Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: GIMNAZJUM IM. GENERAŁA JÓZEFA BEMA W STARYM POLU ID grupy: 96/79 Opiekun: Monika Chrzuszcz Kompetencja: Matematyczno - Przyrodnicza Temat projektowy: CZY WIEM, CO JEM? Semestr/rok szkolny: pierwszy/2010/2011

3 JAK PRACOWALIŚMY NAD PROJEKTEM: CZY WIEM, CO JEM?

4 SPIS TREŚCI: Związki chemiczne budujące organizm człowieka.
Budowa i funkcje układu pokarmowego. Diety, choroby i inne ciekawostki… Dodatki do żywności. Opakowania żywności.

5 Wszystko co o Białkach wiedzieć należy…

6 Budowa Białek Białka są to polimery aminokwasów białkowych połączone ze sobą wiązaniami peptydowymi, w których liczba reszt aminokwasowych przekracza Głównymi pierwiastkami wchodzącymi w skład białek są C, O, H, N, S, P, oraz niekiedy jony Mn, Zn, Mg, Fe, Cu, Co i inne.

7 Przykłady Białek

8 Struktura pierwszorzędna: Struktura drugorzędna:
Struktury Białek Struktura pierwszorzędna: zwana również struktura pierwotną- określa sekwencję (kolejność) aminokwasów wchodzących w skład liniowego łańcucha polipeptydowego uwarunkowanego genetycznie. Struktura drugorzędna: jest to układ przestrzenny wynikający z istnienia wiązań wodorowych po między tlenem grupy -C=O, a wodorem grupy -NH dwóch różnych wiazań peptydowych. tej strukturze odpowiada budowa zwinięcia łańcucha polipepydowego w prawoskrętną heliksę.

9 Pofałdowana kartka "pofałdowana kartka"- gdy łańcuchy peptydowe są ułożone równolegle do siebie i łączą się wiązaniami wodorowymi.

10 Występowanie Białek Pełnowartościowe białka występują w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, w tym w mięsie, jajach, mleku, produkty te zawierają aminokwasy egzogenne. Białka niepełnowartościowe występują w nasionach, warzywach, ziarnach czy orzechach, nie ma w nich wszystkich aminokwasów egzogennych.

11 Składniki pokarmowe dostarczające energię organizmowi
CUKRY Składniki pokarmowe dostarczające energię organizmowi

12 Wydaje się że cukry czyli węglowodany występują w jednej formie białego cukru, czy innych słodkości. Jest to jednak nieprawda, udowodnię to…

13 WYSTĘPOWANIE 1. W produktach zbożowych i mącznych: pieczywo makarony kasze ciastka 2. W owocach, warzywach. 3. W słodyczach i miodzie. 4. W słodkich napojach.

14 BUDOWA I PODZIAŁ CUKRÓW
Węglowodany są to wysoko energetyczne związki chemiczne, składające się z atomów wodoru, węgla oraz tlenu. Są one rozpowszechnionymi w przyrodzie pochodnymi alkoholi wielowodorotlenowych. Ze względu na wielkość i strukturę cząsteczek wyróżnia się trzy grupy cukrów: cukry proste ( monosacharydy) i cukry złożone(polisacharydy),wśród których można wyróżnić dwucukry (zwane również disacharydami). Z uwagi na obecność charakterystycznych grup funkcyjnych, poza grupami wodorotlenowymi, które wchodzą w skład wszystkich węglowodanów, wyróżnia się aldozy (z grupami aldehydowymi -CHO w cząsteczkach) oraz ketozy (posiadające grupy ketonowe).

15 FUNKCJE CUKRÓW 1. Są głównym, tanim i najłatwiej dostępnym źródłem energii (energia ta wykorzystywana jest przez organizm do utrzymywania stałej ciepłoty ciała, pracy narządów wewnętrznych oraz do wysiłku fizycznego). 2. Węglowodany pozwalają na oszczędną gospodarkę białkami i tłuszczami (najpierw wykorzystywana jest energia z węglowodanów, jeśli ona się skończy to organizm wykorzystuje zmagazynowaną energię w tkance tłuszczowej, a jeśli i ta ulegnie wyczerpaniu, to organizm spala białka). 3. Glukoza jest głównym źródłem energii dla mózgu i mięśni. 4. Węglowodany stanowią materiał budulcowy dla wytwarzania elementów strukturalnych komórek lub substancji biologicznie czynnych (galaktoza, ryboza, kwas galakturonowy, amonocukry, itd). 5. Biorą udział w budowie błon komórkowych .

