Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zuzia Maligłówka, Ania Morogow, Kacper Konopka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zuzia Maligłówka, Ania Morogow, Kacper Konopka"— Zapis prezentacji:

1 Zuzia Maligłówka, Ania Morogow, Kacper Konopka
Jura Krakowsko-Częstochowska Projekt edukacyjny: „Piękna nasza Polska cała …” Zuzia Maligłówka, Ania Morogow, Kacper Konopka

2

3 Spis treści Informacje a) gdzie się znajduje b) rzeki c) geologia
d) Gospodarka Atrakcje Zamki Ostańce skalne Jaskinie Park Narodowy Opracowanie Koniec

4 INFORMACJE

5 Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska (341.3) – region geograficzny położony w południowej Polsce. Tworzy pas długości ok. 80 km, pomiędzy Krakowem a Częstochową. W pasie tym wzgórza wznoszą się na wysokość m n.p.m..

6 Rzeki Na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej swój początek biorą rzeki i potoki: Warta, Czarna Przemsza, Pilica, Dłubina, Prądnik, Rudawa, i wiele innych.

7 Geologia Obszar Jury stanowił niejednokrotnie w swojej historii dno morza, przez co powstało wiele warstw skał .Dominującymi skałami są jednak wapienie. Rejon na południowy wschód od Częstochowy jest miejscem, gdzie znajduje się najwięcej jaskiń w Polsce. Występują tu skamieniałe szkielety i skorupy organizmów. Najwięcej wzniesień jest w okolicach Krakowa. Dzięki różnorodności skał występują tu specyficzne gatunki roślin Najwyższe miejsce znajduje się na terenie Ogrodzieńca – Góra Zamkowa lub Góra Janowskiego (515,6 m n.p.m. Drugi rejon gdzie Wyżyna przekracza 500 m n.p.m., to wzgórze Skałka– 512,8 m n.p.m.) w Jerzmanowicach.

8 Gospodarka Na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej rozwinęło się górnictwo rud cynku i ołowiu, eksploatacja wapieni, wydobywanie rud żelaza. Częstochowa jest jednym z większych ośrodków przemysłu włókienniczego i odzieżowego w Polsce. Rolnictwo na tej wyżynie jest słabo rozwinięty; uprawia się głównie żyto i ziemniaki; w rejonach większych miast rozwinięte jest warzywnictwo i sadownictwo. Rozwinięta jest tu także turystyka

9 ATRAKCJE

10 Atrakcje Jura to przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe pusty, tajemnicze groty, wzgórza wapiennie eleganckie pałace o intrygującej historii. Dodajmy jeszcze zabytkowe drewniane kościółki, sanktuaria, samotne kapliczki, muzea, skanseny... Przede wszystkim Jura to niekwestionowany raj dla miłośników wspinaczki skałkowej, jednocześnie najpopularniejszy i największy taki rejon w Polsce. Nudzić nie będą się tu grotołazi, dla których, w zależności od stopnia zaawansowania i umiejętności, dostępne są najpiękniejsze jurajskie jaskinie. Również amatorzy turystyki konnej, a nawet paralotniarstwa, znajdą tutaj idealne warunki do uprawiania tych sportów.

11 Atrakcje Ruchoma Szopka Olsztyńska
szopka składa się z ponad 800 drewnianych figur, z czego 300 rzeźb jest ruchomych, a twórca szopki Jan Wewiór wciąż rzeźbi kolejne. Feeria barw i szczegółów nie pozwala oderwać od niej wzroku! Kaplica na wodzie  ten nietypowy wybór miejsca na budowę świątyni ma swoje źródło w zarządzeniu cara Mikołaja II, wedle którego nie wolno było budować obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej.  Grota Łokietka  to najciekawsza i najpiękniejsza ze znanych jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego. Według legendy, tutaj właśnie ukrywał się przez sześć tygodni król polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego

12 Atrakcje Żarki  w miasteczku wyznaczono Szlak Kultury Żydowskiej, na którym znajdują się najciekawsze zachowane zabytki bądź miejsca związane z kulturą żydowską. Kraków  przechadzka wśród zabytkowej zabudowy starego miasta to niezapomniane przeżycie nie tylko dla koneserów sztuki. Mirów i Bobolice  przejście z Mirowa do Bobolic to piękna i niezbyt forsowna (bo licząca zaledwie ok. 1,5 km) wycieczka, której początek i koniec wiąże się z "nagrodą" w postaci obejrzenia ruin zamku w Mirowie i całkowicie zrekonstruowanego zamku w Bobolicach.

13 Atrakcje Wawel  tego zabytku nikomu nie trzeba reklamować - to klasa sama w sobie i oczywiście obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Krakowa Jasna Góra centrum pielgrzymkowe, do którego każdego roku przybywa kilka milionów osób, by modlić się w Kaplicy Cudownego Obrazu. Bohaterską obronę Jasnej Góry rozsławił Henryk Sienkiewicz w "Potopie". Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku  dobrze zachowany, przepiękny pałac usytuowany nad stawem w parku.. Pieskowa Skała  jeden z nielicznych zamków polskiego odrodzenia.

14 ZAMKI

15 ZAMKI Zamek w Olsztynie Zamek Bobolice w Bobolicach Zamek w Mirowie
Zamek w Ojcowie Zamek Smoleń Zamek w Ogrodzieńcu Zamek w Olsztynie

16 OSTAŃCE SKALNE

17 Ostańce skalne Maczuga Herkulesa Brama Krakowska w Ojcowie
Bolechowicka w Bolechowicach Okiennik Wielki Maczuga Herkulesa

18 JASKINIE

19 Jaskinie Jaskinia Koralowa Grota Łokietka Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Łokietka

20 PARK NARODOWY

21 Ojcowski Park Narodowy
Utworzony w Znajduje się on w województwie małopolskim, około 15 km od Krakowa.

22 Opracowanie Zuzia Wyszukiwała informacje i zdjęcia
Opracowała prezentację Zaproponowała region Ania Wyszukiwała informacje Opracowała część prezentacji Dała pomysły na prezentacje grupy Kuba Zapoznał się z prezentacją Pomógł opracować prezentację grupy

23 ŹRÓDŁA Google Grafika Wikipedia Polskie szlaki.pl

24 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Zuzia Maligłówka, Ania Morogow, Kacper Konopka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google