Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka w życiu codziennym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka w życiu codziennym"— Zapis prezentacji:

1 Matematyka w życiu codziennym
Dagmara Słaboń, kl. II „e”

2 Działania arytmetyczne
Działania na ułamkach zwykłych - Ułamków używamy zawsze wtedy, kiedy chcemy określić coś jako część całości - połowę, ćwiartkę, itd. Ułamkami zwykłymi nazywamy ułamki zapisywane przy użyciu kreski ułamkowej. Działania na ułamkach dziesiętnych - Ułamki nazywamy dziesiętnymi wtedy, kiedy zamiast kreski ułamkowej mają w zapisie przecinek. Działania na procentach - Procenty to inaczej ułamki o mianowniku 100. Są bardzo powszechnie używane, zwłaszcza w kontekście do przeceny danego produktu bądź podwyżki jego ceny, prezentacji danych statystycznych, itd. Proporcje - Procenty to inaczej ułamki o mianowniku 100. Są bardzo powszechnie używane, zwłaszcza w kontekście do przeceny danego produktu bądź podwyżki jego ceny, prezentacji danych statystycznych, itd. Jednostki miary - Jednostkami miary nazywamy wszystkie jednostki, które są używane do wyrażenia długości, pola powierzchni, objętości, pojemności, masy oraz czasu.

3 Przykłady zastosowania
Szacowanie wydatków, rachowanie 1 Przepisy, równy podział 2 3 Pomiary, np. wielkości, powierzchni, waga Odczytywanie danych 4 Umiejętność obliczania działań 5 Matma jest OK!

4 Przyroda Organizmy przyjmują różne kształty, mogą przypominać figury geometryczne, bądź przyrządy matematyczne. Liczydło górskie, roślina z grupy konwaliowych nie bez powodu nosi swoją matematyczną nazwę. Jej owoce przywodzą na myśl ułożone w rzędach dziesiętnych koraliki szkolnego liczydła. Jest unikatowa w skali Europy, rośnie jednak m.in. na Dolnym Śląsku. Podlega ścisłej ochronie. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a pełnię swojej krasy osiąga w okresie owocowania pod koniec lata. Zaś na muszlach pojawia się charakterystyczny rysunek spirali równokątnej.

5 Sztuka  Już w starożytności aby uzyskać idealne proporcje budynków  lub rzeźb stosowano tzw. „boską proporcję” inaczej zasadę złotego podziału. Przykładem jest Partenon, Świątynia Ateny na Akropolu  w Atenach, zbudowana w latach p.n.e. Fronton świątyni mieścił się w prostokącie, w którym stosunek boków wyrażał się liczbą złotą. Dzieła Kandinsky’ego to przykład zastosowania w sztuce figur geometrycznych.

6 Muzyka Wspomagając nabywanie umiejętności matematycznych muzyka może stanowić pomoc między innymi w procesie kształtowania pojęć liczbowych, w posługiwaniu się nazewnictwem matematycznym, w kształtowaniu poczucia czasu, pojęcia kierunku, wyobrażenia figur, w orientacji dotyczącej stosunków czasowych i przestrzennych, w posługiwaniu się symbolami, w określeniu położenia w przestrzeni, w wyodrębnianiu i w opisywaniu cech wielkościowych, klasyfikowaniu przedmiotów według cech jakościowych, jak również w posługiwaniu się liczbą.

7 Informatyka Nauka matematyki zwiększa zdolności logicznego myślenia i jest to fakt niezaprzeczalny. Logiczne myślenie jest u programistów pożądaną cechą i na pewno wpływa na kreatywność i możliwości. W informatyce trzeba myśleć algorytmicznie, krok po kroku, zarówno jak i na matematyce.

8 Na zakończenie… „Matematyka jest jak nurt wody [...]. Zawiera oczywiście mnóstwo skomplikowanych teorii, ale logiczne zasady są proste. Tak samo jak woda spada z wysoka najkrótszym możliwym torem, matematyka płynie tylko jednym nurtem. Wystarczy, że się człowiek uważnie przyjrzy, a dostrzeże ten tor. Trzeba tylko dobrze się przyjrzeć. Nic nie musisz robić. Kiedy się skupisz i wytężysz wzrok, wszystko samo jasno ci się ukaże. Na tym szerokim świecie tylko matematyka jest dla mnie taka życzliwa. „ Haruki Murakami

9 Dziękuję za uwagę :)


Pobierz ppt "Matematyka w życiu codziennym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google