16 ZASADY SPOŻYWANIA CUKRÓW
· W posiłku należy spożywać jeden rodzaj węglowodano­wych produktów. Na przykład: chleb, ziemniaki i słodkie ciastko zjedzone razem spowodują fermentację, ponieważ żołądek może przyjąć i strawić tylko jeden rodzaj skrobi. · Nie jedzcie chleba, ziemniaków, wyrobów mącznych, kasz z dże­ mami, cukrem, ponieważ zmieszanie ich ze sobą spowoduje fermentację w żołądku. Dlatego też po zjedzeniu bułek drożdżowych, pączków z powidłami, dżemem, odczuwamy zgagę. Wyjątek stanowi miód. · Słodkie i suszone owoce można łączyć ze skrobiami: chlebem, kaszami, ryżem. · Kasze, chleb, ziemniaki i inne skrobia powinny być spożywane oddzielnie od mięsa, ryby, jaj, żółtego sera, twarogu, tzn. pokarmu białkowego. Przerwa miedzy spożywaniem węglowodanów i białek powinna wynosić przynajmniej 2 — 3 godz.

17 KONSEKWENCJE SPOŻYWANIA NADMIARU CUKRU
Cukier przedostaje się do krwiobiegu bardzo szybko i w dużych ilościach, co stanowi szok dla żołądka i trzustki. Spożywanie nadmiernych ilości rafinowanego cukru zakwasza organizm, a co w konsekwencji, prowadzi do zużywania przez organizm minerałów znajdujących się w ciele. Tak dochodzi do utraty wapnia z organizmu, a to z kolei przyczynia się do problemów z kośćmi Rafinowany cukier dostarcza sporej porcji energii, ale jest niestety bardzo uzależniający, a jego nadmierne spożycie przyczynia się do wielu chorób i braku zadowolenia. Spożywany w nadmiernej ilości prowadzi do cukrzycy, otyłości, hipoglikemii, wysokiego ciśnienia krwi, anemii, chorób serca, osłabienia układu odpornościowego, próchnicy zębów i utraty kości. Również przyczynia się do infekcji drożdżycowych, powstawania opryszczki, raka, u kobiet do zespołu napięcia miesiączkowego, a u mężczyzn do impotencji. Stosowany w nadmiernych ilościach osłabia umysł, wywołuje: utratę pamięci, ograniczenie zdolności koncentracji, nerwowość, skłonność do przemocy, nadmierną gadatliwość, skłonność do kłótni, negatywne myślenie, rozdrażnienie. Konsumowanie nadmiernych ilości słodkich pokarmów wzmaga lenistwo.

18 KONSEKWENCJE NIEDOBORU CUKRU
Zbyt niski poziom cukru we krwi, czyli hipoglikemia zdarza się, co czwartej osobie, która dotknęła cukrzyca typu 1 i wielu chorym z cukrzycą typu 2. Najczęściej wynika z nieuświadomionego obniżenia się poziomu glukozy. W cukrzycy typu 2 niedokładnie kontrolowanej organizm stopniowo przyzwyczaja się do okresowych niedoborów cukru, co obniża dotkliwość objawów niedocukrzenia i usypia czujność chorych. Tymczasem hipoglikemia uszkadza układ nerwowy, a zwłaszcza mózg szczególnie podatny na uszkodzenia wynikające z niedostatecznego dopływu glukozy. Jakie są objawy niedocukrzenia, czyli hipoglikemii? Są nimi: drżenie mięśni, uczucie głodu, ziewanie i senność, ociężałość myślenia, zawroty głowy, nerwowość, obfite poty, osłabienie, zaburzenia pamięci i nielogiczne zachowanie się, agresywność bez powodu, zaburzenia widzenia, utrata przytomności, drgawki, hipotermia. Objawy te narastają - od łagodnych do ciężkich..

