Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowy rynek biur podróży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowy rynek biur podróży"— Zapis prezentacji:

1 Światowy rynek biur podróży
Międzynarodowy rynek turystyczny Paulina Ślósarczyk Marta Czechowicz 44667 Natalia Sobota 44668

2 Rozwój rynku biur podróży w świecie:
„Człowiek, który uczynił podróżowanie łatwiejszym” Thomas Cook 5 lipca 1841 r. Cook wynajął pociąg od Midland Counties Railway i zorganizował wycieczkę kolejową na zjazd obrońców trzeźwości z Leicester do Loughborough (i z powrotem). Kosztowała ona zaledwie szylinga na osobę. Uczestnicy mieli zapewniony bilet na stojące miejsce w pociągu (trzecia klasa), kanapkę z szynką i filiżankę herbaty. W wyprawie wzięło udział 570 osób. Wycieczka przyniosła Cookowi zysk. Nowatorska idea Cooka okazała się wkrótce tak popularna, że od 1845 r. organizował już regularnie wycieczki po Szkocji (a potem do Walii i Irlandii), stając się w ten sposób pierwszym agentem turystycznym świata. Był człowiekiem orkiestrą. Sam sprzedawał wycieczki, drukował ulotki i reklamował swoje biuro podróży. Wydawał także szczegółowe przewodniki dla swoich turystów, sam też towarzyszył im w podróżach.

3 Potem przyszła pora na zagraniczne wojaże - Calais, Kolonia, Egipt
Potem przyszła pora na zagraniczne wojaże - Calais, Kolonia, Egipt. Cook zaproponował też klientom grand tours – objazdy po najsłynniejszych miastach i zabytkach Francji, Niemiec i Włoch. Podróżowano promami i pociągami. Turyści byli wyposażeni w szczegółowe broszury turystyczne i czeki podróżne. W cenie wycieczki były bilety wstępu do zabytków i na przedstawienia lub koncerty. Cook zapewniał także klientom talony na hotele (już w 1886 r. klienci mieli zafoliowane książeczki z kartkami na hotele, zero gotówki!). Wprowadził także system książeczek klubowych – częsty udział w wycieczkach umożliwiał zniżkowy zakup kolejnych. Dziś firma Thomas Cook & Son jest częścią wielkiego turystycznego biznesu wartego tylko w Wielkiej Brytanii grube dziesiątki miliardów funtów rocznie. (W Polsce reprezentuje ją Neckerman)

4 Historia i kierunki rozwoju biur turystycznych:
Lata 1945 – 1955 to rozwój biur turystycznych i biur podróży, Lata 50-te XX w. to fuzje biur podróży z przewoźnikami i przedsiębiorstwami hotelowymi, Lata 60 – 70-te XX w. to nasycenie podażą usług turystycznych, Lata 80-te XX w. to fuzje finansowe przedsiębiorstw turystycznych z bankami i innymi podmiotami, Lata 90-te XX w. to rozwój rynku organizatorów turystyki na zasadach wolnorynkowych, Od 1997 r. uporządkowanie rynku organizatorów turystyki poprzez wprowadzenie stosownych uregulowań prawnych, specjalizacja biur podróży (małe biura).

5 W ubiegłym roku wartość europejskiego rynku turystycznego, czyli wyjazdy zorganizowane, podróże lotnicze i kolejowe, wynajem samochodów i inne wyniosła w sumie 249 mld euro. Od 2003 roku rośnie ona o 3-5 mld euro rocznie.  Największe obroty wykazują biura niemieckie i brytyjskie. Cztery niemieckie biura z pierwszej dziesiątki liderów mają aż 62% udziałów w rynku europejskim. Na pierwszym miejscu jest niemieckie TUI Group z 14,5 mld euro dochodu z działalności związanej z turystyką w ubiegłym roku. Na kolejnych miejscach są: Thomas Cook. REWE Touristik z Niemiec z 4,4 mld euro. MyTravel z Wielkiej Brytanii z 4,3 mld euro. First Choice z Wielkiej Brytanii z 4,1 mld euro. Na dalszych miejscach znalazły się: Grupo Iberostar z Hiszpanii, Kuoni ze Szwajcarii, Club Med z Francji, Alltours Group z Niemiec i Hotelplan ze Szwajcarii. 

