Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OLSZTYN Historia i Legendy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OLSZTYN Historia i Legendy."— Zapis prezentacji:

1 OLSZTYN Historia i Legendy

2 W Olsztynie na wzgórzu znajdują się ruiny zamku z XIV wieku.
Położenie Olsztyn- wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn; około 15 km na południowy wschód od Częstochowy. Przez miejscowość biegnie Szlak Orlich Gniazd.

3 Historia Kazimierz Wielki
Zamek w Olsztynie został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Był nadgraniczną warownią małopolską. Został oddany w lenno Władysławowi Opolczykowi, ale w 1396 roku odebrany przez Władysława Jagiełłę i przekazany w dzierżawę Janowi Odrowążowi ze Szczekocin. W latach zamek wielokrotnie najeżdżali książęta śląscy. W 1587 roku załoga pod wodzą Kacpra Karlińskiego odparła oblężenie wojsk arcyksięcia Maximiliana. Kazimierz Wielki

4 Anielska Tradycja Przy kościele w Olsztynie istniały trzy bractwa w tym Bractwo Aniołów Stróżów, szerzone przez paulinów z klasztoru jasnogórskiego. To właśnie bractwo miało największe zasługi na polu kultu anielskiego. Wiele anielskich symboli zdobi ściany kościoła, a jedna z kaplic jest kaplicą Świętych Aniołów.

5 Olsztyński Anioł Stróż
Olsztyński artysta rzeźbiarz stworzył postać „Olsztyńskiego Anioła” i niepowtarzalną atrakcję turystyczną – „Szopkę olsztyńską”. Wszystkie anioły rzeźbiarza niosą ze sobą radość i śpiew. Ich charakterystycznym elementem jest instrument muzyczny. Z tradycją łączy się legenda, która głosi, że w kościele Anioł odbił własne oblicze.

6 Legendy Zamkowi w Olsztynie towarzyszą legendy o straszących tutaj duchach i zjawach.

7 Legenda o Kacprze Karlińskim
Kacper Karliński starosta olsztyński miał ośmiu synów, ale został mu tylko jeden syn, który był dzieckiem . Gdy pod mury zamku podeszły wojska Maximiliana Habsburga arcyksiążę chciał wykorzystać słaby punkt starosty.

8 Na czele wojsk wysłał opiekunkę z dzieckiem
Na czele wojsk wysłał opiekunkę z dzieckiem. Karliński pierwszy podpalił lont. Gdy wygrali i pył opadł Kacper ujrzał ciało dziecka i opiekunki. W nocy można na zamku usłyszeć płacz dziecka.

9 Legenda o białej damie Starosta olszyński Albrecht ożenił się. Jego młoda żona zgubiła się w lochach zamku. Jeśli zobaczymy damę w bieli, będzie to żona starosty.

10 Legenda o Maćku Borkowicu
Jeżeli ktoś usłyszy przeraźliwe jęki, będzie mógł zobaczyć ducha wojewody poznańskiego -Maćka Borkowica. Wojewoda zdradził króla Kazimierza Wielkiego i został przez niego skazany na śmierć głodową. Borkowic został uwięziony w podziemiach olsztyńskiego zamku.

11 Legenda o chłopcu W pobliżu zamku pasł krowy ubogi chłopiec. Pewnego dnia grupka kolegów wrzuciła mu czapkę do lochu zamkowego. Chłopiec zszedł do podziemi i zobaczył czarnego psa. Zwierzę napełniło jego czapkę kosztownościami.

12 Gdy wyszedł na powierzchnię jego koledzy zobaczyli skarby
Gdy wyszedł na powierzchnię jego koledzy zobaczyli skarby. Jeden chłopiec kazał wrzucić swoją czapkę do lochu i zszedł po nią. Nigdy nie powrócił, ale jego duch jest czasami widziany w pobliżu lochu.

13 Wykonała Małgorzata Sowińska
Źródło:


Pobierz ppt "OLSZTYN Historia i Legendy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google