Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Karolina Jasnosz.  Czasy, kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić.  Czasy, kiedy człowiek już mówił.  Powstanie pisma.  Narzędzia do pisania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Karolina Jasnosz.  Czasy, kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić.  Czasy, kiedy człowiek już mówił.  Powstanie pisma.  Narzędzia do pisania."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Karolina Jasnosz

2  Czasy, kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić.  Czasy, kiedy człowiek już mówił.  Powstanie pisma.  Narzędzia do pisania.  Od elektryczności do czasów komputerów - sposoby komunikacji na odległość po wynalezieniu elektryczności.  Komputery i czasy współczesne - sposoby komunikacji na odległość w czasach współczesnych.

3 Komunikowano się przy pomocy głosu, bądź sygnałów migowych. Komunikaty rozumiała jedynie grupa żyjących ze sobą praludzi. Na odległości większe niż kilometr komunikacja była praktycznie niemożliwa.

4 Niedoskonałości mowy prowadziły do prób stworzenia lepszego sposobu przekazywania i przechowywania informacji. Powoli następowała ewolucja od rysowania do pisania. W starożytnym Egipcie oraz w dawnej Grecji pojęcia pisania i rysowania były jednoznaczne.

5 Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Zamknięty zbiór symboli, wyrażających dźwięki fonetyczne bądź pojęcia, umożliwił przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił ‘graficzny zapis mowy’.

6  Używano kamiennych rylców i organicznych farb nakładanych na kamienne płaszczyzny, glinianych tabliczek, później utwardzanych przez wypalanie.  Kolejnym przełomowym etapem w rozwoju technik pisania był papirus i papier.  Znaczącym wynalazkiem była bez wątpienia prasa drukarska.  Znaczącym dla rozwoju pisma wynalazkiem XIX wieku jest indywidualna maszyna do pisania.

7 Pierwszą metodą komunikacji na odległość opracowaną już w starożytności była poczta. Podróżowała ona różnymi sposobami - od gołębi pocztowych, kurierów na koniach i psich zaprzęgach, po balony, statki i łodzie podwodne, kolej, samochody i samoloty.

8 Pierwszy elektryczny telegraf zbudowany został w 1837 roku przez angielskiego fizyka i wynalazcę, Sir Charlesa Wheatstone'a. Jako wynalazcę telegrafu często jest podawany Samuel Morse (1791-1872). To jemu przypisuje się popularyzację telegrafu, bo stworzył realny, łatwy do opanowania alfabet, który może być przekazany za pomocą telegrafu.

9 Już w XVII w. ludzie opatentowali przesyłanie głosu za pośrednictwem metalowego przewodu. Natomiast prekursorem telefonii bezprzewodowej były wynalazki Mikołaja Tesli z końca XIX wieku. Od lat 90. popularne stały się telefony komórkowe. Modele najnowszej generacji są w stanie przesyłać także m.in. wiadomości graficzne, pliki komputerowe, a także łączyć się z Internetem.

10 W dwudziestym wieku popularnym dodatkiem do telefonu był fax, oparty na wynalazku Rudolfa Hella z 1929 roku. Popularność faksów osiągnęła szczyt w latach 80. tego wieku, wraz ze spadkiem ich cen, jednak już od następnej dekady widać zmierzch tej technologii na rzecz komputerów i Internetu.

11 Przez długi czas sposoby komunikacji używane przez komputer (karty perforowane, taśmy magnetyczne, wydruki) nie miały dużego znaczenia dla rozwoju technik komunikacji międzyludzkich. Znaczenie komputerów dla komunikacji gwałtownie wzrosło w drugiej połowie dwudziestego wieku, wraz z rozwojem sieci komputerowych.

12 Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji. Umożliwiła ona rozwój wielu form komunikacji, m.in. rozmowy w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem komunikatorów i czatów, uczestniczenie w dyskusjach na forum i grupie dyskusyjnej oraz prowadzenie darmowych rozmów głosowych.

13 Poczta elektroniczna przypomina pocztę tradycyjną. Zaadresowany list przekazywany jest do serwera pocztowego, który dostarczy go adresatowi. Do listu można dołączyć pliki w postaci załączników. Załącznikiem może być plik graficzny, tekstowy, muzyczny lub animacja.

14 Dziękuję za uwagę Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Autor: Karolina Jasnosz.  Czasy, kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić.  Czasy, kiedy człowiek już mówił.  Powstanie pisma.  Narzędzia do pisania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google