Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIESIĘĆ ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA MŁODZIEŻY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIESIĘĆ ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA MŁODZIEŻY"— Zapis prezentacji:

1 DZIESIĘĆ ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA MŁODZIEŻY
Od tego co jesz i pijesz zależy to, jak długo żyjesz.

2 ANNA KARPIŃSKA

3 PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA DLA MŁODZIEŻY

4 ZASADA 1 1. JEDZ CODZIENNIE RÓŻNE PRODUKTY Z KAŻDEJ GRUPY UWZGLĘDNIONEJ W PIRAMIDZIE Produkty z każdej z grup są źródłem innych cennych dla zdrowia składników. Na przykład produkty mleczne dostarczają wapń i białko, ale nie mają witaminy C, którą posiadają m.in. warzywa i owoce

5 ZASADA 2 2.BĄDŹ CODZIENNIE AKTYWNY FIZYCZNIE – RUCH KORZYSTNIE WPŁYWA NA SPRAWNOŚĆ I PRAWIDŁOWĄ SYLWETKĘ. Aktywność fizyczna znajduje się u podstawy piramidy. Zalecana dawka aktywności na jeden dzień to 60 min.

6 Bezruch jest chorobą, ruch jest powrotem do zdrowia.
COŚ O RUCHU Bezruch jest chorobą, ruch jest powrotem do zdrowia.

7 ZASADA 3 3. ŹRÓDŁEM ENERGII W TWOJEJ DIECIE POWINNY BYĆ GŁÓWNIE PRODUKTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W PODSTAWIE PIRAMIDY (NA DOLE) Codziennie co najmniej 5 porcji produktów zbożowych. Zawierają wiele składników mineralnych i witamin, są bogate w błonnik regulujący pracę jelit.

8 ZASADA 4 4.SPOŻYWAJ CODZIENNIE PRZYMAJMNIEJ 3-4 PORCJE MLEKA LUB PRODUKTÓW MLECZNYCH, TAKICH JAK JOGURTY, KEFIRY, MAŚLANKA, SERY. Źródło wapnia, który jest niezbędny do budowy zdrowych kości i zębów, oraz witaminy A, D, B2 i najwyższej jakości białka

9 ZASADA 5 5. JEDZ CODZIENNIE 2 PORCJE PRODUKTÓW Z GRUPY – MIĘSO, RYBY, JAJA. UWZGLĘDNIAJ TEŻ NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH. Produkty z tej grupy to źródło pełnowartościowego białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Z produktów mięsnych należy wybierać gatunki o niskiej zawartości tłuszczu – wołowina, cielęcina, drób.

10 ZASADA 6 6.KAŻDY POSIŁEK POWINIEN ZAWIERAĆ WARZYWA I OWOCE
Co najmniej 5 porcji dziennie. Warzywa i owoce to źródło witamin, soli mineralnych i flawonoidów czyli antyoksydantów, które maja działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe.

11 ZASADA 7 7. OGRANICZAJ SPOŻYCIE TŁUSZCZÓW, W SZCZEGÓLNOŚCI ZWIERZĘCYCH
Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z tłuszczów roślinnych. Ograniczyć spożycie produktów typu fast food – frytki, hamburgery, cheesburgery, pizza, oraz chipsy.!!!!!!!!

12 ZASADA 8 8.OGRANICZAJ SPOŻYCIE CUKRU, SŁODYCZY, SŁODKICH NAPOJÓW
Cukier nie dostarcza żadnych witamin i składników mineralnych, a jedynie puste kalorie, których nadmiar prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej.!!!!!!!

13 ZASADA 9 9.OGRANICZAJ SPOŻYCIE SŁONYCH PRODUKTÓW, ODSTAW SOLNICZKĘ.
NaCl – chlorek sodowy czyli sól kuchenna – tylko 5 g dziennie – płaska łyżeczka od herbaty. Sól można zastąpić aromatycznymi ziołami. Nie jemy chipsów i słonych paluszków!

14 ZASADA 10 10.PIJ CODZIENNIE ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ WODY NIEGAZOWANEJ
Młodzież powinna pić codziennie co najmniej 6 szklanek wody. W przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego podaż płynów powinna być znacznie większa.


Pobierz ppt "DZIESIĘĆ ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA MŁODZIEŻY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google