Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy możliwe jest życie bez ropy naftowej ???

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy możliwe jest życie bez ropy naftowej ???"— Zapis prezentacji:

1 Czy możliwe jest życie bez ropy naftowej ???
Projekt realizowany przez uczennice Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulikowie w roku szkolnym 2010/2011 Dominika Antoniszyn- III a, Ewa Czajka- III b, Kinga Nysiewicz,- III c, Paulina Radawiec- III a, Sara Schodnik- III b, Patrycja Stachowska- III c, Karolina Starzyńska- III b, Joanna Szałas- II a, Kinga Uryga-II a

2 Spis treści: Co to jest ropa naftowa ? Jak powstała?
Teoria nieorganiczna Teoria organiczna Kiedy zaczęto wydobywać ropę naftową na masową skalę ? (odkrycie lampy naftowej przez Ignacego Łukaszewicza) Jakie produkty można otrzymać z ropy? Produkty powstałe z przerobu ( destylacji ) ropy naftowej? Czy możliwe jest zerwanie z uzależnieniem od ropy? Ankieta nasza- wyniki Nasz eksperyment- wyniki Projekcja filmu Recepta na klęskę, wnioski Index Autorzy

3 Co to jest ropa naftowa ? Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.

4 Jak powstała ropa naftowa ?
Teoria nieorganiczna: rozwinęła się w związku z rozszerzaniem i upowszechnianiem się w XVIII wieku wiadomości o wszechświecie. Teorie nieorganicznego pochodzenia opierają się najczęściej na wielokrotnych próbach otrzymania w warunkach laboratoryjnych węglowodorów, takich jak: metan, etan, acetylen, benzen, z substancji nieorganicznych. Jednak nie przedstawiono żadnego dowodu, że te procesy zachodzą w przyrodzie.

5 Teoria organiczna: została stworzona m.in. przez: B. Radziszewskiego, w myśl której ropa naftowa powstała przez przeobrażenie szczątków roślinnych i zwierzęcych nagromadzonych wraz z drobnymi okruchami mineralnymi w osadach morskich. Czynnikami powodującymi przejście substancji organicznych w bituminy są prawdopodobnie: środowisko redukujące, odpowiednia temperatura i ciśnienie, działalność bakterii, oddziaływanie pierwiastków promieniotwórczych i innych.

6 Kiedy zaczęto wydobywać ropę naftową na masową skalę
Kiedy zaczęto wydobywać ropę naftową na masową skalę ? (odkrycie lampy naftowej przez Ignacego Łukaszewicza)

7 Przygoda z ropą naftową rozpoczęła się w XIX w. Zapoczątkował ją
Ignacy Łukaszewicz - polski chemik, farmaceuta i przedsiębiorca ormiańskiego pochodzenia, wynalazca lampy naftowej, twórca przemysłu naftowego; rewolucjonista i działacz niepodległościowy…

8 Krótki wycinek z jego biografi - historia pracy nad ropą naftową.
powrót do Lwowa i apteki Mikolascha. W laboratorium przy aptece, na zlecenie Mikolascha, on oraz drugi asystent - Jan Zeh - prowadzili badania nad destylacją ropy naftowej. Z czasem Mikolasch wycofał się z badań, nie widząc praktycznego zastosowania nowych destylatów jako lekarstw. na przełomie roku 1852/1853 Łukasiewicz i Jan Zeh otrzymali naftę metodą frakcjonowanej destylacji. Łukasiewicz starał się potem znaleźć dla nafty zastosowanie praktyczne. Stosowane do tej pory lampy oliwne nie nadawały się do nafty i wymagały przekonstruowania. Pierwsza skonstruowana przez Łukasiewicza lampa rozświetliła wystawę apteki.

9 Krótki wycinek z jego biografii - historia pracy nad ropą naftową.
1853, 31 lipca - symboliczna, oficjalna data narodzin przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas pilnej nocnej operacji w szpitalu powszechnym na lwowskim Łyczakowie. 1854- Rozpoczął pracę w miejscowej aptece Jana Tomaszewicza. Jednocześnie zaczął z okolicznymi właścicielami terenów roponośnych zakładać pierwsze spółki i kopalnie ropy, które powstały w następnych latach w rejonie Gorlic, Jasła i Krosna.

10 Krótki wycinek z jego biografii - historia pracy nad ropą naftową.
założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna (spółka naftowa Trzecieski-Łukasiewicz); kopalnia jest czynna do dzisiaj. Klęczany koło Nowego Sącza: Łukasiewicz otworzył pierwszą na świecie rafinerię. Z ropy produkował naftę, smary, oleje smarne i asfalt.

