Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia i Legendy. W Olsztynie na wzgórzu znajdują się ruiny zamku z XIV wieku. Olsztyn- wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia i Legendy. W Olsztynie na wzgórzu znajdują się ruiny zamku z XIV wieku. Olsztyn- wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim,"— Zapis prezentacji:

1 Historia i Legendy

2 W Olsztynie na wzgórzu znajdują się ruiny zamku z XIV wieku. Olsztyn- wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn; około 15 km na południowy wschód od Częstochowy. Przez miejscowość biegnie Szlak Orlich Gniazd.

3 Zamek w Olsztynie został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Był nadgraniczną warownią małopolską. Został oddany w lenno Władysławowi Opolczykowi, ale w 1396 roku odebrany przez Władysława Jagiełłę i przekazany w dzierżawę Janowi Odrowążowi ze Szczekocin. W latach 1442-57 zamek wielokrotnie najeżdżali książęta śląscy. W 1587 roku załoga pod wodzą Kacpra Karlińskiego odparła oblężenie wojsk arcyksięcia Maximiliana. Kazimierz Wielki

4 Przy kościele w Olsztynie istniały trzy bractwa w tym Bractwo Aniołów Stróżów, szerzone przez paulinów z klasztoru jasnogórskiego. To właśnie bractwo miało największe zasługi na polu kultu anielskiego. Wiele anielskich symboli zdobi ściany kościoła, a jedna z kaplic jest kaplicą Świętych Aniołów.

5 Olsztyński artysta rzeźbiarz stworzył postać Olsztyńskiego Anioła i niepowtarzalną atrakcję turystyczną – Szopkę olsztyńską. Wszystkie anioły rzeźbiarza niosą ze sobą radość i śpiew. Ich charakterystycznym elementem jest instrument muzyczny. Z tradycją łączy się legenda, która głosi, że w kościele Anioł odbił własne oblicze.

6 Zamkowi w Olsztynie towarzyszą legendy o straszących tutaj duchach i zjawach.

7 Kacper Karliński starosta olsztyński miał ośmiu synów, ale został mu tylko jeden syn, który był dzieckiem. Gdy pod mury zamku podeszły wojska Maximiliana Habsburga arcyksiążę chciał wykorzystać słaby punkt starosty.

8 Na czele wojsk wysłał opiekunkę z dzieckiem. Karliński pierwszy podpalił lont. Gdy wygrali i pył opadł Kacper ujrzał ciało dziecka i opiekunki. W nocy można na zamku usłyszeć płacz dziecka.

9 Starosta olszyński Albrecht ożenił się. Jego młoda żona zgubiła się w lochach zamku. Jeśli zobaczymy damę w bieli, będzie to żona starosty.

10 Jeżeli ktoś usłyszy przeraźliwe jęki, będzie mógł zobaczyć ducha wojewody poznańskiego -Maćka Borkowica. Wojewoda zdradził króla Kazimierza Wielkiego i został przez niego skazany na śmierć głodową. Borkowic został uwięziony w podziemiach olsztyńskiego zamku.

11 W pobliżu zamku pasł krowy ubogi chłopiec. Pewnego dnia grupka kolegów wrzuciła mu czapkę do lochu zamkowego. Chłopiec zszedł do podziemi i zobaczył czarnego psa. Zwierzę napełniło jego czapkę kosztownościami.

12 Gdy wyszedł na powierzchnię jego koledzy zobaczyli skarby. Jeden chłopiec kazał wrzucić swoją czapkę do lochu i zszedł po nią. Nigdy nie powrócił, ale jego duch jest czasami widziany w pobliżu lochu.

13 Źródło : www.google.pl www.jamendo.comwww.google.plwww.jamendo.com


Pobierz ppt "Historia i Legendy. W Olsztynie na wzgórzu znajdują się ruiny zamku z XIV wieku. Olsztyn- wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google