19 Układ Pokarmowy Układ pokarmowy człowieka jest odpowiedzialny za trawienie, wchłanianie i wydalanie niestrawionych resztek pokarmów. Poszczególne odcinki przewodu pokarmowego pod względem budowy histologicznej mają wiele cech wspólnych.

20 Jama Ustna Pierwsza modyfikacja pokarmu zachodzi w jamie ustnej. Jako pierwsze z pokarmem spotykają się wargi, których główną funkcją jest skierowanie pokarmu do jamy ustnej. Na wargach znajdują się liczne zakończenia nerwowe, dzięki czemu możliwa jest reakcja na wielkość, strukturę i temperaturę pokarmu. W jamie ustnej pokarm zostaje rozdrobniony na mniejsze kawałki i przeżuty przez zęby przy pomocy warg i języka. Człowiek posiada 32 zęby - po 16 w szczęce i żuchwie

21 Gardło i przełyk Gardło jest częścią wspólną dla Połykanie rozpoczyna się spontanicznie na zasadzie odruchu bezwarunkowego. Zaraz po minięciu przez kęs górny zwieracz kurczy się i jednocześnie powstaje fala perystaltyczna przesuwająca kęs w stronę żołądka Przełyk łączy jamę ustną z żołądkiem i jest podobnie jak gardło przewodem mięśniowo - błoniastym.

22 Żołądek Żołądek leży w lewym podżebrzu, chociaż w zależności od stopnia wypełnienia zmienia się jego położenie i wielkość. Zbudowany jest z trzech warstw mięsni, tj. podłużnej, okrężnej i skośnej. Mięśnie te biorą udział w mieszaniu i przesuwaniu treści pokarmowej.

23 W żołądku znajdują się trzy główne typy komórek:
- komórki główne wydzielające pepsynogen, który w kwaśnym środowisku żołądka jest przekształcany w pepsynę trawiącą białka, - komórki okładzinowe wydzielające kwas solny, który wspomaga trawienie, maceruje pokarm oraz zabija bakterie, - komórki śluzowe wytwarzające śluz, który chroni żołądek przed samo strawieniem

24 Jelito cienkie Całkowita długość jelita cienkiego, po rozwinięciu wynosi około sześć metrów. Na motorykę jelita cienkiego składają się ruchy odcinkowe, których zadaniem jest mieszanie pokarmu z sokiem jelitowym oraz ruchy perystaltyczne, które przesuwają treść pokarmową. Taka powierzchnia jest osiągnięta dzięki pofałdowaniu błony śluzowej. Na fałdach znajdują się kosmki jelitowe, a na nich mikrokosmki, dzięki czemu możliwe jest bardzo duże zwiększenie powierzchni wchłaniania.

25 Kosmki jelitowe Kosmki jelitowe są małymi wypustkami umieszczonymi na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego. Ich zadaniem jest zwiększenie powierzchni wchłaniania. Kosmki jelitowe są silnie unerwione, występują w nabłonku jednowarstwowym walcowatym. Tkanka nabłonkowa kosmka jest tkanką włosowatą, przez co dodatkowo zwiększa swoja powierzchnię chłonną. Kosmek jelita cienkiego ma od 0,3 do 1,5 mm długości, a na jednym milimetrze kwadratowym jest ich od 10 do 40.

26 - odbytnica wraz z kanałem odbytu.
Jelito grube Jelito grube ma średnio 1,5 metra długości i 6,5 centymetra szerokości. Jest ono podzielone na trzy główne części: - jelito ślepe wraz z wyrostkiem robaczkowym, leżącym w prawej dolnej części jamy brzusznej, - okrężnicę składającą się z części wstępującej, poprzecznej (poprzecznicy), zstępującej i esowatej (esicy), - odbytnica wraz z kanałem odbytu. W kątnicy i pierwszej części okrężnicy z miazgi pokarmowej zostaje odciągnięta i wchłonięta woda, przez co przechodzi on w stan stały lub półstały i zmienia się w kał

27 Gruczoły trawienne Wytwarzają soki trawienne potrzebne do chemicznej przeróbki pokarmu. Do gruczołów trawiennych zalicza się także gruczoły trawienne pozaścienne, których wydzieliny dostają się do światła przewodu pokarmowego przez kanały wyprowadzające - są to trzy pary ślinianek w jamie ustnej oraz wątroba i trzustka.

