Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ameryka Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g. Ameryka Leży na półkuli zachodniej. Leży na półkuli zachodniej. Od Europy oddziela ją Ocean Atlantycki, a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ameryka Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g. Ameryka Leży na półkuli zachodniej. Leży na półkuli zachodniej. Od Europy oddziela ją Ocean Atlantycki, a."— Zapis prezentacji:

1 Ameryka Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g

2 Ameryka Leży na półkuli zachodniej. Leży na półkuli zachodniej. Od Europy oddziela ją Ocean Atlantycki, a od Azji Ocean Spokojny. Od Europy oddziela ją Ocean Atlantycki, a od Azji Ocean Spokojny. Ameryka składa się z 2 kontynentów: Ameryka składa się z 2 kontynentów: Ameryki Północnej Ameryki Północnej Ameryki południowej Ameryki południowej Połączone są Przesmykiem Panamskim. Połączone są Przesmykiem Panamskim. Zamieszkuje ją ponad 900 milionów osób. Zamieszkuje ją ponad 900 milionów osób. Największymi państwami są: Największymi państwami są: Kanada Kanada USA USA Brazylia Brazylia

3 Ludy Ameryki przed jej odkryciem Przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków zamieszkiwali ją: Przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków zamieszkiwali ją: Inkowie Inkowie Aztekowie Aztekowie Majowie Majowie Nazywani byli Indianami. Nazywani byli Indianami.

4 Kto odkrył Amerykę i kto się przyczynił do rozwoju przemysłu? Krzysztof Kolumb: Krzysztof Kolumb: Był włoskim żeglarzem w służbie hiszpańskiej Był włoskim żeglarzem w służbie hiszpańskiej 11 października 1492 roku odkrył Amerykę 11 października 1492 roku odkrył Amerykę Ignacy Domeyko: Ignacy Domeyko: Był polskim geologiem i inżynierem górnictwa Był polskim geologiem i inżynierem górnictwa Przyczynił się do rozwoju przemysłu w Ameryce. Stworzył podstawy eksploatacji. Przyczynił się do rozwoju przemysłu w Ameryce. Stworzył podstawy eksploatacji.

5 Ameryka Północna Ameryka Północna to kontynent o powierzchni km² położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa. Ameryka Północna to kontynent o powierzchni km² położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa. Od zachodu Amerykę Północną otacza Ocean Spokojny, od północy Ocean Arktyczny, a od wschodu Ocean Atlantycki. Od zachodu Amerykę Północną otacza Ocean Spokojny, od północy Ocean Arktyczny, a od wschodu Ocean Atlantycki. Ameryka Północna posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową. Tworzą ją liczne półwyspy, wyspy i zatoki. Największym półwyspem kontynentu jest Półwysep Labrador. Ameryka Północna posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową. Tworzą ją liczne półwyspy, wyspy i zatoki. Największym półwyspem kontynentu jest Półwysep Labrador.

6 Ameryka Południowa Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkulach południowej oraz północnej i zachodniej. Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkulach południowej oraz północnej i zachodniej. Od wschodu graniczy z Oceanem Atlantyckim, a od zachodu z Oceanem Spokojnym. Od wschodu graniczy z Oceanem Atlantyckim, a od zachodu z Oceanem Spokojnym. Ameryka Południowa jest kontynentem wielojęzycznym: Ameryka Południowa jest kontynentem wielojęzycznym: hiszpański, portugalski, niderlandzki, angielski, francuski i języki indiańskie. hiszpański, portugalski, niderlandzki, angielski, francuski i języki indiańskie. Pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Południowej z Azji. Pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Południowej z Azji.

