Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Technika biurowa mgr Paweł Dąbrowski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Technika biurowa mgr Paweł Dąbrowski"— Zapis prezentacji:

1 1 Technika biurowa mgr Paweł Dąbrowski pdabrow@wspiz.edu.pl

2 2 Nielegalne oprogramowanie w biurach Stopa piractwa biurowego w Europie – ok. 35% (maj 2007 r.); Stopa piractwa biurowego w Europie – ok. 35% (maj 2007 r.); Stopa piractwa biurowego w Polsce – ok. 58% (maj 2007 r.); Stopa piractwa biurowego w Polsce – ok. 58% (maj 2007 r.);

3 3 Sankcje (…) Z informacji operacyjnych uzyskanych przez policjantów wynikało, że w tej firmie użytkowane jest nielegalne oprogramowanie. Przypuszczenia potwierdziły się. Właściciel firmy Robert D. (45 lat) w ostatniej chwili próbował jeszcze wyłączyć działający komputer. W trakcie kontroli okazało się, że na dwóch komputerach użytkowanych w biurze firmy zainstalowano pirackie wersje systemów operacyjnych i pakietów biurowych. Wartość nielegalnego oprogramowania oszacowana została na 12 tys. zł. Jak informuje Policja, właścicielowi firmy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

4 4 Nielegalne oprogramowanie w biurach Średnia wysokość kary poniesionej przez firmy, w których ujawniono nielegalnego oprogramowanie, w Europie, w 2006 r. wyniosła 20.000 USD. Średnia wysokość kary poniesionej przez firmy, w których ujawniono nielegalnego oprogramowanie, w Europie, w 2006 r. wyniosła 20.000 USD. W 2006 r. jedna z polskich firm architektonicznych została zobowiązana do zapłaty równowartości 50.000 USD; W 2006 r. jedna z polskich firm architektonicznych została zobowiązana do zapłaty równowartości 50.000 USD; Najwyższe dotąd odszkodowanie w Polsce wyniosło ok. 500.000 PLN. Najwyższe dotąd odszkodowanie w Polsce wyniosło ok. 500.000 PLN.

5 5 Nielegalne oprogramowanie w biurach - zagrożenia Postępowanie karne; Postępowanie karne; Kary finansowe; Kary finansowe; Zwiększone ryzyko ataku wirusów; Zwiększone ryzyko ataku wirusów; Brak aktualizacji oprogramowania (?). Brak aktualizacji oprogramowania (?).

6 6 Wolne oprogramowanie wolność uruchamiania programu w dowolnym celu; wolność uruchamiania programu w dowolnym celu; wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb; wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb; wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu; wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu; wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność. wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność.

7 7 Historia Do końca lat 70. – era wolnego oprogramowania; Do końca lat 70. – era wolnego oprogramowania; Od końca lat 70. – pojawiają się programy objęte prawem autorskim; Od końca lat 70. – pojawiają się programy objęte prawem autorskim; Początek lat 80. – UNIX komercjalizuje się i blokuje swój kod źródłowy; Początek lat 80. – UNIX komercjalizuje się i blokuje swój kod źródłowy; 1983 – początek GNU; 1983 – początek GNU; Początek lat 90. – powstaje LINUX. Początek lat 90. – powstaje LINUX.

8 8 Argumenty przeciwko wolnemu oprogramowaniu Nikt nie będzie używał darmowego GNU, bo oznacza to brak jakiejkolwiek pomocy technicznej Trzeba pobierać opłaty za program, żeby mieć za co zapewnić pomoc techniczną Nie da się dotrzeć do wielu ludzi bez reklamy, a żeby mieć na nią środki, trzeba pobierać opłaty za program Moja firma potrzebuje objętego restrykcyjną licencją systemu operacyjnego, żeby mieć przewagę nad konkurencją Czy programiści nie będą głodować?


Pobierz ppt "1 Technika biurowa mgr Paweł Dąbrowski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google