i parkingów. Gmina dąży także do rozwoju turystyki. Jeżeli chodzi o bazę hotelarsko-gastronomiczną to władze gminy otwarte są na propozycje prywatnych inwestorów.

5 Głogowiec Imię św. Siostry Faustyny znane jest już na całym świecie. Coraz więcej pielgrzymów z Polski i innych kontynentów przybywa do miejsc związanych z życiem i prorocką misją Apostołki Miłosierdzia Bożego. Jednym z nich a zarazem najważniejszym jest niewielki Głogowiec, w którym wszystko się zaczęło: i życie, i wiara... Św. Faustyna

6 Głogowiec Stary cmentarz w Głogowcu
Głogowiec – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Nowosolna, na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, na wysokości ok m n.p.m. W latach miejscowość należała administracyjnie do województwa łódzkiego. Znajduje się tu zabytkowa zabudowa gospodarcza, oraz zabytkowy cmentarz Ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku. Został on opuszczony po II wojnie światowej. Do chwili obecnej na cmentarzu zachowały się jedynie pozostałości trzech nagrobków i większość kamiennego muru. Cmentarz został objęty projektem renowacji i dokumentacji cmentarzy ewangelickich prowadzonym przez dyrekcję Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Przez południowo-wschodnią część Głogowca ma przebiegać autostrada A1 (przewidziana do realizacji w latach ).

7 Kraski Kraski – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Przez wieś przebiega magistrala węglowa Gdynia-Śląsk. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Kraski. W latach miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

8 Grodzisko Grodzisko – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. W latach miejscowość należała administracyjnie do województwa konińskiego. Pierwsza wzmianka o Grodzisku pochodzi z 1301 r., lecz zarówno nazwa wsi jak i usytuowanie kościoła na pagórku otoczonego mokrymi łąkami świadczą o istnieniu tu wczesnośredniowiecznego grodziska. Wieś była własnością Chebdów h. Pobóg z Niewiesza. To oni ufundowali tu drewnianą świątynię wzmiankowaną w 1462 r. Obecny kościół w stylu późnego renesansu zbudowany w 1612 r. fundował Jan Rudnicki h. Lis, kasztelan sieradzki. Jest to budowla z cegły - orientowana, jednonawowa, otynkowana i oszkarpowana. Od zachodu dobudowana jest kruchta. Zachowały się dwa portale z piaskowca: pierwszy ozdabia główne wejście,(obecnie w kruchcie) ujęty dwiema kolumienkami z łacińskim napisem o charakterze dewocyjnym na nadprożu. W narożach tego portalu - dwa aniołki.

9 Grodzisko Przy wejściu gotycka kropielnica. Drzwi stanowią przykład zachowanej późnorenesansowej stolarki, okucia i zamki są kowalskiej roboty i pochodzą z 1 poł. XVII w. Drugi portal ozdabia przejście z nawy do zakrystii i został przebudowany w 1909 r. Ołtarz główny barokowy z końca XVII w. z obrazem MB z Dzieciątkiem z pocz. XIX w. Dwa ołtarze boczne rokokowe z rzeźbami św. Izydora, Walentego, Rocha i Kazimierza. Wystrój chóru muzycznego, chrzcielnica, ze sceną Chrztu Chrystusa i rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego - rokokowe. W tym samym stylu wykonano ławki dla wiernych. Zachowały się dwa portrety z 1620 r. braci: Jana z Rudnik Rudnickiego - fundatora kościoła i Szymona, który był biskupem warmińskim, przemalowane w 1793 r. przez Filipa Cieślewskiego; ramy z herbami: Paparona, Grzymała, Lis i Rola. Jest również płyta nagrobna Franciszka Moszkowskiego, zm. w 1822 r. Na uwagę zasługują: późnogotycka monstrancja wieżyczkowa z pocz. XVI w. i pasy - kontuszowy z XVII w. oraz perski, a także barokowy kocioł muzyczny.

10 Szkoła w Świnicach Warckich
Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich jest największą placówką na terenie gminy. W roku szkolnym 2006/2007 uczęszczało do niej 234 uczniów, z których około 100 dowożonych jest autobusem szkolnym. Szkoła zatrudnia 21 nauczycieli oraz 8 pracowników obsługi i administracji. Funkcję dyrektora szkoły od 15 sierpnia 1992 roku pełni mgr Andrzej Karkowski. W dwupiętrowym budynku mieści się 12 sal lekcyjnych, biblioteka, pracownia komputerowa oraz sala rehabilitacyjna, sala do ćwiczeń ruchowych i sala gimnastyczna. Kuchnia i stołówka zapewniają dzieciom codzienne smaczne, zdrowe i całkiem niedrogie obiady. W czasie zajęć fizycznych uczniowie korzystają także z boiska asfaltowego do siatkówki i koszykówki oraz niewielkiego boiska do piłki nożnej.

11 Szkoła w Świnicach Warckich
W placówce funkcjonuje wiele organizacji uczniowskich: Samorząd Uczniowski, Liga Ochrony Przyrody, Polski Czerwony Krzyż, Związek Harcerstwa Polskiego, Klub Europejski „Europek”. Nauczyciele prowadzą liczne zajęcia pozalekcyjne m.in. koło matematyczne, polonistyczne, teatralne, sportowe, historyczne. Wykształcona kadra nauczycielska zapewnia dzieciom wysoki poziom nauczania i daje możliwości rozwoju. Placówka odnosi liczne sukcesy w konkursach, zawodach, zmaganiach na szczeblu gminy, powiatu, województwa, kraju a nawet świata, rozsławia imię swojej patronki Marii Konopnickiej i promuje gminę Świnice Warckie. Szkoła blisko współdziała z rodzicami, innymi szkołami, samorządem terytorialnym, instytucjami i zakładami pracy. Zyskała sobie wielu przyjaciół i sponsorów. Aktywnie włącza się w życie środowiska lokalnego.

12 Prezentacje przygotował : Tymoteusz Radoszewski


Pobierz ppt "„Cudze chwalimy, swego nie znamy’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google