Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Technologia informacyjna, a prawo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Technologia informacyjna, a prawo."— Zapis prezentacji:

1 Technologia informacyjna, a prawo.
Przygotował: Piotr Sołtysiak klasa 1a

2 Prawo autorskie Prawo autorskie zajmuje się zagadnieniami związanymi z utworami i ich ochroną, uprawnieniami przysługującymi twórcy oraz zasadami udzielania licencji. Prawo autorskie jest szczegółowo uregulowane w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

3 Piractwo komputerowe Piractwo komputerowe to działalność polegająca na łamaniu prawa autorskiego poprzez nielegalne kopiowanie i posługiwanie się własnością intelektualną bez zgody autora lub producenta utworu i bez uiszczenia odpowiednich opłat. (Wikipedia)

4

5 Licencja na oprogramowanie
To umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.

6 Rodzaje licencji oprogramowania:
Adware APSL (Apple Public Source License) Licencja BSD CDDL (Common Development and Distribution License) CPL (Common Public License) Freeware GNU GPL (GNU General Public License) IDPL (Initial Developer's Public License) IPL (InterBase Public License) GNU LGPL (GNU Lesser General Public License) Licencja Artystyczna (Twórcza, Artistic License) Licencja X11 (MIT) MPL (Mozilla Public License) NPL (Netscape Public License) Postcardware (cardware) Shared source Shareware SMSware Abandonware Donationware Public domain (PD)

7 Ważniejsze licencje: Adware - pojęcie to można rozumieć jako rodzaj (i typ) licencji oprogramowania (zazwyczaj zamkniętego). Rozumiane w tym sensie Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawiera funkcję wyświetlającą reklamy, zwykle w postaci banerów reklamowych. Wydawca oprogramowania zarabia właśnie na tych reklamach. Freeware to licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Termin freeware bywa również używany jako synonim oprogramowania objętego tą licencją. Shareware to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat, ale z pewnymi ograniczeniami, do wypróbowania przez użytkowników. Czasami po okresie próbnym (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień (Limit uruchomień) za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego.

8 Co nie podlega prawu autorskiemu?
Nie podlegają prawu autorskiemu proste informacje prasowe m. in.: • Informacje o wypadkach, • Prognoza pogody, • Kursy walut, • Program radiowy i telewizyjny, • Repertuar kin, teatrów, • Proste ogłoszenia i komunikaty, • Ustawy rządowe.

9 Co grozi za naruszenie praw autorskich do programu lub strony WWW?
W razie złamania praw autorskich można żądać od osoby, która to uczyniła: • Wykasowania z serwera ukradzionych treści, • Wydania uzyskanych korzyści materialnych, albo zapłacenie podwójnej wartości stosownego wynagrodzenia, czyli podwójnej ceny naszego programu, jeżeli ktoś nielegalnie go skopiował, • Wynagrodzenia za krzywdę moralną, • Domagać się skonfiskowania sprzętu, który przyczynił się do kradzieży (komputer)

10 KONIEC Wszelkie materiały czerpałem z:
wikipedia.pl Wszelkie prawa zastrzeżone


Pobierz ppt "Technologia informacyjna, a prawo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google