Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LICENCJE OPROGRAMOWANIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LICENCJE OPROGRAMOWANIA"— Zapis prezentacji:

1 LICENCJE OPROGRAMOWANIA

2 Licencja (angielskie licence), w odniesieniu do oprogramowania regulacja prawna określająca warunki jego użytkowania i zasady odpłatności. Praktykuje się kilka rodzajów licencji określających zakres użytkowania oprogramowania i warunki uiszczania za nie opłaty. (angielskie licence), w odniesieniu do oprogramowania regulacja prawna określająca warunki jego użytkowania i zasady odpłatności. Praktykuje sie kilka rodzajów licencji określających zakres użytkowania oprogramowania i warunki uiszczania za nie opłaty.

3 Prawo autorskie zajmuje się ochroną twórczych produktów naszego intelektu, takich jak utwory muzyczne, programy komputerowe, utwory literackie, plastyczne i inne. Prawo autorskie chroni prawa twórców do ich utworów, w tym do wydania ich w określonej formie (np. na płytach CD, DVD, dyskietkach). Kwestiami związanymi z obrotem nośnikami, na których są zapisane dzieła, zajmuje się natomiast prawo cywilne.

4 OEM- Licencja OEM jest formą licencjonowania oprogramowania Microsoft wyłącznie na system komputerowy, na którym zostało oryginalnie zainstalowane. Nie ma możliwości przeniesienia oprogramowania na inny komputer. Najczęściej takie oprogramowanie jest zainstalowane fabrycznie na nowych komputerach.

5 Freeware – jest licencją, która umożliwia nieodpłatne rozprowadzanie oprogramowania. Programy typu freeware można rozpowszechniać, (nagrywać znajomym na płytę lub umieszczać na stronie WWW) lecz przy rozprowadzaniu nie można czerpać korzyści majątkowych.

6 Shareware - to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników. Czasami po okresie próbnym (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień (Limit uruchomień) za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego. Czasami producent oprogramowania wydaje jedną wersję na licencji shareware a drugą (zazwyczaj z ograniczeniami, np. z blokadą dostępu do niektórych funkcji) na licencji freeware.

7 Demo - celowo zubożona przez autorów wersja programu, która jest udostępniana za darmo (np. poprzez internet). Taki zabieg marketingowy ma na celu wzbudzić zainteresowanie danym produktem - najczęściej grą komputerową. Istnieją trzy rodzaje oprogramowania demo: prezentacja pozwalająca jedynie oglądać przygotowane przez autorów możliwosci programu lub komputera (np. w dziedzinie jakości grafiki, jaką może wyswietlać, czy szybkości animacji - tzw. rolling demo), wersja interaktywna pozbawiona pewnych funkcji w stosunku do pełnej wersji oprogramowania. 

8 Trial (z ang. próba) – rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program ). Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego. Zazwyczaj wersje próbne rozprowadzane są na tej licencji.

9 Adware - jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy. REKLAMA Wydawca oprogramowania zarabia na reklamach. Takim programem jest np.

10 Cardware Programy tego typu są bezpłatne, lecz użytkownik chcąc legalnie korzystać z programu, musi przysłać autorowi kartkę pocztową.


Pobierz ppt "LICENCJE OPROGRAMOWANIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google