Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Etykiety na produktach spożywczych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Etykiety na produktach spożywczych"— Zapis prezentacji:

1 Etykiety na produktach spożywczych

2 Dlaczego warto czytać etykiety?
Etykiety umieszczane na produktach spożywczych stanowią ważną informację o produkcie i pomagają konsumentowi dokonywać świadomych wyborów żywieniowych. Przed zakupem produktu warto więc przeczytać etykietę i dowiedzieć się czy produkt spełnia nasze wymagania .

3 Jak czytać etykiety ?

4 W Polsce każdy produkt musi być oznakowany o języku polskim w sposób zrozumiały .
Etykiety muszą być nie zsuwalne, a informacje powinny być umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu . Zasady etykiwtowania wprowadziła Unia Europejska z myślą o tym, by konsumenci, poczas robienia zakupów, mogli podejmować świadome decyzje.

5 Informacje które powinny się znaźć na opakowaniu każdego produktu
Dane producenta lub paczkującego środek spożywczy - można też podawać jedynie dane wprowadzającego produkt na rynek w przypadku, gdy jego działalność jest zarejestrowana na terenie Unii Europejskiej. Skład - jest to spis wszystkich surowców, które zostały użyte w procesie produkcji. Termin przydatności do spożycia - termin, po upływie którego produkt nie powinien być spożywany. Oznaczenie partii - najczęściej podawane w formie kodu kreskowego nadanego przez producenta.

6 Nazwa produktu Nazwa produktu powinna być nazwą rodzajową (np. masło, olej, mąka) – towarzyszyć jej powinna informacja o formie produktu lub sposobie jego przygotowania (np. głęboko mrożony, pasteryzowany). Jeśli produkt poddano promieniowaniu jonizującemu – taka wzmianka również musi znaleźć się na opakowaniu.

7 Ściąga 5 złotych zasad czytania etykiet.
„Mała czcionka, do tego jakieś tabelki, rysunki, cyferki – nie mam czasu, by bawić się w takie łamigłówki...” Te słowa to wymówka prawie każdego z nas, gdy zostajemy pytane o to, czy czytamy etykiety. Tymczasem te informacje to prawdziwa skarbnica wiedzy, która może uchronić nas przed kupnem kota w worku!

8 1. Nie daj się wpuścić w maliny – poznaj swoje prawa konsumenckie!
Jako konsument masz wiele praw – regulowanych m.in. przez Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych. Zgodnie z nimi producent nie może wprowadzać Cię w błąd, co do jakości, składu i przeznaczenia produktu, który kupujesz – np. składniki, które są pokazane graficznie na opakowaniu powinny widnieć także na liście składników.

9 2. Najlepiej spożyć przed końcem... Zawsze sprawdź datę ważności!
To pierwsza rzecz która powinna być przec ciebie przeczytana! Dlaczego? Ponieważ często dzieje się tak, że na półkach sklepowych produkty stoją nawet wtedy, gdy data ważności dawno minęła bądź jest przebita i na (tylko) pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystko jest w porządku. A przecież spożycie przeterminowanego produktu może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia

10 3. Produkt niejedno ma imię... Zwracaj uwagę na symbole.
Poza opisem właściwości produktu, producenci coraz częściej umieszczają na opakowaniach symbole, które oznaczają konkretną cechę. Warto się nimi zainteresować i się ich nauczyć, byś z łatwością mógł odróżniać np. pieczywo wieloziarniste od tego z pełnego ziarna.

11 4. Zostań fanem GDA! Dzięki wskaźnikowi GDA (z ang. Guideline Daily Amount), oznaczającemu Wskazane Dzienne Spożycie, bez problemu dowiesz się, ile kalorii zawiera dany produkt i jaki procent dziennego zapotrzebowania na energię oraz składniki odżywcze pokrywa jego jedna porcja.

12 5. Zobacz, co kryje lista składników!
Lista składników podawana jest w kolejności od tego składnika, którego jest w produkcie najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Dlatego kupując np. sok sprawdź czy to sok z owoców czy o smaku owocowym – może się bowiem okazać, że pomarańcze, z których rzekomo miał być zrobiony, to tak naprawdę woda i aromaty. Pamiętaj też, że na opakowaniu powinna być informacja o ewentualnych alergenach, które występują w produkcie np. mąka pszenna zawierająca gluten.

13 Co zrobić gdy zakupimy wadliwy towar ?
Konsument nie zawsze jest zorientowany, kiedy sprzedawca ponosi odpowiedzialność za sprzedanie wadliwego towaru. Co zrobić, jeżeli towar ma wadę, której nie odkryliśmy w sklepie? Zgodnie z prawem rękojmi, możemy zwrócić wadliwy towar i domagać się jego wymiany na nowy, bez wad.

14 Pierwszy krok, jaki powinien wykonać konsument (np
Pierwszy krok, jaki powinien wykonać konsument (np. po zakupieniu towaru, w którym ujawniła się wada) - to zgłoszenie reklamacji w sklepie. Jeśli ona nie zostanie pozytywnie rozpatrzona - dopiero wtedy może zwrócić się o po pomoc do rzecznika konsumentów.

15 Gdy sprzedawca odmówi przyjęcia reklamacji albo rozpatrzy ją w sposób negatywny dla klienta, rzecznicy konsumentów mogą wystąpić w jego imieniu. Sprzedawca ma 14 dni na odpowiedź Miejscy lub powiatowi interweniują we wszystkich sprawach konsumenckich. Przede wszystkim wtedy, kiedy w zakupionym towarze ujawnia się wada, a poszkodowany konsument nie jest w stanie wyegzekwować swoich praw w wyniku postępowania reklamacyjnego.

16 Instytucje ochrony konsumentów
Konsumentom, których prawa zostały naruszone, pomagają: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach ochrony konsumentów, ale nie tylko, bo także w sprawach ochrony konkurencji. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócić się można wówczas, gdy praktyka dotyka nieograniczonej liczby osób np. zły system obsługi klienta, wprowadzająca w błąd reklama, nieprawdziwa informacja na opakowaniu produktu, ukryte wady przedmiotu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Plac Powstańców Warszawy Warszawa tel.:

17 Powiatowy (Miejski) Rzecznik Konsumentów
wykonuje zadania powiatu (lub miasta) w zakresie ochrony interesów konsumentów. Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej Pl. Powstańców Warszawy Warszawa  tel.: fax:

18 Federacja Konsumentów
Kluby Federacji znajdują się w 48 miastach na terenie całej Polski. Do takiego klubu można się zwrócić osobiście lub zadzwonić. Jeżeli sprawa jest bardziej skomplikowana i nie wystarczy telefoniczna porada, prawnicy federacji mogą podjąć bezpośrednią interwencję - np. zwrócić się do nieuczciwego sprzedawcy i wykazać mu, że postąpił niezgodnie z przepisami. Rada Krajowa Federacji Konsumentów Plac Powstańców Warszawy Warszawa tel.: fax:

19 Projekt wykonały Karolina Wielosik Klaudia Janus Paulina Jabłońska

20 Korzystałyśmy ze stron :


Pobierz ppt "Etykiety na produktach spożywczych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google