Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Licencje, Czyli jak i z czym to się je!. Spis Treści 1. Co to jest licencja?Co to jest licencja? 2. Rodzaje LicencjiRodzaje Licencji 3. Licencja PełnaLicencja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Licencje, Czyli jak i z czym to się je!. Spis Treści 1. Co to jest licencja?Co to jest licencja? 2. Rodzaje LicencjiRodzaje Licencji 3. Licencja PełnaLicencja."— Zapis prezentacji:

1 Licencje, Czyli jak i z czym to się je!

2 Spis Treści 1. Co to jest licencja?Co to jest licencja? 2. Rodzaje LicencjiRodzaje Licencji 3. Licencja PełnaLicencja Pełna 4. Licencja OtwartaLicencja Otwarta 5. Licencja PrzymusowaLicencja Przymusowa 6. Piractwo KomputerowePiractwo Komputerowe 7. Kto walczy z piratami w Polsce Kto walczy z piratami w Polsce 8. Kary za piractwo w Polsce Kary za piractwo w Polsce 9. Biliografia Biliografia

3 Licencja - Co to jest? Licencja - umowa, określająca warunki korzystania z utworu, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskich, może (i często to robi) wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub re- produkowania licencjonowanego utworu.

4 Rodzaje Licencji Wyróżnia się licencje: pełną, wyłączną, niewyłączną, otwartą, przymusową, sublicencje, oraz kilka innych. Lecz pokaże tylko 3 główne rodzaje licencji!

5 Licencja Pełna Zezwolenie uprawnionego do korzystania z prawa przez licencjo-biorcę w tym samym zakresie co uprawniony i jego posiadacz. Przeciwieństwo licencji ograniczonej, która ogranicza zakres korzystania do węższego niż w przypadku licencji pełnej. Aby uzyskać licencje pełną należy zakupić produkt, który taką licencje ma, np. grę.

6 Licencja Otwarta Licencja otwarta jest rodzajem licencji, która bezpośrednio zezwala na kopiowanie oraz modyfikowanie utworu przez wszystkich, bez ograniczeń do poszczególnych osób prawnych lub fizycznych. Licencja otwarta się nie opłaca, więc firmy nakładają licencje pełną..

7 Licencja Przymusowa Licencja przymusowa - w określonych przez prawo wypadkach, odpłatnej licencji niewyłącznej na czas określony na dany patent udzielić może Urząd Patentowy niezależnie od zgody uprawnionego z patentu. Sytuacje te to: Stan zagrożenia bezpieczeństwa Państwa Nadużywanie patentu przez osobę uprawnioną Uniemożliwianie przez uprawnionego zaspokojenia potrzeb rynku krajowego ze względu na istnienie patentów zależnych (wtedy udzielana jest licencja wzajemna)

8 Oznaczenia Licencji

9 Jak działa prawo autorskie?

10 Piractwo Komputerowe Piractwo medialne – potoczne określenie działalności polegającej na nielegalnym kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną (programami komputerowymi, muzyką, filmami itp.) bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat.

11 Kto walczy z piratami w Polsce W Polsce z tzw. PIRATAMI walczy organizacja o nazwie Koalicja Antypiracka. Zajmuje się ona wyszukaniem PRZECIEKU i namierzeniu PIRATA przez adres IP.

12 Kary za piractwo w Polsce Nabywając nielegalnie oprogramowanie musimy być świadomi. Iż uczestniczymy w procederze nielegalnym czyli w piractwie komputerowym. Konsekwencje mogą być bardzo poważne - grzywna, konfiskata sprzętu, wypłata odszkodowań autorom oprogramowania czy nawet kara więzienia. Nieletni (powyżej 13 roku życia) skazywani są do zakładu poprawczego. Nieletni (poniżej 13 roku życia) nie są skazywani, lecz jego prawni opiekunowie. Mogą dostać karę pozbawienia wolności, lub grzywnę i konkwiskate dysku twardego na, którym jest nielegalne oprogramowanie.

13 Bibliografia 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Licencja_(prawo) 2. http://www.uplook.net/piractwo-komputerowe/piractwo- komputerowe-w-polsce 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Licencja_oprogramowania 4. http://www.ceo.org.pl/pl/cyfrowaszkola/news/prawa- autorskie-dowiedz-sie-wiecej


Pobierz ppt "Licencje, Czyli jak i z czym to się je!. Spis Treści 1. Co to jest licencja?Co to jest licencja? 2. Rodzaje LicencjiRodzaje Licencji 3. Licencja PełnaLicencja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google