Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dieta bezglutenowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dieta bezglutenowa."— Zapis prezentacji:

1 Dieta bezglutenowa

2 Spis treści Wstęp Produkty dozwolone Symbol produktów bezglutenowych
Produkty niedozwolone Pieczywo z glutenem Owies Zakupy Informacje z opakowań produktów Bezglutenowe gotowanie Przykładowy obiad Odchudzanie Kosmki Jelitowe Dlaczego dieta jelitowa pomaga schudnąć? - Gdziekolwiek jesteś kwiatuszek przeniesie cię do spisu treści

3

4 Wstęp Dieta bezglutenowa jest to specjalna dieta stosowana w leczeniu oraz w profilaktyce celiakii lub uczulenia na gluten. Polega na całkowitej eliminacji z pożywienia produktów zawierających gluten czyli na wykluczeniu pokarmów z dodatkiem naturalnych bądź przetworzonych zbóż: pszenicy żyta jęczmienia

5

6 Produkty dozwolone Produktami naturalnie bezglutenowymi są: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa. Za bezglutenowe uznaje się również produkty przetworzone, w których według ustaleń FAO/WHO zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg) i oznacza się je międzynarodowym znakiem przekreślonego kłosa.

7 Symbol produktu bezglutenowego

8 Produkty niedozwolone
Produktami zakazanymi w diecie bezglutenowej są: Pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, mąka pszenna, żytnia, jęczmienna, płatki pszenne, jęczmienne, żytnie, owsiane, kasza manna, kuskus, kasza jęczmienna, musli, kasze owsiane, kaszki błyskawiczne zbożowe i mleczno – zbożowe, makaron pszenny, makaron żytni, pierogi, pyzy, kopytka, naleśniki, pieczywo – każde – jeśli nie jest oznaczone jako bezglutenowe (chleb biały i razowy, bułki, bagietki, maca, pumpernikiel, pieczywo chrupkie, precle), pieczywo cukiernicze suche (herbatniki, ciastka, wafle, biszkopty, pierniczki, sucharki, paluszki itp.), ciasta, ciastka, drożdżówki, pizza, bułka do hamburgera, bułka tarta, napoje mleczne z dodatkiem słodu jęczmiennego, produkty mleczne z ziarnami zbóż itd.

9 Pieczywo z glutenem jest niedozwolone dla osób na diecie bezglutenowej

10 Owies Większość osób z nietolerancją glutenu może włączyć owies do swojej diety bez negatywnych skutków dla zdrowia, nie dotyczy to jednak wszystkich cierpiących na tę dolegliwość. Kwestia ta jest wciąż badana przez środowisko naukowe. Powodem do niepokoju jest natomiast zanieczyszczenie owsa pszenicą, żytem lub jęczmieniem, które może mieć miejsce podczas zbiorów, transportu, przechowywania i przetwarzania. Dlatego też ryzyko zanieczyszczenia glutenem produktów zawierających owies należy uwzględnić przy etykietowaniu takich produktów.

11 Owies

12 Zakupy Problemem wszystkich celiaków jest bezpieczna żywność bezglutenowa, często jej brak. Oto rady jak nie zagubić się w świecie “pełnym glutenu”. Na naszym rynku jest coraz więcej polskich producentów oferujących bezpieczne wyroby bezglutenowe z licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa, są też produkty firm z zagranicy. Produkty bezglutenowe pojawiają się także coraz częściej w sieciach handlowych. Produkty specjalistyczne bezglutenowe można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. W większych miastach sklepy takie często znajdują się w centrach handlowych. Informacji o sklepach w naszej okolicy można zasięgnąć także u producentów – każdy z nich chętnie poinformuje nas, do jakich sklepów w danym rejonie wysyła towary. Niestety, w mniejszych miejscowościach i na wsiach zakup produktów z przekreślonym kłosem jest trudny – nie ma specjalistycznych sklepów. Pozostaje nam więc indywidualne zamawianie żywności. Można zamówić ją w licznych sklepach internetowych (także od wybranego producenta z listy poniżej). Do ceny produktów będziemy wówczas musieli doliczyć koszty wysyłki, jednak zważywszy, że ceny wyrobów u producenta są niższe niż ceny tych samych wyrobów na sklepowej półce, jeśli zamówimy jednorazowo większą ilość towaru transakcja może być dla nas korzystna. Niewątpliwym plusem tej opcji jest jej wygoda – przesyłka zostaje nam w krótkim czasie dostarczona do domu.

