Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odwiedziny domu Sienkiewiczów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odwiedziny domu Sienkiewiczów"— Zapis prezentacji:

1 Odwiedziny domu Sienkiewiczów
Czyli fotoreportaż z wycieczki do Woli Okrzejskiej

2 Dotarliśmy do Woli Okrzejskiej około godziny 11
Dotarliśmy do Woli Okrzejskiej około godziny Miejscowość, w której mieści się muzeum Henryka Sienkiewicza, okazała się być miłą i spokojną wioską, a sam dom wraz z ogrodem utrzymano w stylu XIX wiecznym. Miejsce sprawiało wrażenie ciepłego i przytulnego wiejskiego domku.

3 Nasz przewodnik-pani Anna Cybulska jest współzałożycielką muzeum
Nasz przewodnik-pani Anna Cybulska jest współzałożycielką muzeum. Wraz ze swoim mężem od czterdziestu lat dbają o atmosferę tego miejsca. Na początku wycieczki zebraliśmy się w pokoju gościnnym, gdzie przewodniczka opowiedziała nam o wczesnych latach Sienkiewicza, o Jego rodzinie i życiu w Woli Okrzejskiej.

4 Kolejnym pokojem, który zwiedziliśmy, był salonik-miejsce urodzenia Henryka Sienkiewicza. W pokoju urządzonym w stylu biedermeier znajduje się kołyska małego Henryka.  Przy serwantce stoi zdjęcie pisarza wykonane przed Jego wyjazdem do Szwajcarii z roku 1914.

5 Rodzinny zegar z początków XIX wieku.
Pierwsze wydania powieści H. Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”

6 Ostatnia sala, jaką zwiedzaliśmy, była poświęcona ekranizacjom powieści Sienkiewicza. Na tronie Nerona-autentycznym eksponacie z filmu J.Kawalerowicza „Quo vadis” nie zasiadł surowy Neron, ale… Obok tronu manekin ze strojem Poppei i Petroniusza, na ścianie wiszą zdjęcia z ekranizacji „Trylogii”.

7 Po odwiedzeniu miejsca urodzin polskiego Noblisty zebraliśmy się przy ognisku, gdzie wszyscy smażyli kiełbaski, zajadali się sałatkami i innymi przysmakami przez ponad godzinę.

8 Kilka zdjęć z ogniska

9 Zwiedziliśmy również kościół w Okrzei, konsekrowany przez prababkę pisarza Teresę z Lelewelów Cieciszowskich. Tutaj brali ślub rodzice Henryka, a on sam został ochrzczony. Kościół jest niezbyt duży, zbudowany w stylu klasycystycznym, o biało-żółtej fasadzie. Na sklepieniu nawy namalowano sceny z „Quo Vadis” i „Potopu”.

10 Ostatnim punktem wycieczki był kopiec w Okrzei, usypany na cześć Henryka Sienkiewicza. Na szczycie znajduje się pomnik pisarza. Kopiec ręcznie usypali mieszkańcy okolicznych wsi latach r.

11 Bartek Łukowiak kl.IIIG


Pobierz ppt "Odwiedziny domu Sienkiewiczów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google