28 Czy wiem, co jem?- diety, choroby i inne ciekawostki…

29 Piramida zdrowego żywienia

30 Fast food i otyłość

31 Przyczyny otyłości powstawania otyłości jest przekarmianie (zbyt dużą wartością energetyczną pożywienia w stosunku do zapotrzebowania organizmu).

32 Choroby związane z przekarmieniem organizmu
Cukrzyca typu 2 Choroby układu ruchu Nadciśnienie tętnicze Zawał serca i mózgu Wylew Zatorowość Zwyrodnienia kręgosłupa

33 Choroby nerek Miażdżyca Kamienica żółciowa Większa tendencja do nowotworów rozstępy

34

35 10 zasad prawidłowego żywienia
1) zaleca się przynajmniej spożywanie 5 posiłków dziennie. 2) ważne jest urozmaicenie posiłków. 3) dwa razy dziennie powinno się spożywać mleko lub jego przetwory. 4) niezbędne jest spożywanie produktów zbożowych. 5)mięso, ryby i warzywa strączkowe są najlepszymi pełnowartościowego białka.

36 6) niezbędnym jest ograniczanie spożywania tłuszczu
6) niezbędnym jest ograniczanie spożywania tłuszczu. 7) sól, jako że powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, a co za tym idzie nadciśnienie również powinna być spożywana w ograniczonych dawkach. 8) należy zachować umiar w jedzeniu cukru i słodyczy. 9) oprócz zasad związanych typowo z jedzeniem, ważny jest też ruch. 10) a ostatnim, choć niemniej ważnym miejscu, znajduje się unikanie alkoholu .

37 Przykładowy sklepik szkolny

38 Co się znajduje w sklepikach szkolnych?
Dzieci na przerwach szkolnych przeważnie chodzą do sklepiku szkolnego. Kupują oni tam przeważnie słodycze oraz kanapki. Są również takie sytuacje że maja tylko 20 gr. I żeby kupić gumę. Zamiast batonów, napojów i chipsów powinna wkroczyć zdrowa żywność typu : owoce, herbata, mleko bądź kakao, ciasto domowej roboty.

39 Historia Uczymy dzieci od najmłodszych lat jeść niezdrowe rzeczy myśląc że od czasu do czasu to nic nie zaszkodzi a w rzeczywistości zatruwają sobie organizm.

40 Czy to nie jest wina opiekunów ?
W rzeczywistości dzieci biorą przykład ze swoich rodziców, rodzeństwa i innych członów rodziny. Widząc taki widok myślą, że to jednak jest zdrowe i to niczemu nie przeszkadza a organizm to przyjmie bez żadnych komplikacji zdrowotnych w przyszłości

41 Sport Bardzo ważnym punktem jest sport. Jest on potrzebny nie tylko ludziom którzy chcą schudnąć a także ludziom którzy chcą się odprężyć i pobudzić wszystkie swoje tkanki. Nie jest istotny wiek czy ktoś ma 20 lat a ktoś 74.

42 CHOROBLIWA OTYŁOŚĆ Na pewno nikt nie chciałby tak wyglądać

43 Waga normalna A wolałby wygladać tak ja na przedstawionym zdjęciu

44 Porównajmy

45 salmonella  rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, grupujący Gram-ujemnewzględnie beztlenowe (fermentujące glukozę) pałeczki. Bakterie te są średniej wielkości, zwykle zaopatrzone w rzęski. 

46 Choroby wywołane przez salmonelle

47 Glista Ludzka  potoczna nazwa pasożytniczych nicieni (Nematoda) jelitowych należących do rodzinAscarididae i Ascaridiidae.