7 Zwierzęta Ameryki Piżmowół Piżmowół Wilk Wilk Niedźwiedź Niedźwiedź

8 Linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Ameryki Linia brzegowa: Linia brzegowa: Ameryki Północnej jest dobrze rozwinięta Ameryki Północnej jest dobrze rozwinięta Ameryki Południowej jest słabo rozwinięta Ameryki Południowej jest słabo rozwinięta W ukształtowaniu terenu Am. Północnej dominują wyżyny, a w Am. Południowej niziny. W ukształtowaniu terenu Am. Północnej dominują wyżyny, a w Am. Południowej niziny.

9 Systemy górskie w Ameryce Najdłuższy system górski to: Najdłuższy system górski to: Kordyliery ( najwyższy szczyt to Mc Kinley wys m n.p.m. – Am. Północna) Kordyliery ( najwyższy szczyt to Mc Kinley wys m n.p.m. – Am. Północna) Andy ( najwyższy szczyt to Aconcagua wys m n.p.m. Am. Południowa) Andy ( najwyższy szczyt to Aconcagua wys m n.p.m. Am. Południowa) Biegną wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki. Biegną wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki.

10 Strefy klimatyczne Ameryki Na Ameryce występują strefy klimatyczne: Na Ameryce występują strefy klimatyczne: Strefa klimatów równikowych Strefa klimatów równikowych Strefa klimatów zwrotnikowych i podzwrotnikowych Strefa klimatów zwrotnikowych i podzwrotnikowych Strefa klimatów umiarkowanych Strefa klimatów umiarkowanych Strefa klimatów okołobiegunowych Strefa klimatów okołobiegunowych

11 Rzeki Ameryki Największe rzeki Ameryki to: Największe rzeki Ameryki to: Amazonka ( dł km ), leży w Brazylii Amazonka ( dł km ), leży w Brazylii Mackenzie ( dł km ), leży w Kanadzie. Mackenzie ( dł km ), leży w Kanadzie.

12 Amazonka i jej mieszkańcy Mieszkańcy Indianie trudnią się: Mieszkańcy Indianie trudnią się: myślistwem myślistwem zbieractwem zbieractwem rybołówstwem rybołówstwem Rośliny żywieniowe: Rośliny żywieniowe: maniok maniok kukurydza kukurydza fasola fasola

13 Prerie Cechy klimatu: Cechy klimatu: Mało opadów, Mało opadów, W części północnej temp. jest wyższa niż w części południowej, W części północnej temp. jest wyższa niż w części południowej, Klimat zależy od położenia geograficznego. Klimat zależy od położenia geograficznego. Formacje roślinne: Formacje roślinne: Kaktusy Kaktusy Sucholubne trawy Sucholubne trawy Byliny Byliny

14 Tajga Tajga Tajga - lasy szpilkowe występują w Ameryce Północnej (Alaska i Kanada). Tajga - lasy szpilkowe występują w Ameryce Północnej (Alaska i Kanada). Tajgę w większości porastają lasy iglaste oraz w niewielkim stopniu lasy liściaste. Tajgę w większości porastają lasy iglaste oraz w niewielkim stopniu lasy liściaste. Na obszarach tajgi rosną głównie drzewa iglaste: świerki, sosny, limby, jodły syberyjskie i modrzewie. Na obszarach tajgi rosną głównie drzewa iglaste: świerki, sosny, limby, jodły syberyjskie i modrzewie. Występuje tam wiele gatunków ssaków, takich jak łosie, łasice, gronostaje, wiewiórki, rosomaki, borsuki, rysie, lisy, wilki, niedźwiedzie i kuny. Występuje tam wiele gatunków ssaków, takich jak łosie, łasice, gronostaje, wiewiórki, rosomaki, borsuki, rysie, lisy, wilki, niedźwiedzie i kuny.

