Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Władza ustawodawcza i wykonawcza w polsce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Władza ustawodawcza i wykonawcza w polsce."— Zapis prezentacji:

1 Władza ustawodawcza i wykonawcza w polsce.
Patryk Struski

2 Władza ustawodawcza w Polsce

3 W skład Sejmu wchodzi 460 posłów, którzy są wybierani w toku pięcioprzymiotnikowych wyborów (powszechnych, tajnych, równych, proporcjonalnych i bezpośrednich). Kandydatem do Sejmu, może być każdy obywatel polski, który ukończył 21 rok życia. Kadencja Sejmu trwa przez cztery lata.

4 Senat składa się natomiast ze 100 senatorów, wybranych w wyborach powszechnych, tajnych i bezpośrednich. Kandydat na stanowisko senatora Rzeczpospolitej, winien mieć 30 lat i pełnię praw obywatelskich.

5 Skrócenie kadencji Sejmu i Senatu, może nastąpić wówczas, gdy:
Sejm samodzielnie podejmie taką uchwałę, ale tylko w obecności 2/3 głosów, wszystkich posłów Decyzją prezydenta, jeżeli nowy rząd, trzykrotnie nie otrzymałby od Sejmu votum zaufania Decyzją prezydenta, jeżeli nie w ciągu czterech miesięcy, nie zapadłaby decyzja o przegłosowaniu ustawy budżetowej

6 Władza wykonawcza w polsce
Organami władzy wykonawczej w Polsce są: -prezydent -rząd

7 Prezydent Jest on wybierany w wyborach powszechnych, a zatem ma możliwość powoływania się na bezpośredni mandat narodu. Zgodnie z konstytucją urząd prezydenta to najwyższy urząd w państwie polskim. Do tej pory w Polsce w wolnych wyborach wybrano sześciu prezydentów. Byli to kolejno: G. Narutowicz, S. Wojciechowski, I. Mościcki, L. Wałęsa, A. Kwaśniewski (piastował urząd prezydenta dwukrotnie),L. Kaczyński oraz Bronisław Komorowski.

8 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pełni rolę głowy państwa oraz rolę głównego przedstawiciela państwa na forum międzynarodowym

9


Pobierz ppt "Władza ustawodawcza i wykonawcza w polsce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google