Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROCENTY. CO TO JEST PROCENT? Procenty to nic innego jak UŁAMKI wyrażone w części setnej. Np.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROCENTY. CO TO JEST PROCENT? Procenty to nic innego jak UŁAMKI wyrażone w części setnej. Np."— Zapis prezentacji:

1 PROCENTY

2 CO TO JEST PROCENT? Procenty to nic innego jak UŁAMKI wyrażone w części setnej. Np.

3 ZAMIANA PROCENTÓW NA UŁAMKI Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, procent jest to setna część ułamka. Stąd zamiana wygląda następująco:

4 ZAMIANA UŁAMKÓW NA PROCENTY Zamiana ułamków na procenty wygląda następująco: ( zawsze musimy ułamek pomnożyć razy 100%) Np.

5 OBLICZANIE PROCENTU DANEJ LICZBY Aby obliczyć procent danej liczby, należy najpierw zamienić procenty na ułamki, a później pomnożyć przez daną liczbę. Np. Oblicz 20 % liczby 80? Czyli zastanawiamy się, ile to jest 20% z liczby 80 Czyli odpowiedź brzmi: 20% liczby 80 to 16.

6 O BLICZANIE LICZBY, KIEDY ZNANY JEST JEJ PROCENT Przy tego typu zadaniach, należy wprowadzić niewiadomą x. Np. Znajdź liczbę, której 20% jest równe 40. Czyli musimy znaleźć taką liczbę x, której 20 % jest równe 40. Układamy zatem równanie:

7 OBLICZANIE, ILE PROCENT JEDNEJ LICZBY STANOWI DRUGA W tego typu zadaniach również posłużymy się niewiadomą x. Np. Oblicz, jakim procentem liczby 20 jest liczba 5. Musieliśmy pomnożyć razy 100% ponieważ szukamy procentu.

8 GRATULUJĘ ! Teraz przejdź do sekcji: DARMOWE ZADANIA WRAZ Z ROZWIĄZANIAMI KROK PO KROKU, aby zastosować nabytą wiedzę w praktyce wraz z pomocą korepetytora! Ponadto pobierz naszą „ściągę” aby zawsze mogła przypominać Ci o podstawowych zasadach z działu PROCENTY! Część lekcji dostępna również na kanale YouTube. Dziękujemy, zespół Korepetycje232


Pobierz ppt "PROCENTY. CO TO JEST PROCENT? Procenty to nic innego jak UŁAMKI wyrażone w części setnej. Np."

Podobne prezentacje


Reklamy Google