Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał: Daniel Hetmaniak Klasa VI d

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał: Daniel Hetmaniak Klasa VI d"— Zapis prezentacji:

1 Wykonał: Daniel Hetmaniak Klasa VI d
Ameryka Północna Wykonał: Daniel Hetmaniak Klasa VI d

2 Czym jest Ameryka Północna?
Ameryka Północna – kontynent o powierzchni km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

3 Położenie na kuli ziemskiej

4 Jakie wody otaczają Amerykę?
od północy - Ocean Arktyczny, od zachodu - Ocean Spokojny, od wschodu - Ocean Atlantycki. Ameryka Północna od Azji oddzielona jest Cieśniną Beringa.

5 Jakie wyspy należą do Ameryki?
Grenlandia ,6 tys. km² (największa wyspa na świecie) Ziemia Baffina tys. km², Wyspy Królowej Elżbiety tys. km², Wyspa Wiktorii tys. km², Wyspa Ellesmere'a tys. km², Nowa Fundlandia tys. km², Kuba tys. km².

6 Ludność Ameryki Amerykę zamieszkuje 524 mln ludzi co stanowi 8% ludności ziemi. Rdzenną ludność Ameryki (Północnej i Południowej) stanowią Indianie Obecnie Amerykę zamieszkują wszystkie nacje świata, głównie biali, afroamerykanie i Indianie,

7 Jakie państwa leżą w Ameryce Północnej?
Największe państwa Ameryki to: Kanada, Stany Zjednoczone Ameryki, Meksyk

8 Jakie państwa leżą w Ameryce Północnej?

9 USA Państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu. Trzecie pod względem liczby ludności (po Chinach i Indiach), a czwarte pod względem terytorium (po Rosji, Kanadzie i Chinach). W jego skład wchodzą także pozastanowe wyspy na Pacyfiku (Baker, Guam, Howland, Jarvis, Johnston, Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie, Wake) i na Atlantyku (Wyspy Dziewicze, Navassa, Portoryko – największa z nich, formalnie państwo stowarzyszone z USA).

10 Kanada Państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 38. pod względem ludności.

11 Meksyk Meksyk sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie). Meksyk zajmuje powierzchnię prawie 2 mln km², co daje mu pod tym względem 14. miejsce na świecie. Ze 114,8 mln mieszkańców jest 11. krajem z największą liczbą ludności. Meksyk jest federacją 31 stanów i Dystryktu Federalnego, w którego skład wchodzi stolica – miasto Meksyk – jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie.

12 Ciekawostki Najwyższy szczyt Ameryki to Mount McKinley.
Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie to największy zbiornik słodkiej wody na świecie. Największe miasto Ameryki to Meksyk. Pasmo Black Hills w południowej Dakocie zasłynęło przede wszystkim dzięki człowiekowi, który przekształcił górę Rushmore, wykuwając w niej 18-metrowe twarze 4 prezydentów USA - Waszyngtona, Jeffersona, Roosevelta i Lincolna. Ostatnie poprawki w tej oryginalnej rzeźbie wykonano w 1941 r.

13 Ciekawostki Choć Niagara jest najsłynniejszym wodospadem na świecie, to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że leży on w dwóch różnych krajach. Część kanadyjska (zachodnia) ma 48 m wysokości i 900 m szerokości, natomiast część należąca do Stanów Zjednoczonych ma 51 m wysokości i 300 m szerokości. Siłę płynącej wody wykorzystano tu do uruchomienia dwóch elektrowni wodnych, a malowniczy krajobraz Niagara Falls przyciąga co roku 5 mln turystów.

14 Bibliografia Internet (dane z dnia 28.01.2011 r.): www.wikipedia.pl

15 Dziękuję za uwagę 


Pobierz ppt "Wykonał: Daniel Hetmaniak Klasa VI d"

Podobne prezentacje


Reklamy Google