Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Problemy społeczne i zawodowe informatyki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Problemy społeczne i zawodowe informatyki"— Zapis prezentacji:

1 Problemy społeczne i zawodowe informatyki
Temat prezentacji: Licencje Krzysztof Szałkowski Tomasz Sambor Michał Sikora

2 Plan Prezentacji Co to jest licencja ? Licencja oprogramowania
Klasyfikacja Rygory i wolności licencjobiorców Licencje Creative Commons Organizacja Creative Commons Zastosowanie Rodzaje Polski oddział CC

3 Co to jest licencja ? Licencja (z łac. licet, „jest dozwolone“) dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu jako dobra, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskich, znaku handlowego lub patentu  może (i często to robi) wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub reprodukowania licencjonowanego utworu.

4 Licencja oprogramowania
Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.

5 CRACKING… Crack exploit Keygen Haker Cracking sieciowy
Cracking oprogramowania

6 Rodzaje licencji licencje niewyłączne, Bez oświadczeń pisemnych
licencje wyłączne Wymagające formy pisemnej Sublicencja - ??? licencjobiorca może udzielić dalszej licencji, pod warunkiem wszakże takiego upoważnienia w jego umowie licencyjnej.

7 Licencja Wolnego Oprogramowania
 zezwalająca użytkownikom na modyfikację i redystrybucję zmodyfikowanych wersji oprogramowania TeX X11 BSD (Unix) Artistic Licence 1.0 (Pearl, PHP) GNU Free Documentation License Debian

8 Rodzaje licencji Trial Shareware UWAGA ! ! ! Shareware to sposób dystrybucji a nie licencja Można używać przez z góry ustalony czas Pełni funkcjonalny Po upływie terminu brak działania. Jedyna możliwość to usunięcie z dysku Korzystanie na okres próbny Możliwość zmniejszenia funkcjonalności Limity mają postać „honorową”

9 Freeware… Ciekawostki: Termin został ukuty przez Andrew Fluegelmana
Programy na licencji freeware mogą być nieodpłatnie wykorzystywane, jednak zabrania się czerpania korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie.

10 Demo Zubożona wersja programu, ma zaciekawić i zachęcić do kupna pełnej wersji (Demo - demonstracja) Nieograniczony czas trwania, (Czasem jest to pełna wersja ale o ograniczonym czasie działania) Najczęściej stosowana w celach marketingowych. GRY.

11 Pełna wersja UWAGA ! ! ! Rozprowadzanie programu w innych mediach
Nie ma ograniczeń UWAGA ! ! ! Rozprowadzanie programu w innych mediach (np. w internecie) jest niezgodne z prawem

12 Podział ze względu na miejsce używania
Jednostanowiskowa Grupowa Firmware i Home

13 BOX vs OEM Pojęcia często mylone z rodzajami licencji,
BOX i OEM są to sposoby dystrybucji

14 BOX vs OEM Jak to działa BOX OEM Najdroższa wersja
Odpowiedzialność za działanie ponosi producent Zawiera dodatkowe gadżety (koszulki, kubki, smycze, plakaty itd.) Nie jest dedykowany na sprzęt Tańsza wersja Odpowiedzialność za działanie ponosi dystrybutor Markowane zazwyczaj nie przez producenta Dedykowany na odpowiedni sprzęt

15 GNU Affero General Public License
GPL dla programów uruchamianych po stronie serwera Musi być możliwy wgląd do kodu źródłowego

16 GNU General Public License
Najbardziej popularna licencja Najnowsza wersja nosi numer 3 Zapewnia wgląd do źródła „The GNU GPL does not restrict what people do in software; it just stops them from restricting others.”

17 GNU GPL.. Gwarantowane są 4 wolności: Używania w dowolnym celu
Modyfikacji Rozprzestrzeniania programu oraz kodu Rozprzestrzeniania własnych poprawek Co za tym idzie wolno przy tej licencji np. napisać program łamiący zabezpieczenia DRM i go opublikować w sieci.

18 GNU Lesser GPL Kompromisowa licencja
Kod na licencji GNU LGPL można łączyć z programami na innych licencjach niż GNU GPL Możliwe przejście z LGPL do GPL, żeby nikt nie wykorzystał zmodyfikowanego kodu jako własnościowego

19 BSD Liberalna licencja – zezwala na: Modyfikacje
Rozprzestrzenianie w oryginalnej wersji Rozprzestrzenianie ZMODYFIKOWANEJ wersji Dołączanie kodu BSD do dowolnego programu

20 BSD Dwa warianty licencji:
Nowszy nie zawiera tzw. klauzuli ogłoszeniowej Zabrania się używania bez zgody nazw uniwersytetu Berkeley oraz współpracowników w celu reklamowania produktów pochodnych

21 X11 Zezwala na: Wymaga: Modyfikacje Udostępnianie Odsprzedawanie
Tych samych warunków licencyjnych dla kolejnych wersji Podania informacji o autorze