48 Owsiki OWSIK jest robakiem pasożytniczym należącym do typu nicieni barwy białawej. Osiąga rozmiary: samica ok. 1 cm, a samiec 3 milimetrów. Pasożytuje on wyłącznie w organizmie człowieka, w jego jelicie grubym, wyrostku robaczkowym oraz końcowym odcinkujelita cienkiego. Żywi się wyssaną treścią oraz substancjami zawartymi w treści jelitowej. 

49 Tasiemiec uzbrojony jeden z gatunków tasiemców (Cestoda), którepasożytują w przewodach pokarmowych kręgowców, w tym człowieka. W przeciwieństwie dotasiemca nieuzbrojonego posiada on haczyki, za pomocą których przytwierdza się do ścianyjelita cienkiego.

50 Tasiemiec nieuzbrojony
 pasożyt człowieka i bydła z rodzaju tasiemców. Tasiemiec składa się z 2000 proglotydów. Rozmnaża się wyłącznie u człowieka żywiciel ostateczny. Najczęściej spotykany tasiemiec w Polsce (u 0,5 do 1% ludzi). Występuje także w innych krajach Europy Wschodniej, Filipinach, Ameryce Centralnej i Południowej.

51 Włośnica  ciężka choroba pasożytnicza, spowodowana zarażeniem człowieka lub zwierzęcia włośniem krętym (Trichinella spiralis).

52 Gluten mieszanina białek roślinnych: gluteniny i gliadyny. Występuje w ziarnach zbóż: pszenicy, żyta,jęczmienia ,owsa Niektórzy autorzy twierdzą, że gluten jako taki w ziarnie nie występuje, a tworzy się dopiero po dodaniu do mąki wody i zamiesieniu ciasta[potrzebne źródło]. W wytworzonym cieście tworzy się "siatka" glutenowa, która powoduje zatrzymywanie dwutlenku węgla, powstającego w cieście w czasie jego fermentacji w procesie produkcji pieczywa. Zjawisko to powoduje wzrost objętości kęsa ciasta podczas fermentacji i wpływa na porowatość pieczywa i stopień jego wyrośnięcia.

53

54 Niedobór witamin Niedobór witamin in.hipowitaminoza, może być spowodowana mało urozmaiconą dietą, niezdrowym stylem życia (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, stres), upośledzeniem funkcji wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego, a także oddziaływaniem niektórych leków i antywitamin.

55 Witaminy Zwyczajowo witaminy dzieli się na A,D,E i K, które rozpuszczają się w tłuszczach, oraz na witaminy rozpuszczalne w wodzie. Główna różnica między nimi polega na tym, że witaminy z pierwszej grupy magazynowane są – wraz z tłuszczami – w tkankach, dlatego też można je zdecydowanie łatwiej przedawkować. Nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie natomiast z reguły usuwany jest wraz z moczem. 

56 Znaczenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach
Witamina A - jest niezbędnym składnikiem do powstania barwnika siatkówki oka Witamina D - jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i utrzymania struktury kości. Witamina E - usuwa z wnętrza komórek niebezpieczne wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia Witamina K - Witamina K uczestniczy w syntezie białek związanych z krzepnięciem krwi,

57 Znaczenie witamin rozpuszczalnych w wodzie
Witamina C - Witamina C jest związkiem niezbędnym w bardzo wielu ważnych dla organizmu procesach. Witaminy z grupy B - Związek ten jest niezwykle ważny w metabolizmie węglowodanów i aminokwasów. Witamina PP - Witamina PP odgrywa kluczową rolę w procesie oddychania komórkowego, jej niedobór objawia się więc różnorodnymi zaburzeniami. Są to m.in. zmiany zapalne skóry i błony śluzowej jamy ustnej, biegunki, osłabienie mięśni Witamina B11 - kwas foliowy jest ważnym dla organizmu związkiem, gdyż uczestniczy w procesach wzrostu

58 Jajko jako bogate źródło substancji odżywczych są podstawą wielu potraw. W Polscenajczęściej spożywa się jaja kurze, a także kacze, gęsie i przepiórcze (ostatnimi czasy wzrasta popularność jaj strusich). Jaja towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia. Jaja rybie zwane są ikrą i uważane w postaci kawioru za wyrafinowany przysmak.

