Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HIERARCHIA AKTÓW PRAWNYCH. Akty prawne Są to akty powstające w wyniku tworzenia prawa. Posiadają swoją własną hierarchię i są uporządkowane w taki sposób,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HIERARCHIA AKTÓW PRAWNYCH. Akty prawne Są to akty powstające w wyniku tworzenia prawa. Posiadają swoją własną hierarchię i są uporządkowane w taki sposób,"— Zapis prezentacji:

1 HIERARCHIA AKTÓW PRAWNYCH

2 Akty prawne Są to akty powstające w wyniku tworzenia prawa. Posiadają swoją własną hierarchię i są uporządkowane w taki sposób, aby każdy akt znajdujący się w niższym rzędzie musiał być zgodny z aktem znajdującym się w wyższym rzędzie.

3 Hierarchia aktów prawnych Akty wewnętrzne Akty wykonawcze Ratyfikowane umowy międzynarodowe Akty prawne równe ustawie Ustawa Konstytucja

4 Pojęcia aktów prawnych Konstytucja – zawiera przepisy o ustroju państwa, jego władzy oraz prawach i obowiązkach obywateli. Konstytucja – zawiera przepisy o ustroju państwa, jego władzy oraz prawach i obowiązkach obywateli. Ustawa – akt prawny, który wchodzi w życie w momencie, kiedy zostanie uchwalony przez parlament danego państwa. Ustawa – akt prawny, który wchodzi w życie w momencie, kiedy zostanie uchwalony przez parlament danego państwa. Akty prawne o mocy równej ustawie – akty, wchodzące w życie w momencie, kiedy zostaną uchwalone przez dany organ, nie będący parlamentem. Akty prawne o mocy równej ustawie – akty, wchodzące w życie w momencie, kiedy zostaną uchwalone przez dany organ, nie będący parlamentem.

5 Pojęcia aktów prawnych Ratyfikowane umowy międzynarodowe – akty prawne regulujące stosunki między danymi państwami na płaszczyźnie stosunków międzynarodowych. Ratyfikowane umowy międzynarodowe – akty prawne regulujące stosunki między danymi państwami na płaszczyźnie stosunków międzynarodowych. Akty wykonawcze – akty stanowione na mocy ustawy, która powstała wcześniej. Akty wykonawcze – akty stanowione na mocy ustawy, która powstała wcześniej. Akty wewnętrzne – skierowane do jednostek administracyjnych w państwie; są ograniczone w swoim działaniu. Akty wewnętrzne – skierowane do jednostek administracyjnych w państwie; są ograniczone w swoim działaniu.

6 Rodzaje aktów RODZAJE AKTÓW Akty wykonawcze Akty wewnętrznie wiążące Akty wewnętrzne


Pobierz ppt "HIERARCHIA AKTÓW PRAWNYCH. Akty prawne Są to akty powstające w wyniku tworzenia prawa. Posiadają swoją własną hierarchię i są uporządkowane w taki sposób,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google