22 Common Public License Przypomina GNU GPL
Zabrania modyfikacji prowadzących do korzyści finansowych Dozwolone tylko darmowe rozprzestrzenianie zmodyfikowanego kodu

23 Open Source Można przekazywać i odsprzedawać
Wolno modyfikować, ale dopuszcza się warunek integralności kodu źródłowego Nikogo nie wolno wykluczać z grona odbiorców Wolno używać do zastosowań komercyjnych TRZEBA dołączyć kod źródłowy lub go udostępnić

24 Shared Source Odpowiedź Microsoftu na ruch Open Source
Twórca zachowuje kontrolę nad zastosowaniem programu

25 Ciekawostka.. Według szefa organizacji Open Source Initiative, Michaela Tiemanna, 3/5 microsoftowskich licencji Shared Source stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami licencji Open Source

26 Adware Rozpowszechniane za darmo Zawiera reklamy
Zwykle można usunąć reklamy za opłatą Uwaga na programy szpiegujące!

27 Licencje prezentowe.. Donationware Emailware SMSware Postcardware
Beerware 

28

29 Creative Commons Creative Commons jest międzynarodową organizacją non-profit, która oferuje darmowe rozwiązania prawne służące twórcom do zarządzania prawami autorskimi do swoich utworów. Pozwalają one na uzyskanie kompromisu między zachowaniem praw autorskich a dzieleniem się twórczością z innymi.

30 Creative Commons Organizacja powstała w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej założycielem i obecnym przewodniczącym jest Lawrence Lessig. Powołana do życia została głównie z inicjatywy prawników i intelektualistów zaangażowanych w promocję i ochronę wspólnych dóbr i kultury.

31 Creative Commons Polski oddział
Dzisiaj Creative Commons prowadzi swoje oddziały w około 70-ciu krajach. Polski oddział CC działa od 2005 roku. Zespół polskiego oddziału tworzą koordynatorzy Alek Tarkowski, Justyna Hofmokl i Kamil Śliwowski oraz prawnicy Krzysztof Siewicz i Helena Rymar, wraz ze współpracownikami.

32 Creative Commons Polski oddział
Partnerami instytucjonalnymi projektu są obecnie Centrum Cyfrowe Projekt: Polska oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim.

33 Creative Commons Rodzaje licencji
Licencje CC stosowane są do dowolnego utworu objętego ochronie prawa autorskiego, nie są jednak przeznaczone do licencjonowania oprogramowania. Istnieją 4 rodzaje licencji, tj. warunki udostępniania utworów.

34 Creative Commons 1. Uznanie autorstwa
Zezwala się na kopiowanie, rozprowadzanie, przedstawianie i użytkowanie utworu pod warunkiem umieszczenia nazwiska autora pierwowzoru.

35 Creative Commons 2. Użycie niekomercyjne
Zezwala się na kopiowanie, rozprowadzanie, przedstawianie i użytkowanie utworu tylko w celach niekomercyjnych.

36 Creative Commons 3. Bez utworów zależnych
Zezwala się na kopiowanie, rozprowadzanie i przedstawianie utworu jedynie w jego oryginalnej treści.

37 Creative Commons 4. Na tych samych warunkach
Zezwala się na kopiowanie, rozprowadzanie, użytkowanie i przedstawianie utworów zależnych wyłącznie na tej samej licencji, co utwór oryginalny.

38 Creative Commons Każda z licencji składa się z trzech warstw. Jest to:
Tekst Prawny Przystępne Podsumowanie – czytelne dla każdego z użytkowników Wersja czytelna dla komputerów, czyli licencja wpisana w format, które oprogramowanie może zrozumieć.

39 Creative Commons Poza wyżej wymienionymi licencjami istnieje również oświadczenie CC0. Autor podpisując je zrzeka się wszelkich praw autorskich do danego dzieła, jakich można się zrzec w danym państwie.

40 Creative Commons Ideą podpisania takiego orzeczenia jest oddanie dzieła domenie publicznej. Po podpisaniu CC0, każdy może w dowolny sposób korzystać z danego utworu.

41 Creative Commons Istnieją również dodatkowe licencje takie jak:
Sampling – która zezwala na samplowanie i tworzenie remiksów utworów muzycznych. Licencja Sampling ze znakiem + zezwala na samplowanie do celów komercyjnych, z kolei wersja Sampling Noncommercial+ pozwala tylko na samplowanie w celach niekomercyjnych.

42 Źródła: http://www.gnu.org/licenses/gpl.html http://en.wikipedia.org
dele-licencjonowania-oprogramowania licencji-wyjasnienie-pojec-typow-licencji-na- programy-i-gry-komputerowe-25.html

43 Źródła: http://en.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons

44 Dziękujemy za uwagę..


Pobierz ppt "Problemy społeczne i zawodowe informatyki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google