11 Krótki wycinek z jego biografii - historia pracy nad ropą naftową.
pod Krosnem kupił wieś Chorkówka i przyległy folwark Leśniówka. W Chorkówce założył nowoczesną rafinerię. Łukasiewicz zainicjował powstanie kilku kopalni nafty w Beskidzie Dukielskim (Ropianka, Wilsznia, Smereczne) i w Gorlickiem (Ropa, Wójtowa), w Bóbrce otworzył leczniczy zakład kąpielowy jodowo-bromowy Łukasiewicz zorganizował we Lwowie kongres naftowy, a następnie założył w Gorlicach Krajowe Towarzystwo Naftowe.

12 Jakie produkty można otrzymać z ropy?
- podeszwa buta - zderzak samochodowy - rura kanalizacyjna - piłka do kosza - sztuczna zastawka serca - styropian - opakowanie po margarynie - torba foliowa - gumka recepturka

13 Jakie produkty można otrzymać z ropy?
- płyn do mycia naczyń - atrament - kredki - opony - klej epoksydowy - płyta CD - karta kredytowa - okno - długopis - rajstopy - strzykawka - butelka wody

14 Jakie produkty można otrzymać z ropy?
- telefon - śpiwór - pianka uszczelniająca - laptop - worek na śmieci - dezodorant - bluza polarowa - patelnia teflonowa - legginsy z lycry - nawóz sztuczny - wiadro - uszczelka - wazelina - guma do żucia

15 Produkty powstałe z destylacji ropy naftowej
Procesy technologiczne, którym poddaje się ropę naftową w celu otrzymania z niej różnych produktów; do najważniejszych produktów przeróbki ropy naftowej należą: 1) Paliwa — gaz płynny, benzyna samochodowa i lotnicza, nafta, olej napędowy, oleje opałowe; 2) Oleje smarowe; 3) Gaz parafinowy, z którego otrzymuje się parafinę; 4) Asfalty i koks naftowy; 5) Smary stałe.

16 Nasza ankieta- wyniki Uczestnicy projektu mieli za zadanie przeprowadzić ankietę, której zadaniem było ocenić wiedzę społeczeństwa na temat wkorzystania ropy naftowej.

17 WYNIKI ANKIETY O PRODUKTACH ROPY NAFTOWEJ

18 Nasz eksperyment Uczestnicy projektu zainspirowani filmem „ Recepta na klęskę” przeprowadzili tygodniowy eksperyment w swoich domach. Wszyscy mieli się zastanowić nad tym jak żyje ich rodzina. Przez tydzień każdy musiał ograniczać energię. Na koniec trzeba było zapisać nasze obserwacje. Każdy opowiadał czy było mu trudno wprowadzić nowe nawyki i jakie były tego efekty .

19 … używając kalkulatora CO2 ze strony
www. ziemianarozdrozu.pl obliczyłam, że moja przeciętna emisja CO2 wynosi 7,5 t/rok ! … Karolina Starzyńska Zrozumiałam, że trzeba działać i natychmiast zaczęłam wprowadzać nowe nawyki w mojej rodzinie. Eksperyment trwał tydzień czasu (12.05 – 19.05).

20 Działania jakie podjęłam:
Krótsze i rzadsze korzystanie z komputera, telewizora Szybkie i zdecydowane odkurzanie Nalewanie do czajnika tyle wody, ile potrzebujemy Wybieranie roweru zamiast samochodu Częstsze korzystanie z transportu publicznego Wybieranie żywności sezonowej (warzywa i owoce ) Wyłączanie oświetlenia w miejscach opuszczanych przez osoby Wyłączanie zasilania wyłącznikiem głównym, nie tylko pilotem Stosowanie programatorów czasowych, odłączających zasilanie po określonym czasie, np. telewizor w czasie zasypiania Nieużywanie w tym samym czasie różnych urządzeń TRV, np. telewizji i odtwarzacza CD Stosowanie listw zasilających, pozwalających na odłączenie od sieci kilku urządzeń na raz w przypadku dłuższego niekorzystania z nich Pranie tylko w pralce do pełna załadowanej

21 Wnioski z eksperymentu
Mimo że są to niewielkie zmiany i mój eksperyment trwał dość krótko, osiągnęłam zamierzony efekt. 19 maja ponownie użyłam kalkulatora emisji CO2 . Dzięki wprowadzonym zmianom emisja zmalała z 7,5 t/rok do 6,82 t/rok. Nadal jest to wysoki wynik, przy przestrzeganiu nawyków oszczędzania energii, może uda mi się zmniejszyć go choć trochę. Gdyby wszyscy na Ziemi żyli jak ja, światowa emisja CO² wzrosłaby 1,4 krotnie. Aby zatrzymać zmiany klimatu, taka emisja musiałaby rozkładać się na 6,8 planet. Niestety mamy tylko jedną Ziemię.

