Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UNITED STATES OF AMERICA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UNITED STATES OF AMERICA"— Zapis prezentacji:

1 UNITED STATES OF AMERICA
OPRACOWANIE: Bartosz Chmielecki

2 Spis treści Flaga Mapa Informacje Obecny prezydent Stolica Najważniejsze miasta (1,2,3,4,5) Ważni amerykanie Sławni amerykanie American Dream Źródła

3 FLAGA Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski kanton z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Są one rozmieszczone w dziewięciu poziomych rzędach po 6 (na górze i dole) i 5 gwiazd przemiennie. 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich , zaś 13 pasów –13 pierwotnych koloni. CIEKAWOSTKA Flaga przeszła aż 26 zmian od czasu przyjęcia jej przez unię 13 stanów. Obecnie obowiązująca flaga 50-gwiazdkowa jest najdłużej używaną wersją. Flaga USA jest potocznie zwana Stars and Stripes (Gwiazdy i pasy)

4 MAPA

5 INFORMACJE CIEKAWOSTKA
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki- państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu. Trzecie pod względem liczby ludności państwo, a czwarte pod względem terytorium. W jego skład wchodzą także poza stanowe wyspy na Pacyfiku (Baker, Guam, Howland, Jarvis , Johnston , Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie, Wake) i na Atlantyku (Wyspy Dziewicze, Navassa, Portoryko – największa z nich, formalnie państwo stowarzyszone z USA). Populacja Stanów Zjednoczonych wynosiła wg spisu powszechnego z 2010 roku osób. CIEKAWOSTKA W 9 najludniejszych stanach mieszka połowa mieszkańców USA, a w 25 najsłabiej zaludnionych tylko 1/6 społeczeństwa.

6 OBECNY PREZYDENT Barack Hussein Obama II- Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki. Laureat pokojowej Nagrody Nobla za rok 2009 „za wysiłki w celu ograniczenia światowych arsenałów nuklearnych i pracę na rzecz pokoju na świecie’’.

7 STOLICA Waszyngton- stolica Stanów Zjednoczonych. Znajduje się tam Biały Dom, siedziba prezydenta. Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii – miasto zostało założone 16 lipca 1790 roku. CIEKAWOSTKA- Nazwa miasta pochodzi od pierwszego prezydenta USA, Jerzego Waszyngtona

8 NAJWAŻNIEJSZE MIASTA – Nowy jork
Nowy Jork - Najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, Nowy Jork stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i powszechnie uważany jest za kulturalną stolicę świata. CIEKAWOSTKI do Nowego Jorku przyjeżdża 40 milionów turystów rocznie

9 NAJWAŻNIEJSZE MIASTA – Los angeles
Los Angeles – dzięki populacji mieszkańców (2010), jest to najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych, za Nowym Jorkiem. CIEKAWOSTKI- Los Angeles często określane jest mianem "Kreatywnej Stolicy Świata", ze względu na fakt, że jeden na sześciu mieszkańców miasta pracuje w branży kreatywnej

10 NAJWAŻNIEJSZE MIASTA - chicago
Chicago stanowi trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych po Nowym Jorku i Los Angeles. Chicago wraz z niektórymi dzielnicami tworzy główne miasto położone w środkowych Stanach Zjednoczonych. CIEKAWOSTKI- Chicago to największe poza Polską skupisko Polaków i Amerykanów pochodzenia polskiego.

11 NAJWAŻNIEJSZE MIASTA - Miami
Miami – miasto w stanie Floryda w Stanach Zjednoczonych, nad Atlantykiem. Najdalej wysunięte na południe duże miasto w kontynentalnych USA. Otaczające miasto hrabstwo Miami-Dade ma 2,25 mln mieszkańców (2000). Pobliskie hrabstwa to Broward z 1,6 mln mieszkańców i Palm Beach z 1,1 mln mieszkańców. Ze względu na południowe położenie i duży procent ludności miasta mówiącej po hiszpańsku Miami jest oknem USA na kraje Ameryki Łacińskiej. CIEKAWOSTKA- Nazwa miasta pochodzi od słowa „mayami” z dialektu Indian Tequesta. Oznacza „słodką wodę”.

12 NAJWAŻNIEJSZE MIASTA - Filadelfia
Filadelfia- miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju. Zgodnie z danymi z 2008 roku w Filadelfii mieszka ponad 1,4 mln osób. CIEKAWOSTKA- Znajduje się tu jedna z trzech, mennic państwowych.

13 WAŻNI AMERYKANIE George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej ( ), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych ( ). Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA ( ), założyciel stanowego uniwersytetu University of Virginia. Martin Luther King, Jr. (ur. 15 stycznia 1929 w Atlancie, zm. 4 kwietnia 1968 w Memphis) – pastor baptystyczny, działacz na rzecz równouprawnienia, zniesienia dyskryminacji rasowej, laureat pokojowej Nagrody Nobla z roku 1964, Człowiek Roku 1963 według magazynu Time.

14 SŁAWNI AMERYKANIE Oprah Winfrey (ur. 29 stycznia 1954 w Kosciusko, w stanie Missisipi w USA) – amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka. Autorka i prowadząca talk-show The Oprah Winfrey Show, zaliczanego do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych USA. Zasięg jej programu oraz wpływ na widzów został uhonorowany przez czasopismo gospodarcze Forbes nadaniem tytułu najbardziej wpływowej i prominentnej kobiety w USA. Kobe Bean Bryant (ur. 23 sierpnia 1978 w Filadelfii, w stanie Pensylwania) – amerykański koszykarz, grający na pozycji rzucającego obrońcy. Od początku kariery związany z klubem Los Angeles Lakers, pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo ligi. W roku 2008 wybrany został najbardziej wartościowym zawodnikiem sezonu zasadniczego (MVP), a w kolejnych latach 2009 i 2010 MVP finału NBA.

15 AMERICAN DREAM American Dream – dosł. 'amerykańskie marzenie (sen)' – narodowy etos Stanach Zjednoczonych wyrażający ideały demokracji, równości i wolności, na których budowano USA; amerykański sposób życia; amerykańskie społeczeństwo i kultura. Często używany również w znaczeniu "spełnienia swojego ", czyli dorobienia się, doznania szczęścia poprzez ustawienie sobie życia, założenie rodziny, stworzenie 'domu marzeń' itp. spełnienia w życiu osobistym według ogólnie przyjętych i propagowanych w bogatych społeczeństwach norm. Przykładem osoby która spełniła swoje ‘’american dream’’ jest Bill Gates. Swoją firmę na początku prowadził w garażu. Dziś jego firma Microsoft jest jednym z największych producentów oprogramowania, a on najbogatszą osobą na Ziemi.

16 ŹRÓDŁA pl.wikipedia.org Atlas Świata własna wiedza

17 KONIEC


Pobierz ppt "UNITED STATES OF AMERICA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google