15 Tundra Tundra - bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb tundrowych, stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty. Tundra - bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb tundrowych, stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty. Latem temperatura nie przekracza 15°C, trwa dzień polarny, a w zimę temperatura dochodzi do -48°C. Trwa noc polarna. Latem temperatura nie przekracza 15°C, trwa dzień polarny, a w zimę temperatura dochodzi do -48°C. Trwa noc polarna. Najliczniejszymi i najbardziej charakterystycznymi ssakami tundry są lemingi. Najliczniejszymi i najbardziej charakterystycznymi ssakami tundry są lemingi. Ludy zamieszkujące tundrę to: Ludy zamieszkujące tundrę to: Inuici (Eskimosi), Samowie (Lapończycy), Jakuci, Jukagirzy, Nieńcy, Czukcze Inuici (Eskimosi), Samowie (Lapończycy), Jakuci, Jukagirzy, Nieńcy, Czukcze

16 Las Równikowy Las równikowy położony jest w Ameryce Południowej. Las równikowy położony jest w Ameryce Południowej. Cechy klimatu lasu równikowego: Cechy klimatu lasu równikowego: Wilgotno Wilgotno Gorąco Gorąco Mgliście Mgliście Deszczowo Deszczowo Występują tam deszcze zenitalne. Występują tam deszcze zenitalne.

17 Zwierzęta i rośliny lasu równikowego. Zwierzęta: Zwierzęta: Tapir Tapir Małpy Małpy Leniwce Leniwce Tukany Tukany Papugi Papugi Jaguary Jaguary Pumy Pumy Węże Węże Rośliny: Rośliny: Kauczukowiec Kauczukowiec Puchowiec Puchowiec Liany Liany Epifity Epifity

18 Czy wiecie, że… Nazwa Indianie została nadana ludom Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, który myślał, że dopłynął do Indii. Nazwa Indianie została nadana ludom Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, który myślał, że dopłynął do Indii. Na pograniczu Argentyny i Brazylii znajduje się cud natury wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zespół 275 wodospadów w kształcie podkowy przy rozwidleniu rzeki Iguazu ma 82 m wysokości i aż 2,5 km szerokości. Na pograniczu Argentyny i Brazylii znajduje się cud natury wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zespół 275 wodospadów w kształcie podkowy przy rozwidleniu rzeki Iguazu ma 82 m wysokości i aż 2,5 km szerokości.

19 Most Tęczowy jest nie tylko największym naturalnym mostem na świecie, ale również jednym z najpiękniej ukształtowanych i ubarwionych dzieł natury. Rozciąga się nad kanionem w czerwonej, skalistej i pustynnej okolicy w stanie Utah, w USA. Ten wspaniały most ma 94 m długości i łączy brzegi kanionu o szerokości 85 m. Most Tęczowy jest nie tylko największym naturalnym mostem na świecie, ale również jednym z najpiękniej ukształtowanych i ubarwionych dzieł natury. Rozciąga się nad kanionem w czerwonej, skalistej i pustynnej okolicy w stanie Utah, w USA. Ten wspaniały most ma 94 m długości i łączy brzegi kanionu o szerokości 85 m. Wyobraźcie sobie parę rękawiczek z jednym palcem skierowanych kciukami ku niebu, wysokich na setki stóp, zbudowanych ze skały o rdzawym kolorze. Są to jedne z wielu wspaniałych form skalnych w Dolinie Pomników, leżącej na granicy między stanami Utah i Arizona w USA. Wyobraźcie sobie parę rękawiczek z jednym palcem skierowanych kciukami ku niebu, wysokich na setki stóp, zbudowanych ze skały o rdzawym kolorze. Są to jedne z wielu wspaniałych form skalnych w Dolinie Pomników, leżącej na granicy między stanami Utah i Arizona w USA.

20 Bibliografia Polityczny Atlas Świata Nowe Czasy Polityczny Atlas Świata Nowe Czasy Encyklopedia Zwierząt – Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz Encyklopedia Zwierząt – Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz

21 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Ameryka Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g. Ameryka Leży na półkuli zachodniej. Leży na półkuli zachodniej. Od Europy oddziela ją Ocean Atlantycki, a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google