Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMUNIKACJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMUNIKACJA."— Zapis prezentacji:

1 KOMUNIKACJA

2 Komunikacja to proces wymiany informacji między jej uczestnikami
Komunikacja to proces wymiany informacji między jej uczestnikami. Przykłady komunikacji: - interpersonalna - językowa - werbalna lub niewerbalna (za pomocą gestów) - społeczna

3 Bez komunikacji ludzie nie osiągnęliby tak wiele
Bez komunikacji ludzie nie osiągnęliby tak wiele. Wraz z upływem czasu sposób przekazywania informacji bardzo się zmieniał. Przed naszą erą, społeczność porozumiewała się za pomocą min, gestów, a w czasach współczesnych porozumiewanie stało się łatwe dzięki nowoczesnej technologii i rozwoju literatury.

4 Komunikacja w prehistorii
Zanim wśród ludności pojawiła się mowa ludzie porozumiewali się za pomocą sygnałów migowych oraz min. Przekazywanie informacji na dalsze odległości było wręcz niemożliwe. Wiele treści nie zapamiętano, czego skutkiem jest mniej wiadomości o tamtych czasach. Mądrzy ludzie tacy jak szamani czy mędrcy którzy nie zdążyli przekazać wiedzy prymitywnej społeczności pozbawili ją wielu cennych komunikatów czy wiadomości. Ludzie w prahistorii z trudem się porozumiewali, ale z czasem rozpoczęli malować na ścianach jaskiń legendy opowiedziane przez przodków. Używali również sygnałów dymnych. Za pomocą ognisk i koców Indianie wysyłali do siebie informacje w postaci chmur dymu, których częstotliwość wzlatywania w górę oraz ich wielkość określały pewne słowa. Często znaki dymne były szyfrem, który był ciężki do odczytu przez wrogów lub intruzów.  Ten sposób został wymyślony głównie przez Indian.

5 Kiedy ludzie zaczęli mówić?
Nie da się określić czasu kiedy społeczeństwo zaczęło używać języka jako sposób komunikacji. Nie można też ukryć tego, iż porozumiewanie się za pomocą sygnałów i symboli było dość trudne. W miarę rozwijania się ludzkiego mózgu, pojawiły się proste sylaby, mające różne funkcje. Z czasem z sylab ludzie tworzyli już słowa, które później łączyli w zdania.

6 Język umożliwił przekazywanie cennych informacji i niesamowitych historii, na przykład o początku świata, tradycjach i kulturze. Pierwsze pismo pojawiło się ok r. jeszcze przed naszą erą. Wszystkie wiadomości które ludzie uzyskali od starszych pokoleń mogli zapisać na glinianych tabliczkach czy papirusie.

7 PISMO Pismo pojawiło się w starożytności. Jest to system umownych znaków dzięki którym można zapisać wszystko to co zostało wypowiedziane ustnie. Najstarsze zachowane zabytki pisma pochodzą z obszarów Bliskiego Wschodu i Egiptu, które są zapisane dwoma rodzajami pisma: pismem hieroglificznym lub klinowym - rozwijały się one równolegle. Poza zapisami o treści ekonomicznej i administracyjnej dobrze znanymi zabytkami piśmiennictwa z Mezopotamii są mity i epopeje, również umowy gospodarcze i społeczne ( np. kodeks Hammurabiego) oraz kroniki rodzinne. W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych, poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Ok. 2400r. p.n.e rozpoczęto system kurierski. Rozwój tego sposobu przesyłania wiadomości dał początek systemowi pocztowemu. Systemy pocztowe najpierw dotyczyły koni, wielbłądów, rydwanów (które mogły osiągnąć prędkość 30 km/h).

8 Elektryczność Badania dotyczące elektryczności zaczęły rozwijać się intensywnie dopiero w XIX wieku. Z czasem udało się ustalić i opisać najważniejsze prawa rządzące elektrycznością. Wynalezienie elektryczności doprowadziło do powstania wielu wynalazków umożliwiających przekazywanie ważnych komunikatów i informacji.

9 Różne wynalazki Telegraf – W tym samym roku Samuel Finley Breese Morse opracował pierwszy amerykański telegraf, który był oparty (w przeciwieństwie do wynalazku Wheatstone'a) na dużo prostszym systemie kropek i kresek, zwanymalfabetem Morse'a, przesyłanym tylko przez jedną parę przewodów. Telefon – W roku 1876 dwóch wynalazców, Elisha Gray i Alexander Bell, samodzielnie zaprojektowało swoje telefony. Umożliwiał on przekazywanie informacji na dalsze odległości co było świetnym udogodnieniem dla ówczesnych ludzi. W Polsce po raz pierwszy skorzystano z telefonu w Warszawie, w 1878 r - linia łączyła cukiernię z zakładem optycznym. Wiadomo, że telefon założyli sobie Eliza Orzeszkowa - w 1909 r. i Henryk Sienkiewicz - w 1914 r. Trzeba jednak pamiętać, że w tamtych czasach telefon był rzeczą ekskluzywną, a przyjemność jego posiadania była droga - równała się rocznej pensji przeciętnego robotnika. W roku 1955 przeprowadzono pierwszy kabel telefoniczny łączący Europę z Ameryką pokonując ostatnią barierę komunikacji międzykontynentalnej.

10 Czasy współczesne Komputer - maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego. Komputery w sensie współczesnym pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, gdy zbudowano pierwsze komputery elektroniczne.  Pierwszym właściwym komputerem, to znaczy maszyną zdolną do wykonywania różnych operacji matematycznych według zadanego jej programu i podającej wyniki w formie zapisu cyfrowego, było zbudowane w latach przez Amerykanina Howarda H. Aikena urządzenie MARK-1. Z czasem komputery ulepszano. Internet - w znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe,modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej. Historia Internetu zaczyna się 29 października 1969 roku. W ciągu dwóch następnych lat sieć była rozbudowywana, w pracach nad nią brała udział coraz większa liczba naukowców z różnych ośrodków. Trzeba było opracować konkretne aplikacje, umożliwiające wykorzystanie możliwości komunikacyjnych dawanych przez sieć; jednym z pierwszych zastosowań było zdalne wykonywanie obliczeń na komputerach dużej mocy znajdujących się w innych ośrodkach.

11

12 Komputery oraz sieć internetowa umożliwia komunikację na znaczne odległości. Powstało wiele aplikacji dzięki którym można przekazywać informację nawet na drugi kontynent, znajdujący się kilka tysięcy kilometrów dalej. Internet daje możliwość: - rozmawiania np. używając Skype - wysyłania ów - czatowania

13 Telefon komórkowy Pierwszy prototyp telefonu komórkowego wykonała w 1956 roku szwedzka firma Ericsson. Telefon ważył 40 kilogramów, a kształtem przypominał walizkę.  3 kwietnia 1973 roku w Nowym Jorku firma Motorola wprowadziła do obrotu swój pierwszy telefon komórkowy DynaTAC . Telefon ważył 0,8 kg i miał wymiary cegły. Z czasem telefony komórkowe stały się lepsze dzięki licznym zmianom. Telefon komórkowy (pot. komórka) umożliwia rozmawianie na dużą odległość. Jest łatwy w obsłudze, a każdy nowy model jest coraz to bardziej ulepszony i posiada więcej aplikacji ułatwiających komunikację i przekazywanie wiadomości.

14

15 KONIEC Przygotowała: Wiktoria Wilkosz kl. 1D

16 ŹRÓDŁA 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17.


Pobierz ppt "KOMUNIKACJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google