Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowy tryb życia Na czym to polega?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowy tryb życia Na czym to polega?."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowy tryb życia Na czym to polega?

2 Każdy z nas wie, że warunkiem utrzymania dobrego samopoczucia jest zdrowie. Nie tylko dotyczy ono aspektu fizycznego, ale także społecznego i psychicznego. Podświadomie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowie jest czymś wyjątkowo ważnym.

3 Co to jest „zdrowie”? Zdrowie – stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności. Wyróżnia się: Zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jego układów i narządów; Zdrowie psychiczne Zdrowie emocjonalne – zdolność do rozpoznawania emocji, wyrażania ich w odpowiedni sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem, lękiem, depresją, agresją, Zdrowie umysłowe – zdolność do logicznego, jasnego myślenia; Zdrowie społeczne – zdolność do nawiązywania, podtrzymywania i rozwijania prawidłowych relacji z innymi ludźmi; Zdrowie duchowe – u niektórych ludzi związane z wierzeniami i praktykami religijnymi, u innych osobisty zbiór zasad, zachowań i sposobów osiągania wewnętrznego spokoju i równowagi

4 Zdrowe odżywianie

5 Co to jest „zdrowe odżywianie”?
Zdrowy tryb życia to oczywiście odpowiednie odżywianie. Nie oznacza to jednak, że raz na jakiś czas nie możemy sobie pozwolić na pizzę, kebab czy tłuste mięso z grilla. Chodzi o to, by fast foody, potrawy przygotowywane na tłuszczu i wysoko przetworzone nie stanowiły podstawy naszej diety. W naszym codziennym żywieniu nie powinno zabraknąć warzyw i owoców.

6 Piramida zdrowego żywienia

7 Podstawowe zasady zdrowego żywienia
Każdy wie, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Oto kilka jego zasad: Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii). Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem. Mięso spożywaj z umiarem. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy. Ograniczaj spożycie soli. Pij wystarczającą ilość wody. Nie pij alkoholu.

8

9 Wskaźnik masy ciała(BMI)
Złe odżywianie może spowodować wzrost tkanki tłuszczowej. Zmagazynowana w organiźmie może zaburzyć działanie organów wewnętrznych, przyczyniając się do powstawania wielu poważnych schorzeń. Można zapobiec wielu chorobom sprawdzając swoje BMI. Wskaźnik masy ciała to stosunek masy ciała do wzrostu podniesionego do kwadratu czyli BMI = masa ciała (kg)/wzrost^2 (m). Zakresy BMI: Norma ( ,9) Nadwaga ( ,9) Otyłość I stopnia ( ,9) Otyłość II stopnia ( ,9) Otyłość III stopnia (> 40)

10 Utrzymanie prawidłowej wagi
Prawidłowe utrzymanie wagi ciała jest bardzo ważne nie tylko dla naszego samopoczucia, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Nadwaga lub niedowaga bardzo często mogą spowodować wystąpienie takich chorób jak cukrzyca czy też choroby układu krwionośnego. Aby utrzymać prawidłową wagę konieczne jest przestrzeganie diety bogatej w składniki odżywcze oraz aktywność fizyczna.

11 Skutki nadwagi Choroby stawów Bóle krzyża Cukrzyca typu 2 Miażdżyca
Choroba wieńcowa Nadciśnienie tętnicze Zaburzenia miesiączkowania Żylaki Obrzęki i cellulit Zespół bezdechu sennego Nowotwory Zmniejszona wydolność fizyczna Płaskostopie Skrzywienia kręgosłupa Zaburzenia hormonalne i metaboliczne

12 Skutki niedowagi Częste infekcje wirusowe i bakteryjne
Osłabienie mięśni Skłonności do niegojących się ran i wrzodów Niedotlenienie serca Gruźlica płuc Anemia Rzeszotowienie kości Próchnica zębów Osłabienie wzroku Wypadanie włosów Problemy z płodnością

13 Aktywność fizyczna

14 Aktywność fizyczna Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania pełnego zdrowia. Zgodnie z obowiązującą wiedzą, uważa się, iż najlepsze efekty zdrowotne uzyskuje się uprawiając aktywność fizyczną przez większość, jeśli nie przez wszystkie dni tygodnia. Szereg korzyści przynosi np. energiczny, szybki trzydziestominutowy marsz każdego dnia albo przez większość dni tygodnia. Zalecany czas trwania pojedynczych ćwiczeń wynosi 30 min, jednakże nawet kilka krótkich sesji, aby łącznie osiągnąć 30 min dziennie daje korzystne efekty z punktu widzenia zdrowia człowieka. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież to powinni poświęcać 60 min dziennie na aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności fizycznej (stanowisko American Heart Association, 2005 r.)

15

16 Korzyści wynikające z aktywności fizycznej
Zmniejszenie ryzyka otyłości Zmniejszenie ryzyka chorób serca Obniżenie profilu lipidowego, w tym cholesterolu Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego Wzmocnienie mięśni i kości Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie

17 Sen i odpoczynek

18 Sen i odpoczynek Sen i wypoczynek są jednym z elementów układanki zdrowego trybu życia. Pamiętajmy, że praca to nie wszystko i człowiek musi mieć czas dla siebie, rodziny i przyjaciół. 7 godzin snu to właściwa dawka dla pracującego człowieka.(dla młodzieży 8-10) Nie warto jej zmniejszać na rzecz pracy, imprezowania czy siedzenia przed telewizorem lub komputerem. Tak samo jak o swój sen dbać powinniśmy także o odpoczynek od codzienności. Tutaj wracamy do ruchu – warto połączyć przyjemne z pożytecznym i dla odpoczynku wybrać się na spacer, rower lub pobiegać.

19

20 Lekarze i higiena

21 Jeśli będziemy lekarza odwiedzać regularnie, powiedzmy raz na pół roku i raz na rok czy dwa lata będziemy robić sobie odpowiednie badania, maksymalizujemy szansę uniknięcia poważnych chorób. Wcześniej zdiagnozowane mogą być skutecznie leczone lub ich rozwój może być wyraźnie zahamowany. Czasem może chodzić o kilka lat życia! Nasze ciało nie jest tutaj wyjątkiem. Tak samo jeśli regularnie sprawdzamy samochód, to od czasu do czasu usuwamy drobne usterki. Jeśli natomiast zaniedbujemy diagnostykę i jedziemy do warsztatu dopiero na lawecie, koszt naprawy będzie przeważnie bardzo duży. Auto możemy jednak kupić drugie, ciała i zdrowia już nie. Przy okazji kwestii zdrowotnych warto także wspomnieć o higienie. Nie powinniśmy zapominać o codziennym prysznicu, myciu zębów czy częstym myciu rąk!

22

23 Zachowania niosące ryzyko dla zdrowego trybu życia

24 Zdrowiu szkodzą: Używanie substancji psychoaktywnych Palenie tytoniu
Picie alkoholu Nadmierne spożycie tłuszczy zwierzęcych Nieprzestrzeganie zasad higieny Nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukry

25 Źródła: Wikipedia.pl

26 Prezentację przygotowała uczennica klasy III II PG w Bolesławcu Beata Borysiuk


Pobierz ppt "Zdrowy tryb życia Na czym to polega?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google