Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dr Sabina ZALEWSKA Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie SAMOTNOŚĆ I OSAMOTNIENIE A MITOLOGIZACJA ŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dr Sabina ZALEWSKA Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie SAMOTNOŚĆ I OSAMOTNIENIE A MITOLOGIZACJA ŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO."— Zapis prezentacji:

1 Dr Sabina ZALEWSKA Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie SAMOTNOŚĆ I OSAMOTNIENIE A MITOLOGIZACJA ŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO

2 "Fenomen psychicznej samotności jest słabo zbadany, a nawet zaniedbywany - stwierdza Dołęga. - Wśród wielu pytań o samotność ważne są te dotyczące jej natury i przyczyn”

3

4 Metody badawcze  Biograficzny wywiad narracyjny  Storytelling – metoda badawcza z zakresu badań jakościowych opierającą się na analizie narracji tworzonych przez członków danej społeczności. Może polegać na przeprowadzaniu wywiadów, ze szczególnym naciskiem na historie z życia badanego, może także opierać się na analizie powtarzanych mitów.  Metoda Konfrontacji z Sobą (Hubert J. M. Hermans, adaptacja Piotr K. Oleś). Jest to metoda badania doświadczenia człowieka, jednocześnie umożliwiająca mu lepsze samopoznanie. Dotyka przeszłości, teraźniejszości i przyszłości

5 Definiowanie mitu  Mitologizacja, rzadziej mityzacja, to proces przekształcania czegoś, jakiś rzeczywistych wydarzeń, zjawisk lub postaci na wzór mitu lub w sam mit – Słownik Języka Polskiego  Mit, podobnie jak sen, przedstawia jakąś historię dziejącą się w przestrzenie i czasie, fabułę wyrażającą językiem symbolicznym religijne oraz filozoficzne idee i przeżycia duszy - Erich Fromm  Mit to produkt nieświadomego archetypu, tak więc jest on symbolem wymagającym interpretacji psychologicznej. Mity to symbole przedstawiające w obrazowej formie jakąś myśl, która nie może być przedmiotem świadomości - Zygmunta Junga  Mit w dzisiejszej epoce pełni funkcję przypomnienia, organizującą doświadczenie człowieka w pewną logiczną całość. Wykorzystuje do tego różnego rodzaju opozycje, które pokazują człowiekowi co jest dobre a co złe - Anna Klama

6 Mit „O dwóch połówkach jabłek”  Mit o dwóch połówkach jabłka jest fałszywy i groźny, bo ludzie nigdy nie są dwiema uzupełniającymi się idealnie połówkami czegokolwiek. Są to dwie pełne, niezależne, odmienne od siebie istoty. One mogą kooperować, wymieniać się, ale nigdy się nie zlewają jak soczki.  A w fazie zakochania chcemy, żeby 1+1=1: "ja plus ty równa się jedność". To jest podejście neurotyczne, nieprawdziwe, odrealnione".

7 Mit „Śpiącej Królewny” Czytając baśń będąc dorosłym, myślimy już nie o dojrzewaniu, ale o przemijaniu. Królewna spała dziesiątki lat i czekała na miłość. Jej uroda zachowała się, a los dał szansę i zakończył wszystko happy endem, jak to w baśniach bywa.

8 Mit „Małżonkowie powinni być najlepszymi przyjaciółmi”

9 Mit „Małżonkowie powinni wszystko robić wspólnie”

10 Mit „Miłość romantyczna to podstawa dobrego małżeństwa” Ujmując to słowami Williama Shakespeare’a: „Żadna przeszkoda nie może oprzeć się miłości. Miłość przezwycięża wszystko”

11 „Samotność jest przyjemnością dla tych, którzy jej pragną i męką dla tych, co są do niej zmuszeni” Władysław Tatarkiewicz Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Dr Sabina ZALEWSKA Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie SAMOTNOŚĆ I OSAMOTNIENIE A MITOLOGIZACJA ŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google