Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SK Ł ADNIKI W NASZYCHKOSMETYKACH Ja k zrobi ć domowe odpowiedniki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SK Ł ADNIKI W NASZYCHKOSMETYKACH Ja k zrobi ć domowe odpowiedniki."— Zapis prezentacji:

1 SK Ł ADNIKI W NASZYCHKOSMETYKACH Ja k zrobi ć domowe odpowiedniki

2 Przyjrzyjmy się składnikom zawartym w najbardziej popularnym kosmetyku – kremie Nivea. Chyba większość z nas go kiedykolwiek użyła, ale czy wiemy, co tak naprawdę nakładamy na skórę? -woda; -parafina (olej mineralny): zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody ze skóry, ma właściwości wygładzające, regenerujące i zmiękczające, ale i sprzyja powstawaniu zaskórników; -wosk mineralny otrzymywany z ropy naftowej: wpływa tylko i wyłącznie na jakość i konsystencje kremu; -gliceryna: ułatwia transportowanie innych składników w głąb skóry oraz ją wygładza i działa kojąco; -EUCERIT (mieszanina alkoholi lanolinowych): chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i zapewnia jej elastyczność Oto lista składników:

3 -pantenol: regeneruje naskórek, działa kojąco, nawilża i wygładza skórę, nie uczula; -oleinian decylu: zmiękcza i wygładza skórę, tworzy tzw. warstwę okluzyjną, która utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Skutkiem negatywnym jest zaburzenie keratynizacji, czyli obumieranie zewnętrznej warstwy naskórka, tworzącej swego rodzaju osłonkę, która nie przepuszcza wody. Zaburzenia tego procesu może prowadzić do m. in. łuszczycy; -oktylododekanol: również tworzy warstwę okluzyjną, a do tego wygładza i jest emolientem, czyli nawilżaczem. Jest więc to składnik o tłustej konsystencji; -stearynian glinu: substancja pochodzenia mineralnego, emolient, hamuje wydzielanie potu; -kwas cytrynowy: działa keratolitycznie, czyli usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę, jest też alfa hydroksykwasem, złuszczającym naskórek; -siarczan i stearynian magnezu: substancje poprawiająca konsystencje produktu; -substancje zapachowe: zawartych jest ich 6, o zapachach cytryny, konwalii, róży czy hiacyntu, wszystkie z nich są potencjalnymi alergenami. Krem Nivea na przestrzeni lat 1911 1924 1925 1926 1931 1935 1940 1942 1945 1958 1970 1988 1993

4 Generalnie w tym kosmetyku nie ma substancji bardzo gro ź nych czy chorobotwórczych, ale spróbujmy przygotowa ć swój w ł asny krem z naturalnych sk ł adników. Mamy wtedy pewno ść, ż e nasz produkt nas nie uczuli, ani nie spowoduje ż adnych niepo żą danych zmian, bo przecie ż znamy nasz ą cer ę i sk ł adniki, których u ż ywamy, Zanim zaczniemy Warto wiedzie ć, ż e ka ż dy krem sk ł ada si ę z dwóch faz – fazy oleistej i fazy wodnej. Dzia ł anie kremu ró ż ni si ę w zale ż no ś ci ich proporcji. Przygotowuj ą c krem nie produkujmy go w du ż ych ilo ś ciach, poniewa ż jego termin wa ż no ść jest do ść krótki, ze wzgl ę du na brak konserwantów. Kosmetyk nale ż y przechowywa ć w zamkni ę tym s ł oiczku w lodówce.

5 Wszystkie składniki bez problemu dostaniemy w aptece. Potrzebne nam będą: (na 30 g kremu) - 2 ml MGS (emulgator pochodzenia roślinnego); - 2,25 ml alkoholu cetylowego; - 2,4 ml masła kakaowego; - 4,5 ml oleju kokosowego; - 21 ml wody destylowanej; - strzykawki 5 i 20 ml; - 2 szklanki; - alkohol; - łyżeczki; - spieniacz do mleka; - pojemnik na krem; - jednorazowe rękawiczki. Gdy tworzymy jakiś kosmetyk pierwszy raz, lepiej nie eksperymentować ze zmianami ilości składników, bo może coś nie wyjść nie z winy przepisu.

6 Na początek dezynfekujemy przyrządy alkoholem i zakładamy jednorazowe rękawiczki Po odmierzeniu składników umieszczamy je w szklankach, a następnie w kąpieli wodnej. Po rozpuszczeniu wszystkich składników przelewamy fazę olejową do fazy wodnej i mieszamy spieniaczem do mleka przez około minutę. Wyjmujemy szklankę z kąpieli wodnej i nadal mieszamy aż do uzyskania konsystencji gęstego kremu. Przekładamy do pojemniczka.

7 A oto efekt… Jego zapach będzie lekko kokosowy, ale możemy to łatwo zmienić dodając różne olejki zapachowe.


Pobierz ppt "SK Ł ADNIKI W NASZYCHKOSMETYKACH Ja k zrobi ć domowe odpowiedniki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google