Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowo Życia Lipiec 2011 "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41). "Czuwajcie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowo Życia Lipiec 2011 "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41). "Czuwajcie."— Zapis prezentacji:

1

2 Słowo Życia Lipiec 2011

3 "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41). "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41).

4 Są to słowa, którymi Jezus podczas swojej agonii w Getsemani zwraca się do Piotra, Jakuba i Jana, widząc ich zmorzonych snem.

5 Jezus wziął ze sobą tych trzech Apostołów, tych samych, którzy byli świadkami Jego przemienienia na górze Tabor, aby w tym tak trudnym momencie byli blisko Niego i razem z Nim przygotowali się przez modlitwę, dlatego że to, co ma się właśnie wydarzyć, będzie także dla nich straszną próbą.

6 "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41). "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41).

7 W tych słowach – widzianych w świetle okoliczności, w jakich zostały wypowiedziane – bardziej niż polecenie Jezusa dla uczniów powinniśmy dostrzec odbicie stanu Jego duszy, to znaczy sposób, w jaki przygotowuje się On do próby.

8 Wobec zbliżającej się męki Jezus modli się ze wszystkich sił swojej duszy, walczy z uczuciem odrazy i lęku przed śmiercią, powierza się całkowicie miłości Ojca, ażeby do końca być wiernym Jego woli i pomaga Apostołom uczynić to samo.

9 Jezus ukazuje się nam tutaj jako wzór dla człowieka, który ma stawić czoła próbie, a jednocześnie jako brat stający przy naszym boku w tym trudnym momencie.

10 "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41). "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41).

11 Zachęta do czuwania pojawia się często na ustach Jezusa. Dla Niego czuwać – oznacza nie dać się nigdy zwyciężyć duchowej ospałości,

12 być stale gotowym wychodzić naprzeciw woli Bożej, umieć rozpoznawać jej znaki w codziennym życiu, a przede wszystkim odczytywać trudności i cierpienia w świetle miłości Bożej.

13 Czuwanie zaś jest nieodłączne od modlitwy, ponieważ modlitwa jest niezbędna do przezwyciężenia próby.

14 Właściwa naturze człowieka słabość („słabość ciała”) może być przezwyciężona mocą, która pochodzi od Ducha.

15 "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41). "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41).

16 Jak więc żyć Słowem Życia tego miesiąca ?

17 My także musimy liczyć się z tym, że nie unikniemy prób - mniejszych lub większych, które zdarzają się każdego dnia. Próby normalne, próby klasyczne, na jakie ten, kto jest chrześcijaninem, nie może się pewnego dnia nie natknąć.

18 Otóż pierwszym warunkiem, by przezwyciężyć próbę, każdą próbę – napomina nas Jezus – jest czuwanie.

19 Chodzi o to, by umieć je rozpoznać, zdając sobie sprawę, że są to próby dopuszczone przez Boga nie po to, byśmy się załamywali, lecz byśmy przezwyciężając je, dojrzewali duchowo.

20 A jednocześnie musimy się modlić.

21 Modlitwa jest konieczna, bo są dwie pokusy, na które jesteśmy zazwyczaj narażeni w takich momentach: z jednej strony zarozumiałe przekonanie, że poradzimy sobie sami, a z drugiej uczucie przeciwne, to znaczy lęk, że nie damy rady, jakby ta próba przewyższała nasze siły.

22 Tymczasem Jezus zapewnia nas, że Ojciec niebieski nie pozwoli, by zabrakło nam mocy Ducha Świętego, jeśli będziemy czuwali i z wiarą Go o nią prosili.

23 "Słowo życia" publikowane co miesiąc przez Ruch Focolari Focolari. Tekst: Chiara Lubich, kwiecień 1990 Grafika Anna Lollo we współpracy z ks. Placido D’Omina (Sycylia, Włochy) Ten komentarz do Słów życia jest tłumaczony na 96 języków i dialektów, dociera do kilku milionów ludzi na całym świecie za pośrednictwem druku, radia, telewizji i Internetu - więcej informacji na http://focolare.pl/ Plik PPS jest tłumaczony na wiele języków i dostępny na stronie www.santuariosancalogero.org " Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe " (Mt 26,41). " Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe " (Mt 26,41).


Pobierz ppt "Słowo Życia Lipiec 2011 "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26,41). (Mt 26,41). "Czuwajcie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google