Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tyczenie przez przeszkody.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tyczenie przez przeszkody."— Zapis prezentacji:

1 Tyczenie przez przeszkody.

2 Na czym polega tyczenie przez przeszkody?
Jeżeli na tyczonym odcinku PK znajdują się przeszkody, to zakłada się dodatkowe konstrukcje i tyczenie wykonuje się w sposób pośredni.

3 Co robimy gdy na linii pomiarowej znajdują się przeszkody?
Jedną z możliwości jest założenie dodatkowej linii pomiarowej PL, a następnie zrzutowanie na nią punktu końcowego K. Na prostej PL wybiera się punkty 1’, 2’, 3’, 4’ w takich miejscach, aby prostopadle do prostej pomocniczej PL, wystawione w tych miejscach przebiegały obok przeszkód terenowych.

4 Jakie czynności wykonujemy w terenie?
W terenie mierzy się KK’, PK’ oraz P1’, P2’, P3’, P4’… i na podstawie twierdzenia Talesa oblicza się długości 1’1, 2’2, 3’3, 4’4 ze wzoru: Obliczone długości odkłada się na kierunkach prostopadłych wyznaczając w ten sposób punkt 1, 2, 3, 4… leżące na prostej PK.

5 Jakie czynności wykonujemy w terenie ? C.d.
Krótkie prostopadłe wystawiamy węgielnicą, a dłuższe - teodolitem, otrzymując w ten sposób na prostej PK punkty l, 2, 3,..., a poszczególne odcinki o nie przesłoniętej widoczności możemy między nimi zagęścić bez trudu dowolną liczbą punktów pośrednich.

6 Przykład pomiarowy.

7 Oblicz długości odciętych punktów : d11’, d22’, d33’, d44’ w celu wytyczenia przez przeszkody mając dane: Dane: Szukane: dKK’=70,00m d11’=? dPK’=220,00m d22’=? dP1’=10,00m d33’=? dP2’=80,00m d44’=? dP3’=120,00m dP4’=180,00m

8 Przystępuje do wyliczenia długości odciętych:

9 © Copyright. Wszelkie prawa zastrzeżone.
W prezentacji zostały wykorzystane materiały z: -Książki Andrzeja Jagielskiego „PODSTAWY GEODEZJI INŻYNIERYJNEJ – Standardy, pomiary realizacyjne, trasy, objętości” Kraków 2012, wydanie 1, wydawnictwo: GEODPIS Materiałów prywatnych. © Copyright. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonali: Bobola Bogdan i Damian Matwijczyk


Pobierz ppt "Tyczenie przez przeszkody."

Podobne prezentacje


Reklamy Google