Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Trzymaj Formę!” To program edukacyjny promujący zdrowy styl życia oparty na prawidłowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Odżywianie jest jednym z istotniejszych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Trzymaj Formę!” To program edukacyjny promujący zdrowy styl życia oparty na prawidłowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Odżywianie jest jednym z istotniejszych."— Zapis prezentacji:

1 „Trzymaj Formę!” To program edukacyjny promujący zdrowy styl życia oparty na prawidłowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Odżywianie jest jednym z istotniejszych czynników wpływających na stan zdrowia człowieka, jego rozwój psychofizyczny, zdolność do uczenia się, aktywność ruchową, samopoczucie i stan emocjonalny. Młodzi ludzie najbardziej narażeni są na skutki nieprawidłowego żywienia.

2 „Trzymaj Formę!” Celem głównym jest poprawa sposobu odżywiania młodzieży. Cele szczegółowe: Przekazanie wiedzy na temat zbilansowanej diety i aktywności fizycznej oraz ich wpływu na zdrowie człowieka . Kształtowanie zmiany postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej. Dostarczenie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych. Propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i środowisku pozaszkolnym.

3 „Trzymaj Formę!” Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej. Energia, którą przyjmujesz w posiłkach (czyli kalorie) i energia, którą spalasz, powinny się równoważyć. Jeśli więcej zjadasz, dobrze jest więcej się ruszać.

4 „Trzymaj Formę!” Odżywianie się według zbilansowanej diety zarówno pod kątem odżywczym jak i energetycznym jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Pomaga nam czuć się lepiej i faktycznie zapobiega niektórym poważnym chorobom. Dobrą wiadomością jest, że możesz jeść zdrowo i nadal cieszyć się twoim ulubionym jedzeniem.

5 „Trzymaj Formę!” ADRESACI PROGRAMU: UCZESTNICY PROGRAMU:
Uczniowie gimnazjów (klas I-III) Uczniowie szkół podstawowych (klas V-VI) Rodzice i opiekunowie UCZESTNICY PROGRAMU: dyrekcje szkół, nauczyciele, społeczność szkolna, pielęgniarki środowiska szkolnego, władze wojewódzkie i lokalne oraz inni wg możliwości i potrzeb środowiskowych.

6 2006 – 2009 „Trzymaj Formę!” HISTORIA PROGRAMU:
I edycja – rok szkolny 2006/07 II edycja – rok szkolny 2007/08 III edycja – rok szkolny 2008/09 2009 – 2012 IV edycja –rok szkolny 2009/10 V edycja –rok szkolny 2010/11 VI edycja – rok szkolny 2011/12

7 „Trzymaj Formę!” VII edycja rok szkolny 2012 / 2013
HISTORIA PROGRAMU: 2012 – 2014 VII edycja rok szkolny 2012 / 2013 VIII edycja rok szkolny 2013 / 2014

8 „Trzymaj Formę!” ORGANIZATORZY PROGRAMU: KOORDYNATORZY PROGRAMU:
- Państwowa Inspekcja Sanitarna, Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności”. KOORDYNATORZY PROGRAMU: - poziom szkolny – nauczyciele, - poziom wojewódzki – Aleksandra Soszka - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, - poziom powiatowy – Barbara Grynczel - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sokółce.

9 „Trzymaj Formę!” PARTNERZY PROGRAMU:
Starostwo Powiatowe w Sokółce Zakład Dietetyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

10 Wyposażenie programu w materiały edukacyjne : Poradnik dla nauczycieli

11 Broszura dla młodzieży

12 Broszura dla rodziców

13 Plakat

14 Strona internetowa -http://www.trzymajforme.pl/

15 ZASIĘG PROGRAMU EDUKACYJNEGO „TRZYMAJ FORMĘ
ZASIĘG PROGRAMU EDUKACYJNEGO „TRZYMAJ FORMĘ!” w roku szkolnym 2012/2013 Powiat sokólski 1379 uczniów w tym: 949 gimnazjalistów –co stanowi 47 % ogólnej liczby uczniów w powiecie 430 uczniów klas V i VI szkół podstawowych co stanowi 31% liczby uczniów tych klas w powiecie

16 Realizacja programu w szkołach w roku szkolnym 2012/2013.
Program realizowano w 8 szkołach gimnazjalnych i 11 szkołach podstawowych. Metodą projektu - w 3 szkołach W ramach przedmiotów nauczania – w 16 szkołach

17 Realizacja programu w szkołach w roku szkolnym 2012/2013.
Szkoły w których realizowano program metodą projektu: Zespół Szkół Samorządowych w Krynkach - projekt pt. „Trzymaj formę ” Gimnazjum Nr 1 w Sokółce – projekt pt. „Czy wiesz co jesz ?” Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Integracyjnych w Sokółce – projekt pt. „Żyj zdrowo i bezpiecznie”.

18 Realizacja programu w szkołach w roku szkolnym 2012/2013.
Szkoły, które uczestniczyły we wszystkich edycjach programu: Zespół Integracyjnych w Sokółce Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sokółce Gimnazjum Nr 1 w Sokółce Zespół Szkół w Kuźnicy Zespół Szkół w Janowie Zespół Szkół w Korycinie

19 Realizacja programu w szkołach w roku szkolnym 2012/2013.
Działania i zadania wykonywane przez młodzież w ramach programu Przygotowywanie potraw: sałatek, kanapek, przekąsek i napojów Opracowanie jadłospisów zgodnie z zasadami zbilansowanej diety Konkursy: wiedzy, literackie i plastyczne Układy ćwiczeń aerobowych, tanecznych, siłowych Obliczanie wskaźnika BMI

20 Realizacja programu w szkołach w roku szkolnym 2012/2013.
Działania i zadania wykonywane przez młodzież w ramach programu Układanie haseł promujących zdrowy styl życia Opracowanie książek kucharskich, jadłospisów i tabel kaloryczności różnorodnych produktów Organizowanie zawodów sportowych Odczytywanie i rozumienie etykiet produktów spożywczych Organizowanie wycieczek, rajdów rowerowych

21 Realizacja programu w szkołach:
Szczegóły związane z realizacją programu znajdują się w zamieszczonych na stronie drukach: Informacja o programie Załącznik 1 – informacja z realizacji programu w szkole

22 Migawki ze szkół z roku szkolnego 2012/2013: ZSI w Sokółce – impreza integracyjna „Żyj zdrowo i bezpiecznie” w gospodarstwie agroturystycznym.

23 Gimnazjum Nr 1 w Sokółce – Międzyszkolny turniej wiedzy.

24 Opracowała: Barbara Grynczel


Pobierz ppt "„Trzymaj Formę!” To program edukacyjny promujący zdrowy styl życia oparty na prawidłowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Odżywianie jest jednym z istotniejszych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google