Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZUZIA MALIGŁÓWKA, ANIA MOROGOW, KACPER KONOPKA Jura Krakowsko-Częstochowska Projekt edukacyjny: „Piękna nasza Polska cała …”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZUZIA MALIGŁÓWKA, ANIA MOROGOW, KACPER KONOPKA Jura Krakowsko-Częstochowska Projekt edukacyjny: „Piękna nasza Polska cała …”"— Zapis prezentacji:

1

2 ZUZIA MALIGŁÓWKA, ANIA MOROGOW, KACPER KONOPKA Jura Krakowsko-Częstochowska Projekt edukacyjny: „Piękna nasza Polska cała …”

3

4 Spis treści  Informacje a) gdzie się znajduje b) rzeki c) geologia d) Gospodarka  Atrakcje  Zamki  Ostańce skalne  Jaskinie  Park Narodowy  Opracowanie  Koniec

5 INFORMACJE

6 Wyżyna Krakowsko-Częstochowska Wyżyna Krakowsko-Częstochowska (341.3) – region geograficzny położony w południowej Polsce. Tworzy pas długości ok. 80 km, pomiędzy Krakowem a Częstochową. W pasie tym wzgórza wznoszą się na wysokość 400-515 m n.p.m..

7 Rzeki Na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej swój początek biorą rzeki i potoki: Warta, Czarna Przemsza, Pilica, Dłubina, Prądnik, Rudawa, i wiele innych.

8 Geologia Obszar Jury stanowił niejednokrotnie w swojej historii dno morza, przez co powstało wiele warstw skał.Dominującymi skałami są jednak wapienie. Rejon na południowy wschód od Częstochowy jest miejscem, gdzie znajduje się najwięcej jaskiń w Polsce. Występują tu skamieniałe szkielety i skorupy organizmów. Najwięcej wzniesień jest w okolicach Krakowa. Dzięki różnorodności skał występują tu specyficzne gatunki roślin Najwyższe miejsce znajduje się na terenie Ogrodzieńca – Góra Zamkowa lub Góra Janowskiego (515,6 m n.p.m. Drugi rejon gdzie Wyżyna przekracza 500 m n.p.m., to wzgórze Skałka– 512,8 m n.p.m.) w Jerzmanowicach.

9 Gospodarka Na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej rozwinęło się górnictwo rud cynku i ołowiu, eksploatacja wapieni, wydobywanie rud żelaza. Częstochowa jest jednym z większych ośrodków przemysłu włókienniczego i odzieżowego w Polsce. Rolnictwo na tej wyżynie jest słabo rozwinięty; uprawia się głównie żyto i ziemniaki; w rejonach większych miast rozwinięte jest warzywnictwo i sadownictwo. Rozwinięta jest tu także turystyka

10 ATRAKCJE

11 Atrakcje Jura to przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe pusty, tajemnicze groty, wzgórza wapiennie eleganckie pałace o intrygującej historii. Dodajmy jeszcze zabytkowe drewniane kościółki, sanktuaria, samotne kapliczki, muzea, skanseny... Przede wszystkim Jura to niekwestionowany raj dla miłośników wspinaczki skałkowej, jednocześnie najpopularniejszy i największy taki rejon w Polsce. Nudzić nie będą się tu grotołazi, dla których, w zależności od stopnia zaawansowania i umiejętności, dostępne są najpiękniejsze jurajskie jaskinie. Również amatorzy turystyki konnej, a nawet paralotniarstwa, znajdą tutaj idealne warunki do uprawiania tych sportów.

12 Atrakcje Ruchoma Szopka Olsztyńska szopka składa się z ponad 800 drewnianych figur, z czego 300 rzeźb jest ruchomych, a twórca szopki Jan Wewiór wciąż rzeźbi kolejne. Feeria barw i szczegółów nie pozwala oderwać od niej wzroku! Kaplica na wodzie ten nietypowy wybór miejsca na budowę świątyni ma swoje źródło w zarządzeniu cara Mikołaja II, wedle którego nie wolno było budować obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Grota Łokietka to najciekawsza i najpiękniejsza ze znanych jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego. Według legendy, tutaj właśnie ukrywał się przez sześć tygodni król polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego

13 Atrakcje Żarki w miasteczku wyznaczono Szlak Kultury Żydowskiej, na którym znajdują się najciekawsze zachowane zabytki bądź miejsca związane z kulturą żydowską. Kraków przechadzka wśród zabytkowej zabudowy starego miasta to niezapomniane przeżycie nie tylko dla koneserów sztuki. Mirów i Bobolice przejście z Mirowa do Bobolic to piękna i niezbyt forsowna (bo licząca zaledwie ok. 1,5 km) wycieczka, której początek i koniec wiąże się z "nagrodą" w postaci obejrzenia ruin zamku w Mirowie i całkowicie zrekonstruowanego zamku w Bobolicach.

14 Atrakcje Wawel tego zabytku nikomu nie trzeba reklamować - to klasa sama w sobie i oczywiście obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Krakowa Jasna Góra centrum pielgrzymkowe, do którego każdego roku przybywa kilka milionów osób, by modlić się w Kaplicy Cudownego Obrazu. Bohaterską obronę Jasnej Góry rozsławił Henryk Sienkiewicz w "Potopie". Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku dobrze zachowany, przepiękny pałac usytuowany nad stawem w parku.. Pieskowa Skała jeden z nielicznych zamków polskiego odrodzenia.

15 ZAMKI

16 Zamek w Olsztynie Zamek Bobolice w Bobolicach Zamek w Mirowie Zamek w Ojcowie Zamek Smoleń Zamek w Ogrodzieńcu Zamek w Olsztynie

17 OSTAŃCE SKALNE

18 Ostańce skalne Maczuga Herkulesa Brama Krakowska w Ojcowie Bolechowicka w Bolechowicach Okiennik Wielki Maczuga Herkulesa

19 JASKINIE

20 Jaskinie Jaskinia Koralowa Grota Łokietka Jaskinia Nietoperzowa Jaskinia Łokietka

21 PARK NARODOWY

22 Ojcowski Park Narodowy Utworzony w 1956. Znajduje się on w województwie małopolskim, około 15 km od Krakowa.

23 Opracowanie Zuzia Wyszukiwała informacje i zdjęcia Opracowała prezentację Zaproponowała region Ania Wyszukiwała informacje Opracowała część prezentacji Dała pomysły na prezentacje grupy Kuba Zapoznał się z prezentacją Pomógł opracować prezentację grupy

24 ŹRÓDŁA  Google Grafika  Wikipedia  Polskie szlaki.pl

25 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "ZUZIA MALIGŁÓWKA, ANIA MOROGOW, KACPER KONOPKA Jura Krakowsko-Częstochowska Projekt edukacyjny: „Piękna nasza Polska cała …”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google