Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYNALZAKI XIX WIEKU. DYNAMIT Ten materiał wybuchowy wynaleziony został przez Alfreda Nobla i opatentowany w 1867 roku. Jest stosowany głównie do kruszenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYNALZAKI XIX WIEKU. DYNAMIT Ten materiał wybuchowy wynaleziony został przez Alfreda Nobla i opatentowany w 1867 roku. Jest stosowany głównie do kruszenia."— Zapis prezentacji:

1 WYNALZAKI XIX WIEKU

2 DYNAMIT Ten materiał wybuchowy wynaleziony został przez Alfreda Nobla i opatentowany w 1867 roku. Jest stosowany głównie do kruszenia tworów geologicznych oraz budynków. Alfred Nobel

3 TELEFON Telefon najprawdopodobniej wynalazł Antonio Meucci. Kiedy jego żona zachorowała skonstruował telefon dzięki któremu kobieta mogła z domu porozumiewać się z warsztatem. Później Włoch zmodernizował wynalazek tak, by można było się nim porozumiewać na znaczną odległość. Nie było go jednak stać na opłacenie patentu. W 1876 roku Alexander Graham Bell opatentował telefon jako swój wynalazek. Alexander Graham Bell

4 ALFABET MORSE`A Stworzony w 1840 przez wynalazcę telegrafu, Samuela Morse, kod naśladujący alfabet - sposób reprezentacji znaków alfabetu łacińskiego za pomocą impulsów elektrycznych. międzynarodowy sygnał alarmowy (SOS) — — —

5 SILNIK BENZYNOWY I MOTOCYKL Silnik o zapłonie iskrowym jest silnikiem cieplnym spalinowym o spalaniu wewnętrznym, w którym spalanie inicjowane jest iskrą powstającą pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej. Konstruktorem był Gottlieb Daimler.

6 SAMOCHÓD Pierwszy samochód z silnikiem benzynowym skonstruował niemiecki inżynier Karl Benz. W 1885 zbudował pierwszy "automobil", trzykołowy pojazd z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem.

7 RADIO Guglielmo Marconi– włoski fizyk i konstruktor, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1909 za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej. W latach 1895-1897 pracował nad skonstruowaniem radia. Radio służyło początkowo do przekazywania znaków alfabetu Morse'a a następnie dźwięku.

8 PROMIENIOWANIE RENTGENOWSKIE Promieniowanie rentgenowskie nazywane promieniowaniem X lub promieniami X to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Wilhelm Conrad Röntgen fizyk niemiecki. 8 listopada 1895 odkrył nowy typ promieniowania, które sam nazwał promieniowaniem X (x – ponieważ "X" oznacza niewiadomą). Za to odkrycie w roku 1901 został uhonorowany nagrodą Nobla z dziedziny fizyki.

9 W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z: www.wikipedia.pl (repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia). Microsoft Clip Gallery. Autor prezentacji: Jolanta Woźniak – Partyka


Pobierz ppt "WYNALZAKI XIX WIEKU. DYNAMIT Ten materiał wybuchowy wynaleziony został przez Alfreda Nobla i opatentowany w 1867 roku. Jest stosowany głównie do kruszenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google