Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TECHNOLOGIA INFORMACYJNA"— Zapis prezentacji:

1 TECHNOLOGIA INFORMACYJNA
Opracowała: Iwona Kowalik

2 Czym jest technologia informacyjna?
Technologia informacyjna jest rozumiana jako ogół zastosowań narzędzi informatycznych do przetwarzania i wymiany informacji w formie liczby, tekstu, dźwięku oraz obrazu statycznego i ruchomego. Tworzeniem tych narzędzi zajmuje się informatyka.

3 Technologia informacyjna to zespół urządzeń i programów, które służą wszechstronnemu posługiwaniu się informacją. Technologia informacyjna obejmuje swoim zakresem: informację komputery informatykę komunikację

4 Technologia informacyjna to połączenie zastosowań informatyki z technikami telekomunikacji. Jest charakterystyczną cechą wszelkich działań współczesnej gospodarki i nauki, fundamentem rozwoju cywilizacyjnego współczesnego świata. TELEKOMUNIKACJA to dziedzina nauki i techniki oraz działalności ludzkiej zajmująca się przekazywaniem danych (wiadomości) na odległość za pośrednictwem sygnałów, najczęściej elektrycznych.

5 Telekomunikacja nie zajmuje się dziś tylko przesyłaniem informacji w postaci głosu. Dzięki połączeniu komputerów z urządzeniami telekomunikacyjnymi i wynalezieniu Internetu można przesyłać głos, ale także dane, obrazy, tekst, filmy z najbardziej odległych miejsc świata. Można prowadzić dialog ( np. czat) lub prowadzić wideokonferencje z osobami w innych krajach.

6 Technologia informacyjna nie jest wynalazkiem XX wieku
Technologia informacyjna nie jest wynalazkiem XX wieku. Dawniej też opracowywano pewne dane przy pomocy prostszych i mniej skutecznych narzędzi technologii informacyjnej. Przekazywano wiadomości przy użyciu: telefonii kablowej, telegrafu, telegrafu semaforowego, poczty konnej, bębnów czy dymu ogniska.

7 Przechowywano dane przy użyciu papierowych kartotekowych baz danych, różnych formularzy dokumentów, tabliczek glinianych czy, jak w niepiśmiennej Afryce, przy użyciu wybranej osoby pamiętającej wszystkie wydarzenia (trudniącej się tym zawodowo). Zmieniły się narzędzia i metody, ale myśl zebrania dużej ilości informacji i ich przetwarzania pozostała.

8 Gdzie znajduje zastosowanie technologia informacyjna?
Oto przykłady: banki (np. bankomaty, obsługa kont), biura (np. faksy, telefony, komputery, księgowość), sklepy i magazyny (np. kasy fiskalne, komputerowe bazy danych - wystawianie dokumentów), poligrafia (np. skład komputerowy),

9 Gdzie znajduje zastosowanie technologia informacyjna?
obsługa lokalnych baz danych (np. urzędów skarbowych, firm ubezpieczeniowych), ogólnopolskie bazy danych (np. ewidencja ludności PESEL, bazy pojazdów skradzionych), opracowywanie efektów wizualnych (np. filmy animowane, efekty specjalne do filmów sensacyjnych), i wiele, wiele innych zastosowań

10 Jakie urządzenia wykorzystuje technologia informacyjna?
sieci komputerowe i komputery serwery bankomaty drukarki czytniki kart telefony kamery telewizji wewnętrznej systemy alarmowe i inne.

11 Współczesna TI wyrosła na komputerach, a jej decydujące znaczenie dla życia społeczeństw upoważnia do nazwania jej technologią, która definiuje koniec XX wieku jako erę informacji i jej technologii. Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "TECHNOLOGIA INFORMACYJNA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google