59 Czarna porzeczka  gatunek rośliny należący do rodzinyagrestowatych (Grossulariaceae). Pochodzi z obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie. W Polsce występuje w stanie dzikim na całym niżu i w pasie wyżyn. Jest również pospolicie uprawiany. Inne nazwy: smrodzina, smrodynia, smrodyńki. Jest bogata w witaminę C.

60 Diety odchudzające

61 Dieta 1000 kalorii Organizm dorosłego człowieka potrzebuje dziennie od kalorii do normalnego funkcjonowania. Gdy zmniejszymy tę ilość do kcal, nasz organizm zacznie zużywać zmagazynowany tłuszcz, a my będziemy tracić na wadze. 

62 Dieta beztłuszczowa Jak sama nazwa wskazuje, dieta beztłuszczowa polega na wyeliminowaniu z diety wszelkich tłuszczy zwierzęcych. Należy przy tym zaznaczyć, że nie wyklucza ona tłuszczy roślinnych, które są źródłem bardzo ważnych i cennych dla organizmów kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3.

63 Dieta bezwęglowodanowa
Dieta bezwęglowodanowa, zwana również dietą ketogeniczną lub dietą Atkinsa (jej najpopularniejsza forma), opiera się na wyeliminowaniu z diety wszystkich węglowodanów, co oznacza, że kolejne posiłki muszą składać się jedynie z białek i tłuszczów. Stosowanie tej diety prowadzi do powstania w organizmie ketozy, czyli stanu, w którym organizm musi użyć w roli źródła energii zmagazynowanych tłuszczów.

64 Dieta dla figury typu gruszka
Wprowadź do diety więcej produktów bogatych w wapń, gdyż panie o figurze gruszki często mają problemy ze stawami, zwłaszcza biodrowymi. Ten pierwiastek natomiast nie tylko wspomaga odchudzanie, ale przede wszystkim odpowiada za prawidłową budowę kości.

65 Dieta dla figury typu jabłko
Codziennie zjadaj 4-5 porcji produktów pełnoziarnistych, które dostarczają dużych porcji błonnika. Do potraw dodawaj olej rzepakowy lub oliwę z oliwek, które bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, zdrowe dla serca i układu krążenia. Zrezygnuj z tłuszczy zwierzęcych. Do potraw dodawaj olej rzepakowy lub

66 Dieta kapuściana W ciągu pierwszych trzech dni jemy prawie wyłącznie tylko zupę, później stopniowo dokładamy owoce i mięso. Kapusta jest po pierwsze niskokaloryczna, po drugie bogata w witaminę C, po trzecie znakomicie reguluje pracę jelit. Minusem diety jest jej monotonność i to, że po trzech dniach nie możemy już patrzeć na zupę. 

67 Dieta mleczna Dieta mleczna niewątpliwie dostarcza do organizmu wiele witamin, mikroelementów i ważnych składników odżywczych, ale jednocześnie budzi zastrzeżenia dietetyków. Warto zaznaczyć jednak, że dieta mleczna wbrew pozorom nie składa się tylko i wyłącznie z mleka, ale w jej jadłospisie znajduje się wiele pochodnych, mlecznych produktów. W diecie mlecznej nie można jeść słodyczy, ograniczeniu powinny ulec tłuszcze i węglowodany. Podstawową zasadą jest to, aby „jeść połowę tego, co zwykle”.

68 Dieta na trądzik Najważniejsza w tym przypadku będzie witamina A, która normalizuje wydzielanie sebum. W witaminę A organizm zmienia z kolei beta- karoten, a ten znajdziemy we wszystkich czerwonych oraz pomarańczowych warzywach.

69 Dieta truskawkowa Ponieważ jest to dieta jednoskładnikowa i nie dostarcza wszystkich potrzebnych organizmowi witamin i minerałów stosujemy ją krótko, bo przez 3 dni. W tym czasie możemy schudnąć nawet 2,5 kilograma.

