Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tyczenie przez przeszkody.. Na czym polega tyczenie przez przeszkody? Jeżeli na tyczonym odcinku PK znajdują się przeszkody, to zakłada się dodatkowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tyczenie przez przeszkody.. Na czym polega tyczenie przez przeszkody? Jeżeli na tyczonym odcinku PK znajdują się przeszkody, to zakłada się dodatkowe."— Zapis prezentacji:

1 Tyczenie przez przeszkody.

2 Na czym polega tyczenie przez przeszkody? Jeżeli na tyczonym odcinku PK znajdują się przeszkody, to zakłada się dodatkowe konstrukcje i tyczenie wykonuje się w sposób pośredni.

3 Co robimy gdy na linii pomiarowej znajdują się przeszkody? Jedną z możliwości jest założenie dodatkowej linii pomiarowej PL, a następnie zrzutowanie na nią punktu końcowego K. Na prostej PL wybiera się punkty 1’, 2’, 3’, 4’ w takich miejscach, aby prostopadle do prostej pomocniczej PL, wystawione w tych miejscach przebiegały obok przeszkód terenowych.

4 Jakie czynności wykonujemy w terenie? W terenie mierzy się KK’, PK’ oraz P1’, P2’, P3’, P4’… i na podstawie twierdzenia Talesa oblicza się długości 1’1, 2’2, 3’3, 4’4 ze wzoru: Obliczone długości odkłada się na kierunkach prostopadłych wyznaczając w ten sposób punkt 1, 2, 3, 4… leżące na prostej PK.

5 Jakie czynności wykonujemy w terenie ? C.d. Krótkie prostopadłe wystawiamy węgielnicą, a dłuższe - teodolitem, otrzymując w ten sposób na prostej PK punkty l, 2, 3,..., a poszczególne odcinki o nie przesłoniętej widoczności możemy między nimi zagęścić bez trudu dowolną liczbą punktów pośrednich.

6 Przykład pomiarowy.

7 Dane: Szukane: d KK’ =70,00m d 11’ =? d PK’ =220,00m d 22’ =? d P1’ =10,00m d 33’ =? d P2’ =80,00m d 44’ =? d P3’ =120,00m d P4’ =180,00m Oblicz długości odciętych punktów : d11’, d22’, d33’, d44’ w celu wytyczenia przez przeszkody mając dane:

8 Przystępuje do wyliczenia długości odciętych:

9 © Copyright. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonali: Bobola Bogdan i Damian Matwijczyk W prezentacji zostały wykorzystane materiały z: -Książki Andrzeja Jagielskiego „PODSTAWY GEODEZJI INŻYNIERYJNEJ – Standardy, pomiary realizacyjne, trasy, objętości” Kraków 2012, wydanie 1, wydawnictwo: GEODPIS -Materiałów prywatnych.


Pobierz ppt "Tyczenie przez przeszkody.. Na czym polega tyczenie przez przeszkody? Jeżeli na tyczonym odcinku PK znajdują się przeszkody, to zakłada się dodatkowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google