Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wprowadzenie do zaawansowanych elementów popytu i podaży Równowaga rynkowa, przesunięcia popytu i podaży.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wprowadzenie do zaawansowanych elementów popytu i podaży Równowaga rynkowa, przesunięcia popytu i podaży."— Zapis prezentacji:

1

2 Wprowadzenie do zaawansowanych elementów popytu i podaży Równowaga rynkowa, przesunięcia popytu i podaży.

3 Równowaga rynkowa Cena równowagi jest to cena zrównująca wielkość zapotrzebowania z ilością oferowaną. W punkcie równowagi cenowej krzywa popytu styka się z krzywą podaży.

4 Przesunięcie krzywej popytu Jest to inaczej zmiana popytu na dane dobro przy stałej cenie. Czynniki powodujące przesuwanie się krzywej popytu: Wzrost popytu oznacza przesunięcie krzywej popytu w prawo. Spadek popytu oznacza przesunięcie krzywej popytu w lewo. Efekt substytucji Efekt komplementarny Zmiany dochodów Gusty i moda

5 Efekt substytucyjny Substytut to produkt, który jest nabywany zamiast innych produktów z uwagi na ich zdolność do zaspokajania tych samych potrzeb, często przy korzystniejszych cenach. Przykłady: – Cola i Pepsi, – pociąg i autobus, – masło i margaryna. Popyt na dane dobro zwiększa się wraz ze wzrostem cen jego substytutów.

6 Efekt komplementarny Dobrami komplementarnymi nazywamy te, które uzupełniają się w zaspokajaniu konkretnej potrzeby. Przykłady: – samochód i benzyna, – kuchenka gazowa i gaz, – komputer i monitor. Popyt na dane dobro spada wraz ze wzrostem ceny jego dobra komplementarnego.

7 Wpływ zmiany dochodów na popyt Wzrost średnich dochodów konsumentów Wzrost ich możliwości konsumpcyjnych Wzrost popytu Spadek średnich dochodów konsumentów Spadek ich możliwości konsumpcyjnych Spadek popytu

8 Przesunięcie krzywej podaży Oznacza zwiększenie wolumenu produkcji przy niezmienionej cenie. Dochodzi do niego w przypadku: Wzrost podaży prowadzi do ustalenia niższej ceny równowagi i większego wolumenu sprzedaży. Wzrost podaży oznacza przesunięcie krzywej podaży w lewo, a jej spadek w prawo. Zmian technologicznych (np. usprawnienie procesu produkcji) Zmian cen czynników produkcji Interwencji państwa (np. ustalenie cen maksymalnych żywności)


Pobierz ppt "Wprowadzenie do zaawansowanych elementów popytu i podaży Równowaga rynkowa, przesunięcia popytu i podaży."

Podobne prezentacje


Reklamy Google