Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

H ISTORIA S ANDOMIERZA Sandomierz miasto i gmina miejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położona nad rzeką Wisłą na siedmiu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "H ISTORIA S ANDOMIERZA Sandomierz miasto i gmina miejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położona nad rzeką Wisłą na siedmiu."— Zapis prezentacji:

1

2 H ISTORIA S ANDOMIERZA Sandomierz miasto i gmina miejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położona nad rzeką Wisłą na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży na prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, graniczy z Tarnobrzegiem. Historycznie położony jest w Małopolsce, główne miasto dawnej ziemi sandomierskiej. Następnie województwa sandomierskiego. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

3 M IASTO WIELU KOŚCIOŁÓW W Sandomierzu jest 9 kościołów, z czego 6 zabytkowych. Najstarszy kościół, św. Jakuba pochodzi z 1226 roku.św. Jakuba Najmłodszy kościół z zabytkowych, to kościół św. Józefa wybudowany w 17 wieku w podziemiach którego spoczywają zmumifikowane zwłoki Teresy Izabelii Morsztynównej 1680-1698, który odwiedziliśmy.kościół św. Józefa

4 B RAMA O PATOWSKA Brama Opatowska – gotycka brama wjazdowa z 2 poł. XIV w. w Sandomierzu. Zbudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego jako część murów obronnych miasta.gotyckabrama wjazdowaXIV w.SandomierzuKazimierza Wielkiegomurów obronnych Zdjęcia zabytków i naszych uczniów :

5

6 K OŚCIOŁY, KTÓRE ODWIEDZILIŚMY : Bazylika katedralna Kościół św. Jakuba Kościół św. Józefa Kościół św. Ducha Kościół św. Pawła Kościół św. Michała

7

8 Z BROJOWNIA W S ANDOMIERZU Zbrojownia rycerska w Sandomierzu - to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc Sandomierza. Tuż przy rynku swoją siedzibę ma Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W zbrojowni w Sandomierzu można zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę, halabardę. Dziewczyny mogą na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki. W każdym miejscu zbrojowni rycerskiej można sobie robić zdjęcia po to, aby mieć niesamowitą pamiątkę.

9

10

11

12

13

14 R YNEK S ANDOMIERZU

15

16

17 R EJS STATKIEM

18

19 P OWRÓT DO S KORZESZYC Około godziny 16.30 wróciliśmy do szkoły.

20 D ZIĘKUJĘ Z UWAGĘ ! Prezentację przygotowal Krystian Dybka Źródło: Własne


Pobierz ppt "H ISTORIA S ANDOMIERZA Sandomierz miasto i gmina miejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położona nad rzeką Wisłą na siedmiu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google