Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BYTOM ! Miasto z pasją !.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BYTOM ! Miasto z pasją !."— Zapis prezentacji:

1 BYTOM ! Miasto z pasją !

2 BYTOM  Miasto  na prawach powiatu, położone w południowej  Polsce, na  Górnym Śląsku, w  województwie śląskim, na  Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej

3

4 NAZWA W 1105 miejscowość wymieniona jako  Bitom.  Nazwę przytacza dokument papieża Idziego wystawiony dla zakonu tynieckiego z lat jak Bitom. Około roku 1164 gród bytomski upamiętniono na tak zwanym tympanonie  Jaksy z Kopanicy, który znajduje się we wrocławskim kościele św. Michała. Jako fundator widnieje tam ówczesny książę krakowski  Bolesław Kędzierzawy, trzymający w dłoniach model kościoła z napisem "Bitom".

5 Początki Bytomia Początki Bytomia sięgają już XI w., kiedy to Bolesław Chrobry na Wzgórzu Małgorzatki zbudował gród obronny. Od XII w. jest siedzibą kasztelanii, rozwinął się w ważny ośrodek handlowy, rzemieślniczy i górniczy (kopalnie ołowiu i srebra). W 1241 r. został zniszczony przez Tatarów, w roku 1254 odbudowany i lokowany na prawie niemieckim. Pod rządami Piastów śląskich pozostał Bytom do chwili wygaśnięcia linii opolskiej, tj. do 1532 r.

6 Zabytki Bytomia :)

7 OPERA ŚLĄSKA  − Opera istniejąca od 1945 roku stworzona przez  Adama Didura. Siedzibą Opery Śląskiej prawie od początku pozostaje gmach byłego Teatru Miejskiego, zbudowany w latach według projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma, w stylu neoklasycystycznym, na 423 miejsca, który od swojej inauguracji tj. 1 października 1901 roku służy sztuce teatralnej.

8 Cmentarz Mater Dolorosa
 − położony jest w  Bytomiu  przy ulicy Piekarskiej 71. Cmentarz został wpisany do  rejestru zabytków dnia 26 XI 1987

9 Pałac Thiele - Wincklerów w Miechowicach
-Pałac  znajdujący się w  Miechowicach, w obszarze miasta  Bytom.

10 Prezydenci Bytomia Janusz Paczocha (1990-1994)
Józef Korpak (1994–1996) Marek Kińczyk (1996–1998) Krzysztof Wójcik (1998–2006) Piotr Koj ( ) Halina Bieda (2012) Damian Bartyla (2012)

11 PRZEMYSŁ W Bytomiu niegdyś działało 11 kopalń i 2 huty żelaza. Dziś z przemysłu ciężkiego w mieście została tylko kopalnia Bobrek-Centrum. W styczniu 2008 roku oddano do użytku 1. etap Bytomskiego Parku Przemysłowego na zrekultywowanych terenach po zamkniętych zakładach górniczo-hutniczych „Orzeł Biały”. Prowadzone z naruszeniem prawa prace górnicze skutkują licznymi szkodami górniczym

12

13 Wioleta Wojniak z klasy IIIB
KONIEC PREZENTACJE WYKONAŁA Wioleta Wojniak z klasy IIIB


Pobierz ppt "BYTOM ! Miasto z pasją !."

Podobne prezentacje


Reklamy Google