Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia telefonów komórkowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia telefonów komórkowych"— Zapis prezentacji:

1 Historia telefonów komórkowych
Prezentację wykonał Daniel Nowicki Historia telefonów komórkowych

2 Krótko i zwięźle… W 1956 roku firma Ericsson wprowadziła pierwszy telefon bezprzewodowy (o wadze 40 kg i wielkości walizki; gabaryty komórki szły na równi z ceną, która równała się wartości samochodu dobrej marki).

3 Krótko i zwięźle… 3 kwietnia 1973 r. dr Martin Cooper wykonał pierwszą rozmowę przez telefon komórkowy, co miało miejsce w Nowym Jorku. Ten wynalazek niewątpliwie zrewolucjonizował sposób komunikacji międzyludzkiej.

4 Krótko i zwięźle… Pierwszym operatorem sieci telefonii komórkowej był Sztokholm. Sieć ta miała zasięg działania 30 km i 100 abonentów. W miarę postępu technologicznego zarówno wymiary jak i ceny telefonów komórkowych ulegały znacznemu obniżaniu.

5 Jak wyglądały pierwsze telefony?
Motorola DynaTAC (1985) Martin Cooper, zwany ojcem telefonii komórkowej, trzyma Motorolę DynaTAC

6 Ewolucja teleonii komókowej
Lata osiemdziesiąte Rok 2005

7 Krótko i zwięźle… 16 września 1975 Motorola otrzymała patent o numerze na rozwiązanie nazwane "Radio telephone system". 21 sierpnia 1983 pierwszy komercyjny telefon komórkowy (DynaTAC 8000X) został dopuszczony do sprzedaży przez Federalną Komisję Łączności (FCC).

8 W końcu w Polsce… W Polsce pierwszym operatorem telefonii komórkowej systemu NMT została firma Centertel w roku 1991 z połączenia Telekomunikacji Polskiej S.A. oraz francuskiego potentata telekomunikacyjnego France Telekom Mobiles International;

9 W końcu w Polsce… Sieć rozwijała się na początku dosyć dynamicznie osiągając liczbę abonentów około 250 tyś. Jednak po wprowadzeniu systemów cyfrowych (GSM 900 i DCS 1800) część abonentów zrezygnowała z usług tej sieci i przeszła do sieci konkurencyjnych. Spółka Centertel otrzymała koncesję na sieć DCS 1800 a w roku 1999 na sieć GSM 900.

10 „Trochę” później… Pierwszy SMS został wysłany 3 grudnia 1992 r. przez inżyniera Neil’a Papworth’a, który przesłał na telefon komórkowy życzenia świąteczne do swoich kolegów z firmy Vodafone. W lipcu 1999 r. 23-letni James Winsoar jako pierwszy stworzył logo i dzwonki do telefonu komórkowego, a te grafiki i melodyjki dostępne były początkowo tylko dla telefonów Nokia.

11 „Trochę” później…

12 Niedawno… W telefonach komórkowych pojawia się możliwość połączenia z Internetem, aparatem telefonicznym można nawet robić zdjęcia, wprowadzono dotykowe ekrany. Możliwości jest coraz więcej, pojawiają się nowe wynalazki.

13 Niedawno…

14 Niedawno…

15 …2050…? Co jeszcze nas czeka? Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Historia telefonów komórkowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google