Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia telefonu komórkowego jest stosunkowo krótka. Za pierwszy prawdziwie przenośny telefon uznaje się Motorolę DynaTAC, która została zaprezentowana.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia telefonu komórkowego jest stosunkowo krótka. Za pierwszy prawdziwie przenośny telefon uznaje się Motorolę DynaTAC, która została zaprezentowana."— Zapis prezentacji:

1 Historia telefonu komórkowego jest stosunkowo krótka. Za pierwszy prawdziwie przenośny telefon uznaje się Motorolę DynaTAC, która została zaprezentowana w 1973 roku, a na rynek trafiła dopiero 10 lat później. Jak zatem przez setki lat ludzie radzili sobie ludzie bez tej formy komunikacji? Jak kiedyś radzono sobie bez telefonu komórkowego

2 Prehistoria - sygnały dźwiękowe Prehistoria - sygnały dźwiękowe Już ludzie pierwotni szukali sposobu na komunikowanie się ze sobą na odległość. W okresie kredy jaskiniowcy porozumiewali przesyłając informacje poprzez sygnały dźwiękowe. Metoda ta polegała na rytmicznym wybijaniu dźwięków na specjalnych bębnach lub kamieniach. Wiele podobnych sposobów stosowanych jest do dzisiaj, np. przez niektóre plemiona afrykańskie, przeważnie podczas działań wojennych.

3 Znaki dymne W XII wieku zaczęto porozumiewać się za pomocą ognisk i koców. Tę prymitywną metodę stosowali Indianie, wysyłając do siebie znaki w postaci chmur dymu. Te z kolei miały różną wielkość i częstotliwość wznoszenia, stąd możliwe było odczytanie różnych słów. Zaletą sygnałów dymnych było to, że były widoczne nawet z kilku kilometrów, niestety wiatr mógł skutecznie zakłócić komunikację. Metoda ta była później wykorzystywana przez wojska amerykańskie podczas wojny secesyjnej

4 Gołąb pocztowy Gołąb pocztowy posiada zdolność powracania do gołębnika nawet z bardzo dużych odległości. Ich praktyczne zastosowanie do przesyłania wiadomości znane jest ze starożytnej Persji i Egiptu. Wykorzystywano je również w czasie I wojny światowej. Gołębie pocztowe były także narzędziem w potężnej manipulacji papierami skarbowymi w Londynie. Słynna rodzina Rotschildów właśnie dzięki takiemu systemowi komunikacji wykorzystała wiadomości o wyniku bitwy pod Waterloo.

5 Sygnalizacja flagowa Pierwszy zaawansowany system komunikacji W 1647 roku po raz pierwszy zastosowany zostaje zaawansowany system sygnalizacji flagowej.

6 Telegraf optyczny Okres wojen sprzyjał rozwojowi systemów komunikacji. w 1794 roku opracowano pierwszy telegraf optyczny. Linie optyczne łączyły odcinki liczące kilkaset kilometrów.

7 Telegraf Era telekomunikacyjna Wynalezienie telegrafu rozpoczęło erę telekomunikacyjną. Za jej początek uważa się 24 maja 1844 roku, kiedy to po raz pierwszy linia telegraficzna połączyła oddzielone od siebie o 60 km miasta: Waszyngton i Baltimore. Pozwoliła ona na rozegranie partii szachów. W 1848 roku zbudowano najdłuższą linię telegrafu elektrycznego w Europie. Łączyła ona Berlin z Frankfurtem i miała długość 500 km. Trzy lata później pierwszy podmorski kabel telegraficzny łączy Anglię i Francję. W 1858 roku automatyczny telegraf z czytnikiem i rysikiem osiąga prędkość 400 słów na minutę. W tym roku poprowadzono również pierwszą linię telegraficzną po dnie Atlantyku, którą wysłano pierwszy w historii telegram pomiędzy Europą i Ameryką.

8 Pierwszy telefon? W 1876 odbyła się historyczna rozmowa telefoniczna - Bell mówi przez słuchawkę do swego asystenta "Panie Watson, proszę tutaj przyjść, potrzebuję pana". Co ciekawe, telefonu wcale nie wynalazł Alexander Graham Bell lecz Antonio Meucci - nie było go jednak stać na opłacenie patentu.

9 Radiotelegraf Pod koniec XIX wieku Gugliemo Marconi zbudował radiotelegraf, który w roku 1897 pozwolił uzyskać łączność radiową na odległość 5 km. W 1901 roku Marconi wysyła sygnał radiowy przez Atlantyk, by rok później odbyła się pierwsza transmisja radiowa ludzkiego głosu.

10 Pierwsza rozmowa przez komórkę Dopiero w 1973 roku została przeprowadzona pierwsza rozmowa za pośrednictwem telefonu komórkowego. Dr. Martin Cooper z Motoroli zadzwonił z prototypowego urządzenia, do szefa Bell Labs, Dr. Engela. Choć nie wiadomo co było tematem tamtej rozmowy, z pewnością Englowi nie było do śmiechu - właśnie przegrał w technologicznym wyścigu. Cena - 4 tys. dolarow (1983) Waga – 3 kg Czas rozmowy – 30 min Został zaprezentowany na specjalnym pokazie w Nowym Jorku 3 kwietnia 1973 przez Motorolę, jednak został dopuszczony do użytku dopiero dziesięć lat później – 21 sierpnia 1983. Aby Motorola DynaTAC mogła pojawić się na rynku producent potrzebował zgody od amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji (FCC). Kosztował wtedy 3 995 dolarów, a bateria wystarczała na pół godziny rozmowy, zaś maksymalny czas czuwania wynosił osiem godzin. W dniu premiery, przed sklepem w którym sprzedawano te telefony ustawiła się długa kolejka ludzi chcących kupić urządzenie[3]. Możliwość dzwonienia przez ten telefon była możliwa tylko w centrum Chicago. Jednakże pierwszą (testową) rozmowę przez sprzęt zrealizowano z centrum Nowego Jorku

11 Telefony komórkowe dziś Zapewne część z nas może się przyznać, że jest więźniem "komórki". Jeśli zapomnimy zabrać telefonu, mamy nieodparte wrażenie, że na pewno dzwoniło do mnie milion osób. Jednocześnie, właśnie w chwilach, kiedy nie mamy przy sobie telefonu dociera do nas, jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni.

12 Autor: Zdzisław Jamróz Bibliografia: Prezentacja wykonana na podstawie artykułu Jak kiedyś radzono sobie bez telefonu komórkowego http://tech.wp.pl/gid,13599523,img,13600062,page,2,title,Jak-kiedys- radzono-sobie-bez-telefonu-komorkowego,galeria.html


Pobierz ppt "Historia telefonu komórkowego jest stosunkowo krótka. Za pierwszy prawdziwie przenośny telefon uznaje się Motorolę DynaTAC, która została zaprezentowana."

Podobne prezentacje


Reklamy Google