Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚRODKI POETYCKIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚRODKI POETYCKIE."— Zapis prezentacji:

1 ŚRODKI POETYCKIE

2 epitet Epitet - to środek stylistyczny-najczęściej przymiotnik, który jest określeniem rzeczownika np. wysoka góra, brzydkie kaczątko, smaczny cukierek, mądra sowa.

3 UOSOBIENIE Uosobienie to środek poetycki stosowany w liryce, w celu nadania przedmiotom, zwierzętom, roślinom lub zjawiskom cech ludzkich np. kot mówił, chmury płaczą. Miau, miau

4 WYRAZY DŹWIĘKONAŚLADOWCZE
Wyrazy dźwiękonaśladowcze inaczej nazywane są onomatopejami - są to wyrazy używane w poezji tak dobrane, aby za pomocą swojego brzmienia naśladowały opisywane zjawisko lub dźwięki wydawane przez jakiś przedmiot (buczeć, szumieć, szurać). Tik tak

5 PORÓWNANIE Porównanie - skojarzenie i zestawienie podobnych cech osób zjawisk przedmiotów powiązanych słowami typu: jak, jakby, niczym, niby, na kształt np. wierny jak pies, kruchy niby filiżanka.

6 Przenośnia/metafora Przenośnia-językowy środek stylistyczny, niezwykłe zestawienie słów o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów np. słońce z pomarańczy, morze łez, deszcz gwiazd.

7 Powtórzenie ZAPAMIĘTAJ!!!
1. Onomatopeja to inaczej dźwiękonaśladownictwo 2. Epitet to najczęściej określenie rzeczownika 3. Nadawanie cech ludzkich zwierzętom, rośliną i zjawiskom cech ludzkich to uosobienie. 4. Zimny jak lód to porównanie. 5. Morze łez to przenośnia czyli metafora. ZAPAMIĘTAJ!!!

8 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ !!! ŹRÓDŁA Z KTÓRYCH KORZYSTAŁYŚMY:
owe_cukierki.jpg ce_w_pomaranczy.jpg


Pobierz ppt "ŚRODKI POETYCKIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google