6 W Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystki i Pośredników Turystycznych w Polsce zarejestrowanych jest 3757 organizatorów lub pośredników turystycznych, czyli o 2,3% więcej niż w ubiegłym roku. W 2004 roku z rejestru wykreślono aż 962 podmioty, natomiast w 2006 roku już tylko 241.  Według danych organizacji niemieckiej branży turystycznej DRV Niemcy mają najgęstszą sieć biur podróży na świecie, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. W 2011 r. obroty biur podróży i operatorów turystycznych wyniosły 22,4 mld euro. RYNEK BIUR PODRÓŻY W EUROPIE: · Włochy – 8902 biur, · Niemcy – 7400 biur, · Wielka Brytania – 6555 biur.

7 Biura turystyczne na rynku polskim
Niekwestionowanym liderem zestawienia przygotowanego przez „Wiadomości turystyczne” jest biuro podróży Itaka, które w 2013 roku miało 1 139 mld zł obrotu i ponad 445 tys klientów. Na drugim miejscu uplasowało się biuro podróży TUI Poland z ponad połowę mniejszym obrotem na poziomie 641 mln zł i liczbą klientów ponad 166 tys. Trzecie miejsce przypadło Rainbow Tours z niewiele mniejszym obrotem niż TUI na poziomie 440 mln zł i liczbą klientów na poziomie 456 tys. klientów. Na czwartym miejscu znalazło się biuro turystyczne Wezyr Holidays z obrotem wynoszącym 277 mln. Choć biuro podróży Neckermann (miejsce 5.) miało więcej klientów niż Rainbow Tours, to już pod względem obrotów wypadło znacznie gorzej (277mln zł). Co ciekawe, w momencie publikacji rankingu, czyli 21. czerwca 2012 roku, obecny bankrut – biuro podróży Sky Club – zajmowało 7 miejsce w zestawieniu z obrotami wysokości 179,62 mln zł i całkiem pokaźną liczbą klientów wysokości 170 tys.

8

9 72,7 procent biur podróży prowadziły w 2012 r. osoby fizyczne
72,7 procent biur podróży prowadziły  w 2012 r. osoby fizyczne. Na drugim miejscu pod względem struktury własności plasowały się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (17 proc.), na na trzecim spółki jawne (3,2 procent). 2,7 procent zarejestrowanych biur podróży należało do stowarzyszeń, a 4,4 procent do innych właścicieli (spółki akcyjne, cywilne, fundacje i spółdzielnie). Równo trzy czwarte wszystkich działających podmiotów turystycznych funkcjonuje na polskim rynku co najmniej od 3 lat. Przeważają firmy, które mają zezwolenie na działalność na terenie Polski i krajów europejskich – jest ich 44,8 procent. Zezwolenie na samą Polskę ma 25,8 procent (793) biur podróży, a na cały świat – 16,4 procent.

10 Nowi touroperatorzy na polskim rynku
Rok 2012 przy niósł na rynku touroperatorskim sporo zmian. Upadło łącznie 15 organizatorów, choć trzeba podkreślić, że niektóre z przedsiębiorstw prowadziły działalność na tak małą skalę, że klienci prawie nie zostali poszkodowani. Dlatego w branży mówi się, że bankructwa mające wpływ na kształt rynku dotyczyły tylko sześciu graczy. Choć od ubiegłe go czerwca powstało kil ka biur, to właściwie nowych twarzy na rynku nie przy było. Dzisiejsi szefowie „najmłodszych” organizatorów to menedżerowie branży turystycznej zna ni od lat. Wśród podmiotów, które na rynku pojawiły się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, wymienić na leży Net Holiday, R’Tur, Prima Holiday, Hellas Travel oraz Flash Tour Poland.

11 Najlepsi w 2012 według brytyjskiego „The guardian”
Najlepsze biura podróży Journeys à la Carte i Worldwide Escapes Travel Counsellors Simpson Travel i-escape Najlepsze touroperator HF Holidays Voyages Jules Verne Trailfinders Virgin Holidays First Choice

12 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Światowy rynek biur podróży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google