Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

została zapoczątkowana przez Władysława Wygnańca, syna Bolesława Krzywoustego. Zasiadała na tronie polskim od około połowy X wieku do 1370 roku, rządziła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "została zapoczątkowana przez Władysława Wygnańca, syna Bolesława Krzywoustego. Zasiadała na tronie polskim od około połowy X wieku do 1370 roku, rządziła."— Zapis prezentacji:

1

2 została zapoczątkowana przez Władysława Wygnańca, syna Bolesława Krzywoustego. Zasiadała na tronie polskim od około połowy X wieku do 1370 roku, rządziła Mazowszem i Śląskiem. Książęta wywodzący się z linii Piastów śląskich sprawili, że Śląsk stał się najprężniej rozwijającą się dzielnicą średniowiecznej Polski. Piastowskie drzewo genealogiczne z katedry św. Krzyża w Opolu

3

4 Henryk Pobożny (+1241) ks.śląski i krakowski Bolesław Rogatka (+1278) ks. legnicki Henryk V Gruby (+1296) ks. jaworski, legnicki i wrocławski Linia książąt wrocławskich, legnickich i brzeskich Bolesław (+1301) ks. jaworski i świdnicki Linia książąt świdnickich i ziembickich Henryk III (+1266) ks. wrocławski) Henryk IV Probus (+1290) Ks. wrocławski i krakowski Konrad (+1273) ks. głogowski Henryk (+1309) Ks. głogowski Linia książąt głogowskich, żagańskich i oleśnickich Władysław (+1270) arcyb. Salzburga

5 Był protoplastą dynastii książąt piastowskich Śląska i w prostej linii potomkiem Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Za sprawą błędnej interpretacji relacji Długosza przypisywano mu budowę drewnianego zamku na bagnistych terenach nad Juszką. A sam zamek miał się stać zalążkiem przyszłego Wołowa - jednego z najstarszych miast śląskich.

6 Najstarszy z synów Władysława Wygnańca. Przyczynił się do rozwoju gospodarczego Śląska. Popierał rozwój osadnictwa wiejskiego, rozpoczął kolonizację przygranicznych puszcz, zapoczątkował rozwój górnictwa w Złotoryi. Wsławił się jako fundator klasztoru cysterskiego w Lubiążu, który stał się nekropolią książąt śląskich. Tam też został pochowany.

7 Syn księcia wrocławskiego Bolesława Wysokiego a wnuk Władysława Wygnańca, rządził w księstwie wrocławskim.

8 Syn Henryka I Brodatego, książę śląski, krakowski współrządził z ojcem, wspomagając go w dziele jednoczenia Polski. Stawił opór walce z Batu chanem, ratując zachodnią kulturę przed nawałem hord tatarskich. Zginął dowodząc obroną Legnicy przed Tatarami.

9 Książę śląski. Po śmierci ojca - Henryka II Pobożnego otrzymał ziemię wołowską wraz z Legnicą i Głogowem. Początkowo rządził wspólnie z bratem Konradem, któremu zaplanowano karierę duchowną.

10 Zmusił Rogatkę do wydzielenia w 1251 r. osobnego księstwa głogowskiego, którego niewielką część stanowiła ziemia wołowska. W połowie XIV w. książę oleśnicki Konrad I na miejscu drewnianego wzniósł murowany zamek z cegły.

11 Syn Konrada I, wnuk Henryka Pobożnego Prawdopodobnie to z jego rąk Wołów otrzymał około 1285 roku prawa miejskie. Zginął pod Siewierzem w bitwie z książętami Bolesławem płockim i Władysławem Łokietkiem, w której czynnie wspierał Henryka IV Probusa w jego zmaganiach o tron krakowski.

12

13

14 Długie panowanie Piastów Śląskich w Wołowie kończy się praktycznie 28 lutego 1672 roku wraz ze śmiercią Chrystiana Wołowskiego

15 1. Wołów. Zarys monografii miasta. Red. Elżbieta Kościk, Wrocław – Wołów 2002,Wydawnictwo DTSK Silesia 2. Stanisław Solicki: Wołów. Zarys dziejów miasta i regionu. Wrocław 1998, Wydawnictwo DTSK


Pobierz ppt "została zapoczątkowana przez Władysława Wygnańca, syna Bolesława Krzywoustego. Zasiadała na tronie polskim od około połowy X wieku do 1370 roku, rządziła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google