Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia wodna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia wodna."— Zapis prezentacji:

1 Energia wodna

2 Odnawialne źródła energii to źródła, których używanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem – ich zasób odnawia się w krótkim czasie.

3 Coraz więcej mówi się o OZE ponieważ takie źródła energii nie wyczerpią się w porównaniu do tradycyjnych. Przy obecnej eksploracji następujące paliwa kopalniane zostaną wykorzystane: Ropa naftowa - za 40 lat. Gaz ziemny – za 70 lat. Węgiel – za 120 lat.

4 z wyższego poziomu na niższy porusza turbiny wodne sprzężone
Elektrownie wodne Elektrownia ta produkuje prąd elektryczny wykorzystując energię spadku wody - najczęściej na zaporach wodnych. Woda przepływając z wyższego poziomu na niższy porusza turbiny wodne sprzężone z prądnicami

5 i w mniejszym stopniu Słońca oraz ruchem obrotowym Ziemi.
Rodzaje elektrowni Elektrownia pływowa To elektrownia wodna wykorzystująca do produkcji energii elektrycznej przypływy i odpływy morza bądź oceanu, spowodowane przyciąganiem grawitacyjnym Księżyca i w mniejszym stopniu Słońca oraz ruchem obrotowym Ziemi.

6 Elektrownia przepływowa
Mieści się w specjalnie skonstruowanym budynku, będącym przedłużeniem przegradzającego rzekę jazu. Elektrownie tego typu mogą pracować prawie bez przerwy, ilość produkowanej przez nie energii zależy jednak od ilości wody, przepływającej akurat w rzece, elektrownie przepływowe nie posiadają bowiem zbiornika wodnego.

7 Elektrownia maremotoryczna
Zwana inaczej falowo-wodną, produkuje energię elektryczną z energii fal lub prądów morskich bądź oceanicznych. Pierwszy zakład tego typu uruchomiono w drugiej połowie XX wieku w Bouchaux - Praceique we Francji, poza tym elektrownie maremotoryczne pracują między innymi w Rosji nad Morzem Białym i w Stanach Zjednoczonych na Alasce.

8 i dostosowywać się do sezonowych wahań ilości przepływającej wody.
Elektrownia zbiornikowa Jest w mniejszym stopniu niż przepływowa uzależniona od ilości energii, dostarczanej w danym momencie przez wodę. Dzięki znajdującemu się przed nią zbiornikowi wodnemu, elektrownia zbiornikowa może produkować energię o większej mocy, niż moc odpowiadająca chwilowemu dopływowi, może też reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na energię i dostosowywać się do sezonowych wahań ilości przepływającej wody.

9 Elektrownia szczytowo-pompowa
Posiada dwa zbiorniki wodne: górny i dolny. Funkcje zbiorników górnych mogą pełnić zarówno zbiorniki sztuczne, jak i naturalne, na przykład jeziora, jako zbiorniki dolne wykorzystywane są zaś jeziora, spiętrzone doliny rzek, stare sztolnie kopalniane i specjalnie zbudowane zbiorniki sztuczne.

10 Elektrownia wodna w Kaliszu
W Kaliszu również mamy swoją elektrownię tego typu. W XIX wieku, w konsekwencji częstych powodzi, podjęto się kompleksowego uregulowania przepływającej przez Kalisz rzeki Prosny. Pierwszy prąd z elekrowni zasilił miejską sieć w 1922 r. Obecnie malowniczy obiekt nad Prosną użytkowany jest przez firmę Małe Elektrownie Wodne Władysław Malicki, która zmodernizowała instalację i przystosowała ją do obecnych wymogów.

11 Energia wodna Zalety Niski koszt eksploatacji
Mniejszy koszt wytwarzania energii elektrycznej Brak zanieczyszczeń środowiska oraz atrakcyjny krajobraz Lokalizacja- małe elektrownie wodne Zbiorniki retencyjne działające przeciwpowodziowo mogą być wykorzystywane jako zaopatrzenie wody Lepsza sprawność Rozwój sportów wodnych

12 Zajęcie obszarów leśnych lub rolniczych Ingerencja w środowisko
Wady Zajęcie obszarów leśnych lub rolniczych Ingerencja w środowisko Przemieszczenia ludności Zmiana struktury biologicznej w rzekach Zmiany klimatyczne

13 w przyszłych latach będzie bardziej powszechnie stosowane w Polsce.
Podsumowanie Elektrownie wodne to bardzo korzystne rozwiązanie, które miejmy nadzieje że w przyszłych latach będzie bardziej powszechnie stosowane w Polsce.

14 Źródła informacji www.oze.pl www.zielonaenergia.eco.pl www.biomasa.org
Zasoby własne


Pobierz ppt "Energia wodna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google