Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rudzianie nie lenie-swój wolontariat maj ą ! XVII Sesja Sejmu Dzieci i M ł odzie ż y.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rudzianie nie lenie-swój wolontariat maj ą ! XVII Sesja Sejmu Dzieci i M ł odzie ż y."— Zapis prezentacji:

1 Rudzianie nie lenie-swój wolontariat maj ą ! XVII Sesja Sejmu Dzieci i M ł odzie ż y

2 Akcje w których udział już bierzemy :

3 Pomysł nr 1: Kiermasze świąteczne W naszej szkole co roku odbywają się dwa kiermasze: Bożonarodzeniowy oraz Wielkanocny. Uczniowie angażują się w wykonanie ozdób, które na tych imprezach mogą zostać sprzedane oraz w samą ich sprzedaż poprzez dyżury na stoiskach. Kiermasze cieszą się dużym zainteresowaniem-któż w mroźny, zimowy dzień nie chciałby przyjść do szkoły, zjeść ciasto, wypić ciepłą herbatę, posłuchać szkolnego chóru i zakupić świąteczne ozdoby? Rodzice uczniów angażują się w to przedsięwzięcie poprzez pieczenie smakołyków świątecznych oraz pomoc w organizacji. Pieniądze, które zostają uzbierane dyrekcja przeznacza na zakup paczek, dla osób samotnych oraz uczniów naszej szkoły, którzy mają nauczanie indywidualne. Uśmiech osób obdarowanych jest wynagrodzeniem za taki trud.

4 Jak to wygląda w praktyce?

5 Pomysł nr 2: „Dzieci Śląska-dzieciom Lwowa” Jest to akcja, która dzięki wsparciu dyrekcji oraz samorządu szkoły już od dwóch lat gości w naszej szkole. Przez kilka tygodni organizowana jest zbiórka artykułów potrzebnych do życia, takich jak: żywność, artykuły chemiczne i szkolne, zabawki dla najmłodszych, pościel, ręczniki. Następnie grupa uczniów pakuje te dary i wysyła je do Lwowa dla potrzebujących. Sukcesem tej akcji jest to, iż angażuje się w nią bardzo duża grupa uczniów.

6 Jak to wygląda w praktyce?

7 Akcje, które chcielibyśmy wcielić w życie:

8 Pomysł nr 3: Ojciec Beniamin W naszej szkole wiele osób ma chęci aby pomagać. Jest to zasługa nauczycieli oraz dorosłych, którzy wpajają w nas konieczność pomocy drugiemu człowiekowi. Świetnym przykładem na wolontariat byłoby zorganizowanie spotkania z Ojcem Beniaminem Remiorz, który jest misjonarzem w Paragwaju wśród Indian Ache. Nie chodzi o to, aby zaraz każdy z nas chciał wyjechać daleko i pomagać ubogim ludom, ale moglibyśmy się przekonać, że nasze działania mogą także przyjąć większy format i rozszerzyć się na większą skalę, a poza tym byłoby to ciekawym doświadczeniem porozmawiać z nim twarzą w twarz.

9 Jak to wygląda w praktyce?

10 Pomysł nr 4: Pomoc starszym Wiele słyszy się o tym, że młodzież naszych czasów nie ma poszanowania dla ludzi starszych, dlatego udowodnimy, że wcale tak nie jest. Chcielibyśmy zorganizować grupę wolontariuszy, którzy swoją dobrocią serca mogliby wspomóc starszych i mniej sprawnych mieszkańców naszej miejscowości. Z pewnością problemem dla nich jest przyniesienie ciężkich zakupów, podlanie ogródka, skoszenie trawy, rozpalenie w piecu czy zwykłe obowiązki domowe. Dlatego my, młodzi, którzy jesteśmy w pełni sił możemy poświęcić kilka godzin swojego „cennego” czasu na ten rodzaj wolontariatu. Poza tym każda starsza osoba będzie czuła się bardziej dowartościowana i mniej samotna, gdy z nią porozmawiamy, gdy zobaczy uśmiech na naszych twarzach, gdy poczuje się lepiej.

11 Jak to wygląda w praktyce?

12 Pomysł nr 5: Rudy na 102! Nasza miejscowość jest powszechnie znana z wielu zabytków. Każdy z pewnością kiedyś słyszał o wspaniałym pocysterskim klasztorze, szpitaliku im. Juliusza Rogera, Kolejce Wąskotorowej oraz niezliczonych kapliczkach. Turyści, którzy przyjeżdżają do naszej miejscowości, nie zawsze są świadomi tego, jakie tajemnice mogą tutaj odkryć. Dlatego chcielibyśmy zorganizować grupę młodych przewodników, którzy w wolnych chwilach oprowadzaliby przyjezdnych po najciekawszych obiektach. Ponadto uczestnicy tej akcji weszliby w współpracę z ks. dyrektorem Janem Rosiek aby zadbać o klasztor i jego obejście, które obecnie jest w trakcie renowacji. Uczniowie CI mogliby np. sprzątać ścieżki turystyczne, ustawiać ławki, które po weekendach są zdewastowane oraz nawet pomagać w obsłudze przyjezdnych, którzy zakwaterują się w obecnie budowanym domu pielgrzyma.

13 Mamy o co dbać!

14 Jakich ludzi potrzebujemy? Potrzebujemy osób, które są rzetelne w wypełnianiu obowiązków. Osób, które znajdą kilka razy w tygodniu czas na pomoc innym. Ludzi, którzy mają chęci do niesienia pomocy. Młodych, którzy nie mają czasu na nudę Osób, które zagwarantują nam, że praca wolontariusza zostanie dobrze wykonana.

15 Jakie działania podjąć, żeby pomagać? Każdy z was, jeżeli tylko ma chęci, może przyczynić się do pomocy drugiemu człowiekowi. Jak i my, tak i samorząd szkolny - wszyscy jesteśmy otwarci na wasze zgłoszenia. Jeżeli tylko jesteście zainteresowani taką, trzeba przyznać aktywną, formą spędzania nadmiaru czasu, to serdecznie do tego zachęcamy. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do nas i członków samorządu, aby zostać wpisanym na listy chętnych, w celu stworzenia podziału obowiązków. Więcej informacji możecie oczywiście uzyskać kontaktując się z nami osobiście (Asia Pączko - IIIA, Gosia Morgała – IIIB) oraz pisząc na e-mail asza95@o2.pl lub gosik363@o2.pl. Dodatkowo w każdy poniedziałek na długiej przerwie któryś z przedstawicieli samorządu jest do waszej dyspozycja w sali nr 49, z pewnością odpowie na wasze wszystkie pytania. GORĄCO ZACHĘCAMY!asza95@o2.plgosik363@o2.pl

16 Wolontariat łączy ludzi


Pobierz ppt "Rudzianie nie lenie-swój wolontariat maj ą ! XVII Sesja Sejmu Dzieci i M ł odzie ż y."

Podobne prezentacje


Reklamy Google