Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

VADEMECUM MŁODEGO EKOLOGA. EKOLOGIA najogólniej jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz konsekwencjach wynikających dla istnienia biosfery.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "VADEMECUM MŁODEGO EKOLOGA. EKOLOGIA najogólniej jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz konsekwencjach wynikających dla istnienia biosfery."— Zapis prezentacji:

1 VADEMECUM MŁODEGO EKOLOGA

2 EKOLOGIA najogólniej jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz konsekwencjach wynikających dla istnienia biosfery i człowieka.

3

4 ŚRODOWISKO ŻYCIA Każdy żywy organizm żyje w pewnym środowisku, które dostarcza mu wszystkich elementów niezbędnych do przetrwania i wydania na świat potomstwa.

5

6 CZŁOWIEK - TRUCICIEL

7

8 Chcesz ratować planetę? - Zacznij od siebie!

9 Co roku każdy z nas wytwarza około 320 kg śmieci

10

11

12

13 Degradacja środowiska to pogorszenie stanu środowiska przyrodniczego polega na ubożeniu składu gatunkowego, pogorszeniu jakości wszystkich jego elementów, zmniejszeniu biologicznej aktywności, głównie w wyniku gospodarczej działalności człowieka.

14

15

16

17

18

19

20 Jak mogę chronić środowisko?

21 MOJE ZŁE DZIAŁANIA KUPUJEMY PRZEDMIOTY JEDNORAZOWEGO UŻYTKU - plastikowe sztućce, - maszynki, - długopisy, - zapalniczki, - pojemniki na jajka, itp……

22

23 DOBRE: KUPOWANIE PRZEDMIOTÓW WIELOKROTNEGO UŻYTKU Jeden długopis z wymiennym wkładem to 12 długopisów jednorazowych Dobra zapalniczka do napełniania to 300 zapalniczek jednorazowych

24

25 ZŁE: KUPUJEMYM NAPOJE W JEDNORAZOWYCH OPAKOWANIACH - puszka aluminiowa, - opakowanie tekturowe, - butelka plastikowa Wybieraj napoje w butelkach, nie w puszkach. Na wyprodukowanie 1 kg Aluminium potrzeba tyle samo energii ile na wyprodukowanie 20 kilogramów chleba. Każdy kto wypije 32 litry napojów wytwarza 65 puszek aluminiowych co można zastąpić jedną szklaną butelką, która niszczy się po 65 krotnym użyciu

26

27 Butelka plastikowa rozkłada się od 100 do 1000 lat

28 plastikowe reklamówki produkuje się sekundę, natomiast używa średnio przez 25 minut, a rozkładają się do 450 lat (podobnie długo jak papierki od cukierków).

29 W papierosie, czy też niedopałku najszybciej rozkłada sie tytoń oraz papier. Pozostaje jeszcze smoła, nikotyna, ołów, arsen oraz filtr, który zawiera syntetyczny octan celulozy. Potrzeba około 5 lat, aby papieros uległ rozkładowi.

30 Puszka po konserwie rozkłada sie w wilgotnej ziemi około 10 lat.

31 nadwozie samochodu - około 100 lat.

32 owoce i warzywa aby się rozłożyły potrzeba od 3-12 miesiecy

33 Guma do żucia – 5 lat

34 Szklana butelka – 4000lat

35 Papier – miesięcy

36 TYDZIEŃ PLASTIKOWEJ BUTELKI od do

37 TYDZIEŃ KARTKI PAPIERU od do

38 TYDZIEŃ SZKŁA I ALUMINIUM od do


Pobierz ppt "VADEMECUM MŁODEGO EKOLOGA. EKOLOGIA najogólniej jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz konsekwencjach wynikających dla istnienia biosfery."

Podobne prezentacje


Reklamy Google