Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oliwia Mazur & Angelika Wojciechowska KL.VI’’b’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oliwia Mazur & Angelika Wojciechowska KL.VI’’b’’"— Zapis prezentacji:

1 Oliwia Mazur & Angelika Wojciechowska KL.VI’’b’’
Zdrowe odżywianie: Oliwia Mazur & Angelika Wojciechowska KL.VI’’b’’

2 Piramida żywieniowa

3 Grupa zbóż Produkty zbożowe, to produkty żywnościowe powstałe w wyniku przetworzenia ziaren różnych zbóż. Są one jednym z najstarszych i najpowszechniejszych pokarmów człowieka, od polewek gotowanych ze zgniecionych ziaren, poprzez placki, chleb do różnorodnych produktów współczesnych. Do najważniejszych zbóż dostarczających ziarna należą: pszenica, ryż, kukurydza, żyto, jęczmień, owies, proso, sorgo i gryka. Według prawidłowych zasad żywienia człowieka produkty zbożowe stanowią podstawę piramidy żywieniowej i powinny znajdować się w codziennej diecie w największej ilości.

4 Warzywa Warzywa – w słownikowym i popularnym znaczeniu to rośliny. Warzywa można zjadać na surowo, ugotowane, usmażone lub upieczone. Używane są również w przetworach. Warzywa są bardzo ważnym składnikiem pokarmu człowieka – stanowią źródło witaminy C i A, a także błonnika i składników mineralnych. Mają wysoką wartość biologiczną i dietetyczną.

5 Owoce Owoc − w znaczeniu botanicznym występujący u okrytozalążkowych organ powstający z zalążni słupka i ewentualnie dna kwiatowego zawierający w swym wnętrzu nasiona, osłaniający je i ułatwiający rozsiewanie. Kluczowym składnikiem owoców ze względu na ich funkcję są nasiona, będące właściwymi organami rozmnażania i rozprzestrzeniania roślin. Budowa owoców służy usprawnieniu różnych metod rozsiewania. Owoce mięsiste roznoszone są przez zwierzęta, dla których stanowią pokarm, owoce suche rozprzestrzeniane są przez wiatr, wodę lub zwierzęta.

6 Grupa mięsa Mięso – mięśnie szkieletowe uznane za zdatne do spożycia wraz z przylegającymi tkankami: łączną, kostną i tłuszczową oraz narządy wewnętrzne jak, wątroba, nerki, żołądek, ozór, mózg, płuca itp. Określenie stosuje się głównie do ciał różnych gatunków zwierząt ssaków, ptaków, ryb i innych jadalnych zwierząt, zabitych lub opadłych przeznaczonych do konsumpcji. Zazwyczaj jest efektem przemysłowej hodowli (chów wielkoprzemysłowy), lecz również może być efektem polowania w swoim naturalnym środowisku.

7 Grupa produktów mlecznych
Głównym produktem tej grupy jest mleko. Należą do niej również sery : biały żółty, twaróg, bryndza. Mleko i produkty mleczne są głównym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego

8 Pozostałe (oleje, słodycze, tłuszcze)
Słodycze – gotowe produkty spożywcze o słodkim smaku i zazwyczaj o stałej konsystencji, które spożywa się zwykle między posiłkami.

9 Koło żywieniowe

10 Źródła www.orbitek.pl www.portalwiedzy.onet.pl www.patelak.pl


Pobierz ppt "Oliwia Mazur & Angelika Wojciechowska KL.VI’’b’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google