Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIESAMOWITY ŚWIAT ESCHERA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIESAMOWITY ŚWIAT ESCHERA"— Zapis prezentacji:

1 NIESAMOWITY ŚWIAT ESCHERA
iluzja i magia Domicela Galant Małgorzata Maksimowicz Monika Śmiarowska Kamila Zaborowska

2 WITAJCIE!   Miło jest nam przybliżyć wam twórczość holenderskiego malarza i grafika: M.C.Eschera. Stworzył on świat jedyny w swoim rodzaju, pełen niespotykanych złudzeń. Wykorzystując niedoskonałości w akomodacji ludzkiego oka, tworzy iluzje, które dają niesamowity efekt. Możecie tutaj znaleźć kilka jego dzieł, poczytać o nim informacje, a także obejrzeć rysunki wykonane przez nas same w programie komputerowym C.a.R. Serdecznie zapraszamy! Autorki

3 Spis Treści Kim był M.C. Escher - czyli trochę historii Ciekawostki
Matematyka w stylu Eschera Escher’owskie figury także w książce Galeria Nasze konstrukcje Wybrane dzieła M.C. Eschera Autorki

4 HISTORIA ESCHERA -Co nieco o twórcy niesamowitych krztałtów-
Maurits Cornelis Escher (ur. 17 czerwca 1898 w Leeuwarden; zm. 27 marca 1972 w Hilversum) - holenderski malarz i grafik. Pierwsze nauki z zakresu malarstwa pobierał w szkole średniej w Arnhem. Przeniósł się do miasta Haarlem i zaczął studiować w Szkole Architektury i Sztuk Dekoracyjnych. W 1922 roku Escher ukończył szkołę. Po ukończeniu szkoły przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował. Następnie na 13 lat zamieszkał we Włoszech, tutaj poznał żonę i tu urodziło mu się dwóch synów. Jego twórczość rozkwitała - ponad połowa jego prac powstała właśnie w tym kraju. Starał się przedstawić w swych dziełach wszystko to, co go otaczało i ocalić to od zapomnienia. Po dojściu do władzy Mussoliniego, Escher zdecydował opuścić Włochy i w 1935 roku przeniósł się do Szwajcarii. Nie mógł zadomowić się w Szwajcarii i następnie w 1937 roku przeniósł się do małego miasteczka koło Brukseli. Po raz ostatni przeprowadził się w 1941 roku w czasie II wojny światowej do Holandii, gdzie żył do śmierci.

5 HISTORIA ESCHERA W latach pięćdziesiątych popularnośc Eschera wzrastała również jako wykładowcy. Otrzymał własna wystawę w stanach,gdzie sprzedał wiele swoich druków.Światową sławę zdobył jako autor grafik, w których - często z inspiracji matematycznych- formy przestrzenne były ukazywane w sposób sprzeczny z doświadczeniem wzrokowym. 27 Kwietnia 1955 roku miało miejsce ekscytujące, lecz też konfliktowe moralnie wydarzenie. Dzień zaczął się zwyczajnie, Escher pracował nad drzeworytem w swoim studio. Ale pod koniec dnia był już kimś! Opisał to wszystko w liście do swego syna Arthura. List ten uchwycił w doskonały sposób ton jego osobistej korespondencji w tym czasie, a także jego niechęć do dotykających go zaszczytów. Escher otrzymał czek od sprzedawcy dzieł z Waszyngtonu na 2125$ za sprzedarz 150 prac. Ta suma wydaje się dziś mała, ale Escher był z niej bardzo zadowolony. Światową sławę zdobył jako autor grafik, w których - często z inspiracji matematycznych- formy przestrzenne były ukazywane w sposób sprzeczny z doświadczeniem wzrokowym.

6 CIEKAWOSTKI Maurits Cornelis Escher jest jednym z najsłynniejszych grafików. Jego prace podziwiają miliony ludzi na całym świecie. Największą sławę przyniosły mu tak zwane niemożliwe struktury takie jak "Ascending and Descending", "Relativity", jego rysunki transformacji "Metamorphosis" I, "Metamorphosis II" i "Metamorphosis III", "Sky & Water" albo "Reptiles". M.C. Escher w czasie swego życia stworzył 448 litografii, drzeworytów, rycin, i ponad 2000 rysunków i szkiców. Tak jak niektórzy z jego sławnych poprzedników; Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Durer i Holbein - M.C. Escher był leworęczny. Oprócz uprawiania grafiki artystycznej M.C. Escher ilustrował książki, projektował gobeliny, znaczki pocztowe i malowidła ścienne. Bawił się architekturą, perspektywą i niesamowitymi przestrzeniami. Jego prace wciąż zadziwiają miliony ludzi na całym świecie. W jego pracy rozpoznajemy bystrą obserwację świata wokół nas i ekspresję jego własnej fantazji. M.C. Escher pokazuje nam, że rzeczywistość jest cudowna, pojmowalna i fascynująca.

7 MATEMATYKA W STYLU ESCHERA
Obrazki poniżej pokazują siatkę pomocniczą w stylu eschera, która składa się z symetrycznych kafelków. Są one przekształcane w różny sposób. Na drugim obrazku u góry z prawej strony, siatka jest przesunięta o 41 stopni w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara oraz w skali 75% wcześniejszej. Pionowe przekształcenia są funkcją wykładniczą na planie o liczbach zespolonych.

8 MATEMATYKA W STYLU ESCHERA
Różne mapy horyzontalne po obróceniu i dobraniu odpowiedniej skali tworzą wiele różnych ciekawych obrazków. A oto kilka przykładów siatek i obrazków z nich powstałych:

9

10 ESCHER W KSIĄŻCE Escher’owskie figury możemy znaleźć też w książce:
Tytuł: Na drugi rzut oka Przygoda w krainie iluzji Autor: McEwan Chris, Thomson Ruth To książka, która czytana nawet wiele razy, nie przestaje zadziwiać i zachwycać. Autorzy stworzyli w niej niezwykły ?wiat fantazji, paradoksu i iluzji. ?wiat, który wabi czytelnika bogactwem optycznych niespodzianek, zagadek do rozwiązania oraz rzeczy, postaci i znaczeń ukrytych w tekście i na ilustracjach.

11 NASZE KONSTRUKCJE

12

13

14

15

16 DZIEŁA ESCHERA   Tutaj znajdziecie wybrane rysunki autorstwa samego MC Eschera:

17

18

19 AUTORKI Jesteśmy uczennicami III klasy Publicznego Gimnazjum nr 3 w Białymstoku. Prace Eschera od razu nam się spodobały, ponieważ są tam figury niemożliwe, istniejące tylko na papierze. Escher bawi się bryłami, przestrzenią, wymiarami, a także perspektywą. Z chęcią podjęłyśmy się przybliżenia Wam tego tematu. Dzięki wspólnemu wysiłkowi każdej nas oraz pomocnym wskazówkom Pani z matematyki, udało nam się stworzyć tę stronę. Jest ona wspólnym dziełem wykonanym przez nas. W czasie pracy korzystałyśmy z m.in. takich źródeł jak: escher.friko.pl wikipedia.pl mcescher.com No i oczywiście nasz osobisty wkład intelektualny :-)

20 Dziękujemy za uwagę ;-)
KONIEC Dziękujemy za uwagę ;-)


Pobierz ppt "NIESAMOWITY ŚWIAT ESCHERA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google