Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji na odległość bliską i daleką.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji na odległość bliską i daleką."— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji na odległość bliską i daleką.
wykonała: Imburska Aleksandra

2 Prehistoria - sygnały dźwiękowe
Już ludzie pierwotni szukali sposobu na komunikowanie się ze sobą na odległość. W okresie kredy jaskiniowcy porozumiewali przesyłając informacje poprzez sygnały dźwiękowe. Metoda ta polegała na rytmicznym wybijaniu dźwięków na specjalnych bębnach lub kamieniach. Wiele podobnych sposobów stosowanych jest do dzisiaj, np. przez niektóre plemiona afrykańskie, przeważnie podczas działań wojennych

3 Sygnały dymne W XII wieku zaczęto porozumiewać się za pomocą ognisk i koców. Tę prymitywną metodę stosowali Indianie, wysyłając do siebie znaki w postaci chmur dymu. Te z kolei miały różną wielkość i częstotliwość wznoszenia, stąd możliwe było odczytanie różnych słów. Zaletą sygnałów dymnych było to, że były widoczne nawet z kilku kilometrów, niestety wiatr mógł skutecznie zakłócić komunikację. Metoda ta była później wykorzystywana przez wojska amerykańskie podczas wojny secesyjnej.

4 Gołąb pocztowy Gołąb pocztowy posiada zdolność powracania do gołębnika nawet z bardzo dużych odległości. Ich praktyczne zastosowanie do przesyłania wiadomości znane jest ze starożytnej Persji i Egiptu. Wykorzystywano je również w czasie I wojny światowej. Gołębie pocztowe były także narzędziem w potężnej manipulacji papierami skarbowymi w Londynie. Słynna rodzina Rothschildów właśnie dzięki takiemu systemowi komunikacji wykorzystała wiadomości o wyniku bitwy pod Waterloo.

5 Elektryczność Tales z Miletu w 550 r. p.n.e. zauważył, że potarty bursztyn przyciąga skrawki niektórych materiałów. Od tegoż bursztynu – po grecku “elektron” – powstała nazwa zjawiska, jakim jest elektryczność. Dopiero jednak odkrycia XVIII, XIX i XX wieku pozwoliły poznać naturę elektryczności, sposób jej kontrolowanego wytwarzania, przesyłania i przede wszystkim różnorakiego zastosowania, począwszy od oświetlenia, telegrafu, telefonu, poprzez silniki elektryczne, aż do współczesnych zastosowań np. w informatyce

6 Pierwszy elektryczny telegraf
W 1837 roku powstaje pierwszy elektryczny telegraf zbudowany przez angielskiego fizyka i wynalazcę, Sir Charlesa Wheatstone'a. Urządzenie wykorzystywało pięć przewodów do kierowania wskazówką w odbiorniku, która wskazywała różne litery alfabetu. Rozpoczyna się era telekomunikacyjna.

7 Pierwszy telefon W 1876 odbyła się historyczna rozmowa telefoniczna - Bell mówi przez słuchawkę do swego asystenta "Panie Watson, proszę tutaj przyjść, potrzebuję pana". Co ciekawe, telefonu wcale nie wynalazł Alexander Graham Bell lecz Antonio Meucci - nie było go jednak stać na opłacenie patentu.

8 Radiotelegraf Pod koniec XIX wieku Guglielmo Marconi zbudował radiotelegraf, który w roku 1897 pozwolił uzyskać łączność radiową na odległość 5 km. W 1901 roku Marconi wysyła sygnał radiowy przez Atlantyk, by rok później odbyła się pierwsza transmisja radiowa ludzkiego głosu.

9 Pierwsza rozmowa przez komórkę
Dopiero w 1973 roku została przeprowadzona pierwsza rozmowa za pośrednictwem telefonu komórkowego. Dr. Martin Cooper z Motoroli zadzwonił z prototypowego urządzenia, do szefa Bell Labs, Dr. Engela. Choć nie wiadomo co było tematem tamtej rozmowy, z pewnością Englowi nie było do śmiechu - właśnie przegrał w technologicznym wyścigu.


Pobierz ppt "Metody komunikacji na odległość bliską i daleką."

Podobne prezentacje


Reklamy Google