70 Dieta warzywna Bardzo dużą zaletą tej diety jest również to, że dostarczamy naszemu organizmowi niewielką ilość kalorii (można do 600 kcal), a nie odczuwamy uczucia głodu ani napadu wilczego apetytu. Nie czujemy też osłabienia, ani braku energii, w przeciwieństwie do innych drastycznych diet czy głodówek. 

71 Dieta lodowa Wyniki badań dietetyków dowodzą, że jedząc lody szybciej tracimy kalorie - lody "roztapiają tłuszcz". Lodowa dieta ma jeszcze więcej zalet, otóż wzmacnia organizm i zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, osteoporozy, kamicy nerkowej i niektórych nowotworów (rak okrężnicy).  Ale jedna bardzo ważna uwaga - od razu nie sięgamy po litrowe opakowanie dowolnych lodów.

72 Dieta księżycowa Dieta ta jest odpowiednia szczególnie dla tych, którzy nie mogą schudnąć pomimo stosowania zwykłych diet niskokalorycznych. Dopuszcza ona właściwie wszystkie pokarmy, jednak podczas jej stosowania nie wolno przekraczać podanego dziennego limitu kalorii (1000 przez pierwsze 2 tygodnie i 1200 przez kolejne 2). Nie powinno się w ogóle używać soli, zabronione są również słodycze.

73 Dieta błonnikowa Dieta oparta na błonniku cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością, ponieważ wielu z nas ma już świadomość tego, w jaki sposób spożywane pokarmy wpływają na nasz organizm, a co za tym idzie, także na samo zdrowie. Dieta błonnikowa w dużej mierze zawdzięcza swoją globalną popularność ekspertom fitness oraz licznym dietetykom, którzy propagują dietę bogatą w błonnik, a zarazem o niskiej zawartości tłuszczu.

74 Dieta orzechowa Dieta orzechowa polega na dodawaniu orzechów do dietetycznych dań. Wzmocnimy w ten sposób smak, a także wzbogacimy dietę w bogactwo mineralne i witaminowe, które zawierają orzechy.

75 Czy to prawda że coca cola i pepsi rozpuszczają zęby ?
Tak! Jeśli ktoś nie wierzy, niech zerknie na skład chemiczny tych napojów - znajdzie tam między innymi kwas ortofosforowy. Przypomnijcie sobie z lekcji chemii, co kwas robi z wapniem - po prostu je rozpuszcza. .

76 Przelicznik kalorii Dzieci o Dzieci od Dzieci od

77 Spalanie kalorii kcal/h
Czytanie na głos 105 Jedzenie 98 Mycie okien 220 Odkurzanie mebli 240 Pisanie na maszynie 140 Prasowanie 120 Rozwieszanie prania 300 Śpiewanie 126 Trzepanie dywanów 360 Ubieranie i rozbieranie się 118

78 Wchodzenie na schody Zamiatanie podłogi Zawieszanie firanek Zamienianie pościeli Zmywanie naczyń Leżenie Sen Siedzenie Stanie Stanie na baczność Bieg szybki Boks Czołganie się Gimnastyka lekka

79 Gra w golfa Gra w siatkówkę Jazda motocyklem Jazda na łyżwach Jazda na nartach Jazda samochodem Pływanie Spacer powolny Spacer szybki Taniec szybki Wiosłowanie

80 Foliowe i plastikowe torebki
To jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów opakowań do przechowywania jedzenia. Można do nich wkładać pieczywo, owoce, warzywa, płatki zbożowe czy wsypać cukier. Dobrze, jeśli wykonane są ze specjalnej, perforowanej folii - wówczas możliwy jest przepływ powietrza i żywność może "oddychać". Jeśli zamierzasz zapakowane w nie jedzenie zamrozić, upewnij się, że Twoja torebka foliowa się do tego nadaje. Powinna mieć odpowiednią grubość i być wytrzymała na niskie temperatury. W przeciwnym razie w zamrażarce może się porozrywać i tak bardzo przywrzeć do jedzenia, że trudno będzie ją później oddzielić.