22 Nasze obserwacje… Wynik jest jednoznaczny. Było bardzo trudno, ale wnioski są zadawalające. Zużyliśmy o wiele mniej energii i pieniędzy. Jednak, aby tyle osiągnąć trzeba się na prawdę poświęcić. Taki eksperyment trzeba przeprowadzać z pasją i chęcią 

23 Projekcja filmu „ Recepta na klęskę” – wnioski.
Czy jesteśmy w stanie poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety? Ile możemy zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? – te pytania stawia sobie autor „Recepty na klęskę” John Webster.

24 Nie chcąc być gołosłownym,
przeprowadza desperacką naradę z najbliższymi i podejmuje decyzję, że przez rok on i jego rodzina będą stosować dietę z niską zawartością dwutlenku węgla.

25 Na początek Websterowie eliminują ze swego życia ropę naftową i jej pochodne. Koniec z samochodem
i plastikiem – obwieszcza zapalony do pomysłu ojciec. Rodzina przechodzi na transport publiczny, zamiast auta korzysta z autobusu (taksówka to jednorazowy kompromis), zamiast trujących atmosferę samolotów wybiera kolej. W odstawkę idzie tym samym wygoda i komfort.

26 Projekcja filmu „ Recepta na klęskę” w naszej szkole

27 Nie trzeba długo czekać na emocjonalne skutki nowego sposobu życia
Nie trzeba długo czekać na emocjonalne skutki nowego sposobu życia. Rodzinne szczęście zostaje rzucone na szalę – znika sielanka, gromadzą się chmury. Dorośli wszczynają utarczki: o używanie plastikowych torebek, o stosowanie pasty do zębów potajemnie kupowanej dla dzieci przez żonę Johna (preparatu z soli i sody nie są w stanie używać), o skalę całego przedsięwzięcia. Nowa „dieta” naprawdę służy otoczeniu (emisja gazów cieplarnianych zmniejsza się o połowę). Wraz ze zniknięciem wyręczających ze wszystkiego maszyn w życiu Websterów pojawia się też zupełnie nowa wartość – wspólnie spędzany czas i bliskość, o której istnieniu zapomnieli. Widać, ze rodzinie było bardzo trudno. Tak na prawdę żaden z członków projektu nie byłby w stanie się tak poświęcić.

28 Czy możliwe jest uzależnienie od ropy naftowej?
Uważam, że jest to możliwe, ponieważ jak czytaliśmy wcześniej z ropy naftowej powstaje wiele produktów, które używamy w życiu codziennym. Bez niektórych nie dało by się żyć. Jedynie możemy ograniczać ich używanie!

29 10 prostych sposobów, żeby ograniczyć użycie ropy w Twoim życiu
1. Podróżuj rowerem, korzystaj z transportu publicznego. 2. Wybieraj produkty nie pakowane w plastik i używaj pojemników wielokrotnego użytku. 3. Kupuj organiczne warzywa i owoce (nawozy i pestycydy są często wytwarzane z pochodnych ropy naftowej). 4. Kupuj kosmetyki na bazie naturalnych składników (a nie ropy). 5. Wybieraj sezonowe produkty lub produkowane lokalnie (mniej podróżują). 6. Kupuj ubrania z organicznej bawełny, czy konopi (nie te wyprodukowane z pochodnych ropy, np. z dodatkiem akrylu czy poliestru). 7. Unikaj plastikowych naczyń jednorazowych. 8. Zrezygnuj z wody w plastikowych butelkach (butelki PET produkowane są z użyciem ropy) 9. Rzadziej lataj samolotami. 10. Wpływaj na swój samorząd, żeby inwestował w odnawialne źródła energii, transport publiczny, koleje, by wspierał lokalnych rolników.  

30 Index: www.ziemianarozdrozu.pl www.wikipedia.pl Grafika google

31 Autorki prezentacji multimedialnej:
Ewa Czajka Sara Schodnik Karolina Starzyńska


Pobierz ppt "Czy możliwe jest życie bez ropy naftowej ???"

Podobne prezentacje


Reklamy Google