13 Informacje z opakowań produktów zawierających gluten

14 Bezglutenowe gotowanie
Bezglutenowe gotowanie nie jest trudne, wymaga jedynie odrobiny wiedzy i wprawy. Oto kilka rad dla początkujących bezglutenowych kucharzy: Należy nie dodawać do potraw żadnych składników, których nie jesteśmy pewni – nawet niewielka ilość glutenu, zawarta np. w sosie instant, niestety też szkodzi. Najłatwiej jest używać produktów naturalnych, możliwie nieprzetworzonych, gdyż w ich przypadku nie musimy sprawdzać składu pod kątem zawartości glutenu. Jeśli gotujemy dla całej rodziny, w której nie wszystkie osoby chorują na celiakię, najszybciej i najwygodniej jest przyrządzać bezglutenowe obiady dla wszystkich, zwłaszcza że różnica w smaku np. zupy zagęszczanej mąką pszenną i zupy zagęszczanej bezglutenowym odpowiednikiem jest praktycznie niewyczuwalna. Osobno, w dwóch wersjach – bezglutenowej i glutenowej – można podać pieczywo, ugotowany w osobnych garnkach kupny makaron, itd.

15 Przykładowy obiad: Filet z sandacza na makaronie ryżowym

16 Do tej pory mówiliśmy o diecie bezglutenowej dla osób chorych na celiakę lub uczulonych na gluten. Teraz zajmiemy się dietą bezglutenową dla osób będących na tej diecie z własnej woli.

17 Odchudzanie Ludzie chorzy na celiakię pewnie nie raz zazdrościli zdrowym, że mogą pójść do restauracji, bez obaw zamówić makarony czy zupę, bez dociekania, czy aby na pewno nie ma w niej mąki. Spożywanie glutenu przez osoby, których organizm nie toleruje tego składnika, powoduje, że w błonie śluzowej jelita tworzy się stan zapalny, co prowadzi do uszkodzenia, a nawet całkowitego zaniku kosmków jelitowych. Uszkodzone jelita nie wchłaniają prawidłowo spożywanych pokarmów. Borykającym się z celiakią można współczuć, bo to ciężka choroba. Tymczasem świat obiegła informacja, że zdrowi ludzie, gwiazdy znane ze szklanego ekranu, mąki nie jadają, bo tuczy. Podobno w ten sposób odchudza się Madonna, ale też rodzima gwiazda - Patrycja Kazadi. A w ślad za celebrytkami podąża wiele innych kobiet.

18 Kosmki jelitowe są to małe wypustki umieszczone na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego

19 Dlaczego dieta bezglutenowa pozwala schudnąć?
Spożywanie produktów bogatych w gluten pobudza organizm do produkowania insuliny (hormon odpowiedzialny za transport cukru z krwi do komórek). Wysoki poziom insuliny powoduje, że w twoim organizmie gromadzi się tłuszcz. Podwyższony poziom insuliny powoduje, że we krwi znajduje się mniej cukru co z kolei wzmaga uczucie głodu. Zwykle wtedy jesteśmy bardziej skłonni do podjadania słodkich przekąsek jak batony, czekoladę itp. Z tego właśnie powodu stosowanie diety bezglutenowej może nam pomóc w zredukowaniu chęci podjadania co w efekcie pomoże zrzucić zbędne kilogramy.

20 Koniec Prezentację wykonała Weronika Paterek 
Papa 


Pobierz ppt "Dieta bezglutenowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google