81 Torebki papierowe Umożliwiają przepływ powietrza do
i z przechowywanej w nich żywności. Można przetrzymywać w nich pieczywo, wędliny i sypkie produkty, takie jak kasze, ryż czy cukier. Często papier stanowi tylko część całego opakowania. Pojemniki z tworzyw sztucznych Jeśli tylko są przeznaczone do kontaktu z żywnością, świetnie nadają się do przechowywania w nich jedzenia. Zazwyczaj zaopatrzone są w szczelnie zamykające się wieczka. Można w nich trzymać wszelkie produkty wymagające ochrony przed wilgocią i powietrzem.

82 Szklane pojemniki Metalowe puszki
Są to jedne z najbezpieczniejszych opakowań na żywność. Łatwo je umyć, można sparzyć, a nawet wygotować. Jeśli mają szczelne zamknięcia, szklane pojemniki doskonale nadają się do przechowywania wszystkich produktów spożywczych nieodpornych na wilgoć, np. suchych przypraw. Metalowe puszki Obecnie nie stosuje się już do ich produkcji szkodliwych dla zdrowia materiałów, np. ołowiu. Zrobione są najczęściej ze stali lub aluminium. Można w nich przechowywać herbatę, czekoladki czy suche, sypkie produkty.

83 Ogólnie o dodatkach do żywności
Substancja dodatkowa do żywności definiowana jest jako „każda substancja zazwyczaj sama nie spożywana jako żywność i nie używana jako typowy jej składnik. Jej celowe użycie w procesie produkcji, przetwarzania, przygotowywania (…) powoduje zamierzone lub spodziewane rezultaty w środku spożywczym lub jego składnikach.” Wśród substancji dodatkowych można wymienić m. in. barwniki syntetyczne, konserwanty, substancje zakwaszające, preparaty zagęszczające i żelujące, preparaty zastępujące cukier. Dzięki zastosowaniu powyższych składników żywność ma ładniejszy, bardziej kolorowy wygląd, smak i zapach, a dodatkowo przedłużony okres przydatności do spożycia

84 Konserwanty dawniej „Człowiek od wieków stosował różne metody konserwowania żywności – takie jak np. solenie, wędzenie czy przechowywanie w zimnych temperaturach, tak, aby zapobiec psuciu się pokarmów.” – komentuje prof. Iwona Wawer z Akademii Medycznej w Warszawie, ekspert kampanii edukacyjnej „Uwolnij się od toksyn”

85 Konserwanty teraz Obecnie żywność zabezpiecza się przed zepsuciem korzystając ze sztucznych, chemicznych substancji o działaniu konserwującym. Środki te pomagają w zachowaniu przedłużonej trwałości jedzenia i poprawiają jego wygląd, ale też mogą bardzo niekorzystnie wpływać nasze zdrowie i kondycję. Szczególnie przyczyniają się do wzrostu zachorowań na uczulenia i alergie pokarmowe.

86 A co z innymi dodatkami do żywności?
Wśród najczęściej stosowanych substancji dodatkowych w żywności można wymienić: Barwniki syntetyczne Konserwanty Substancje zakwaszające Preparaty zagęszczające Preparaty zastepujące cukier .

87 Oto niektóre z nich: Substancje bezpieczne w ilości 23 dopuszczane przez Izbę Najwyższej Kontroli leków i żywności FDA (więcej>>). Podawane w nadmiernej ilości bez stosowania właściwych norm, podobnie jak leki czy antybiotyki i sztuczne witaminy, podejrzewa się je oto, że w większej ilości mogą spowodować wystąpienie uczulenia (przykładowo truskawki, pszenne bułki, mleko, jogurty i inne produkty spożywcze równiez w większej ilości moga spowodować uczulenia). Nie ma jednak  pewności, iż w 100% takie uczulenia substancje te w ogóle spowodują - są to tylko podejrzenia! Substancje bezpieczne w ilości są to substancje: E Żółcień pomarańczowa S E Azorubina E Amarant E Erytrozyna E Błękit patentowy V E Indygotyna E Zieleń S E Czerń brylantowa PN E Kwas benzoesowy E Benzoesan sodu>>> E Benzoesan potasu>>> E Benzoesan wapnia

88 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ KONIEC

89


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google